Březen 2017

První jarní sobota - pokračování

31. března 2017 v 22:22 | Hanka |  Příroda ČR

V minulém článku jsem slíbila, že vám ukážu další snímky, které jsem nafotila v sobotu 25. března na jižní Moravě.
Zde tedy jsou, opět bez bližšího určení.
Na závěr přidávám snímky, které jsem nafotila v sobotu dopoledne u Trnavy při venčení mamčiny fenky.

Přeji vám příjemný aprílový víkend! ☼

První jarní sobota mezi vinicemi

26. března 2017 v 21:32 | Hanka |  Příroda ČR

Na jižní Moravu už bychom se mohli skoro odstěhovat. V sobotu jsme opět vyrazili na Břeclavsko a Hodonínsko, bohužel, počasí nám opět moc nepřálo. Viditelnost dost špatná a sluníčko nějak nemělo zájem koukat dolů.
Tentokrát jsme se zaměřili hlavně na vinice, jezdili jsme mezi nimi křížem krážem a hledali zajímavá místa. Linie vinic tvoří ve zvlněném terénu velice pěkné obrazce a cesty mezi nimi jsou hotový labyrint.

Nebudu psát, kde přesně jsem fotografie pořídila, protože to ani pořádně nevím, bylo to někde v okolí Vrbice a Šardic.
Fotografií ze včerejška mám mnohem víc, ale nebojte se, nejsou to už vinice. Ukážu vám je někdy během příštího týdne. Mějte se pěkně a užívejte si příjemné slunečné dny.
Terezínské mokřiny

24. března 2017 v 22:22 | Hanka |  Příroda ČR

Minulý pátek při jízdě od Krumvíře směrem na jihovýchod jsme vparvo od silnice na okraji vinařské obce Terezín zahlédli rybníček obrostlý rákosím. Zrovna krásně svítilo sluníčko, proto jsme zastavili na nejbližším vhodném místě a šli se k rybníčku podívat.O kousek dál jsme objevili rozsáhlou udržovanou mokřinu, která vypadala velice malebně. Pořídila jsem několik snímků v protisvětle ...... potom jsem fotila se sluncem v zádech, modř na obloze i na vodě byla nádherná ...
... až se kolem mokřin zazelená tráva a na stromech vyroste mladé listí, bude tohle místo kouzelné ...

... ještě dva snímky proti slunci ...

... a na závěr sluníčka na zemi. Kolem mokřin kvetlo značné množství podbělu, na kterém se pásly včelky a další hmyz. Kytičky se krčily u země a mně se nechtělo klekat do vody, tak jsem fotila shora ...... to je z minulého výletu všechno.

Pokud se zítra vydaří počasí, opět někam vyrazíme.

Užijte si krásný první jarní víkend! ☼☼☼Znovu na jižní Moravě

22. března 2017 v 21:21 | Hanka |  Příroda ČR

Dnes bych vám ráda ukázala záběry, které jsem pořídila minulý týden v pátek. Přítel měl dovolenou, předpověď počasí vypadala slibně, proto jsme se opět vypravili na jižní Moravu na známá i dosud neprobádaná místa Moravského Toskánska.
Vyjeli jsme už v sedm hodin ráno, pro mě to byl šílený čas, jsem zvyklá spát minimálně do osmi a v pátek jsem musela vstát o dvě hodiny dřív ... hrůza a děs!!!
Na předem vytipované místo jsme se dostali před půl devátou. Tentokrát jsme s sebou měli stativy, jenže ráno se nad krajinou vznášel opar a místo, které jsme chtěli fotit, bylo v protisvětle.
No, tak to nám tedy nevyšlo!
Nic se nestalo, jeli jsme dál a zastavili nedaleko Čejče, což je obec v okrese Hodonín ...... potom jsme popojeli k Násedlovicím, ale tam jsme se zdrželi jen chvilku ...... počasí nebylo špatné, ale sluníčko se často schovávalo ... zajeli jsme k Vrbici na Břeclavsku ...... a potom přímo do Vrbice vyfotit vinné sklípky ...... vesnice je pěkná, sklípky zajímavé, ale nedají se dost dobře vyfotit kvůli značnému množství sloupů, drátů a různých značek. Bohužel i kvůli dalším nelichotivým věcem, jako jsou sutiny, poházený stavební materiál, ... apod. Škoda, nafotila jsem poměrně dost snímků, ale většina z nich se z vyjmenovaných důvodů nedá použít ...... podstatně delší fotografickou zastávku jsme si udělali u pole mezi Velkými Bílovicemi a Vrbicí. Na tohle místo jezdíme dost často. Pole bylo naštěstí suché, proto jsme po něm mohli v klidu chodit. Stativ jsem nechala v autě, protože foukal tak silný vítr, že bylo lepší fotit z ruky ...... některým z vás budou tyto záběry nejspíš povědomé, už jsem je měla na blogu několikrát, jenom v různých ročních dobách ...... pohled na Vrbici přes zvlněná pole ...... přesunuli jsme se do Šardic na Hodonínsku ...... a pak jsme se nějakou dobu pohybovali v jejich okolí. Šardické biopásy jsem na blogu ještě neměla. Nepodařilo se mi je dost dobře vyfotit a jako naschvál ani nesvítilo sluníčko ...

