Duben 2017

Konec dubna na Třebíčsku

29. dubna 2017 v 23:23 | Hanka |  Příroda Třebíčska

Po třech deštivých dnech dnes na chvíli vylezlo sluníčko, bohužel, však jenom dopoledne, jenže to jsme neměli čas vyjet do přírody. Jeli jsme až odpoledne kousek za Třebíč a v okolí Čáslavic nafotili několik záběrů, než se úplně zatáhlo.

Některé snímky trochu připomínají moravské Toskánsko.


Domek na několika fotkách je stará cihelna. Už jsem ji na blogu měla na zimních záběrech ...

... fotografie jsou pořízeny od sádeckého zámku ...... vyfotila jsem i nějaké detaily rašících stromů, většinu fotek jsem však vyhodila, protože byly rozmazané, foukal totiž dost silný vítr ...

... ušáka zvěčnil můj přítel, snímky jsem z něho vymámila ...... dnešní dvouhodinový výjezd se moc nevydařil. Sluníčko svítilo jen chvilku, byla zima a pořádně foukalo. Nakonec se dalo do deště. Doufám, že se vyplní předpověď na zítřek a bude opravdu slunečno! Máme v plánu delší výlet, pokud se ovšem nepřihodí něco nepředvídaného.

Přeji dobrou noc a krásně prožitý poslední dubnový den!Jižní Morava v první polovině dubna

13. dubna 2017 v 22:55 | Hanka |  Příroda ČR

Pondělí 10. dubna bylo nejspíš na delší dobu posledním teplým slunečným dnem. Přítel si vzal jednodenní dovolenou a vyrazili jsme do terénu. Kam jinam, než na jižní Moravu.

Nejprve jsme zamířili na Znojemsko do Rešic ke kapli sv. Jana Nepomuckého ...... tuto kapli a sochy kolem ní už jsem jednou fotila, jen trochu jinak ...

... kousek třešňové aleje v Rešicích ...... zdrželi jsme se jen chvilku a pak jeli dál na Pálavu. Kostel sv. Linharta už jsem vám taky ukazovala ...... tahle zastávka byla ještě kratší, protože jsme spěchali jednak navštívit kamarádku v Hustopečích, jednak fotit rozkvetlé moravské Toskánsko ...... pohybovali jsme se kolem Mistřína, Hovoran, Stavěšic, Vrbice, Karlína, ... jako obvykle. Snad se mi však podařilo nafotit a vybrat trochu jiné záběry, než jsem vám ukazovala už dříve ...... dva snímky v protisvětle, na druhém je vidět kaplička na Hradišťku ve Velkých Bílovicích ...

... navečer se nad krajinou objevil opar a na obloze začaly vystupovat mraky, čímž jsme znovu přišli o dobré světlo na nejzajímavějším místě moravského Toskánska ...... jedním z nich je tato kaplička ...... a druhé jsem ani nefotila, nemělo to smysl. Tohle je jiný záběr, jak vidíte, zvlněné pole není dostatečně osvětlené a prokreslené ...... úplně nakonec se mi podařilo vyfotit docela zajímavý západ slunce ...... když jsme kolem osmé hodiny najeli na dálnici, všude kolem nás ozařovaly oblohu blesky.


Loučím se s vámi a přeji

VESELÉ VELIKONOCE
Moravské Toskánsko - náš osud

5. dubna 2017 v 22:00 | Hanka |  Příroda ČR

Jižní Moravu jsme letos navštívili minimálně čtyřikrát, naposledy to bylo v úterý 28. března. Moravské Toskánsko nás přitahuje jako magnet a nejsme ani zdaleka sami. Přestože byl všední den, potkali jsme několik fotografů.
Objevujeme stále nová místa, částečně podle fotografií z internetu, částečně pátráním v terénu. Fotíme však i známou krajinu, protože vypadá pokaždé jinak.
To by snad na úvod stačilo, raději vám ukážu, co jsem vyfotila.


Jihomoravská "poušť"a minioázaLoučím se s vámi, ale určitě se ukážu, pokud něco nového nafotím.

Mějte se sluníčkově!
Jarní kytička z údolí Rokytné

2. dubna 2017 v 20:20 | Hanka |  Příroda ČR

Včera byl den spíše letní než jarní, využili jsme tedy teplého slunečného počasí a odpoledne vyjeli do přírody. Vydali jsme se opět na jih, pro změnu však na Znojemsko do Přírodního parku Rokytná u Rešic.
Chodili jsme údolím řeky Rokytné poblíž Spáleného mlýna minimálně čtyři hodiny a s nadšením fotili. U mě to nadšení zhruba po dvou hodinách pominulo, bylo mi příšerné vedro, a to jsem na sobě měla jen tričko, a začaly protestovat snad všechny klouby. Terén nebyl místy extra schůdný a když k tomu připočítám neustálé shýbání, klekání a lehání ... no, moje věkem a bídnou životosprávou zhuntované tělo dostalo pěkně zabrat.
Doufám, že se vám bude líbit co jsem nafotila, jsou to převážně jarní květiny - seřadila jsem je podle abecedy.


Dymnivka dutá se vyskytovala většinou ve stínu, ale pár kousků jsem objevila i na slunci.Jaterník podléška - moje oblíbená jarní kytička místy tvořila v lese krásné modré koberce.Křivatec žlutý se fotí dost špatně, aspoň tedy mně.

Plicník lékařský jsem objevila jen na několika málo místech.Sasanka hajní byla v lese rovněž zastoupena v poměrně malém množství.

Zapalice žluťuchovitá nebývá k vidění všude, ale v údolí Rokytné jí roste celkem dost.Během několika dnů rozkvetou i petrklíče, včera jsem viděla jejich drobná poupata, ta jsem však nefotila.

Když už jsme chodili kolem řeky, musím vložit i pár záběrů vody ...... čekali jsme, že jí bude v korytě Rokytné mnohem víc ...... vody bylo v řece málo, zato naplavenin spousta, proto jsem raději fotila odrazy v čistších úsecích ...... to je ze včerejšího výletu všechno.


Užijte si pěkné dny v novém týdnu!