... tohle je místo mezi Šardicemi a Stavěšicemi ...... konečně se ukázalo slunce, ale bylo v oparu ...... když jsme se vraceli, biopásy byly pěkně osvětlené, proto jsem je vyfotila ještě jednou ...... naše cesta končila u Karlína na Hodonínsku, to už se začalo počasí hodně kazit ...... fotila jsem z ruky třístovkou na značnou vzdálenost za velice špatného světla a silného větru. Musela jsem dost ořezávat, takže jsou fotky hodně zrnité, tři jsem zkusila v barvě i v černobílém provedení ...... v pátek jsem nafotila přes čtyři stovky záběrů, hodně jich však skončilo v koši.

Během dne jsme uskutečnili ještě jednu zastávku na místě, které jsme zahlédli ze silnice. Zítra nebo pozítří vám to místo ukážu na fotkách.

Mějte se všichni skvěle a užívejte si příjemné jarní dny! ☼
Jezy na řece Jihlavě

12. března 2017 v 21:21 | Hanka |  Příroda ČR

Včerejší chladný větrný den jsme strávili cestováním podél toku řeky Jihlavy. Pokud to terén dovolil, zastavili jsme u některého z jezů a pořídili pár fotografií. Byly by ucházející, jenom jim chybí sluníčko.

Nejprve jsme zastavili u Červeného mlýna nedaleko Nové Vsi na Třebíčsku. Sluníčko sice nesvítilo, ale ukázal se aspoň kousek modré oblohy ...

... květena veškerá žádná, tak jsem pro oživení vyfotila aspoň jehnědy ...... další zastávka se uskutečnila nedaleko Číhalína na Třebíčsku proti Kratochvílovu mlýnu ...

... tady jsem se docela vyřádila, protože se na hladině tvořily krásné obrazce a občas dokonce vyjuklo sluníčko ...... pokračovali jsme dál přes Bransouze k Dolnímu Smrčnému na Jihlavsku. Zastavili jsme u mlýna, jehož název se mi nepodařilo najít. Šli jsme k němu blátivou cestou mezi loukami zatopenými vodou ...... jsme u jezu, slunko opět za mraky ...... na zpáteční cestě k autu jsem vyfotila krásně vybarvené košíkářské vrby ...... poslední zastávka byla přímo v Dolním Smrčném proti vlakové stanici u penzionu Anděl ...... tady se moc fotit nedalo kvůli zástavbě a nepořádku na březích, cvakla jsem tedy aspoň několik detailů ...... v dolní části jezu ležel velký kámen, o který se rozstřikovala padající voda ...... poslední záběr ...... a pak už jsme jeli domů, protože se úplně zatáhlo a taky hodně ochladilo.

Mějte se hezky a zase někdy na viděnou!

Hanka
Předjaří v údolí Rokytné

5. března 2017 v 21:47 | Hanka |  Příroda Třebíčska

Po týdnu se hlásím s novými slunečnými záběry.
Včera jsme vyjeli k Pulkovu do údolí řeky Rokytné. Sluníčko svítilo a krásně hřálo, foukal chladný vítr, u řeky nám pod nohama čvachtalo bláto, ... prostě pohoda.
Moc jsem toho nenafotila, lépe řečeno moc použitelného, ale na článek to bohatě stačí. Zaměřila jsem se hlavně na odrazy.


Kolem řeky Rokytné je spousta skal a balvanů, nejspíš rulových ...... doufala jsem, že narazíme na sněženky, bohužel, nenašli jsme ani jedinou, tak aspoň kousek mechové zeleně ...... sluníčko zářilo jako o život ...... a to je od Rokytné všechno.Zajeli jsme i k Dalešické přehradě, hladina voda byla dost snížená a odkryla fotogenické ostrůvky ...... nakonec jsme se zastavili u Valdíkovského rybníčku, vypadá pokaždé jinak. Pátrali jsme po ledňáčkovi, který se tu občas vyskytuje, neměli jsme však štěstí ...... později se začalo kazit počasí, tak jsme se vydali k domovu.Na čas se s vámi opět loučím, ale objevím se jakmile pořídím nové fotografie.

Přeji všem příjemné předjarní dny! ☼☼☼