Květen 2016

Šesté výročí, poděkování a rozloučení

25. května 2016 v 10:23 | Hanka |  ÚVOD a jiné články
Vážení a milí blogoví přátelé,

dnes je tomu na minutu přesně šest roků, kdy jsem spustila svůj fotoblog. Během této doby jsem podnikla hodně výletů, nafotila a zveřejnila velké množství snímků a poznala spoustu spřízněných duší.
Všem, kdo u mě zanechali stopu, děkuji za návštěvy a milé pochvalné i povzbuzující komentáře.

Bylo mi s vámi všemi moc dobře, nastal však nejvyšší čas, abych s blogováním skončila. Uvažuji o tom již od začátku letošního roku, kdy jsem delší dobu marodila. V té době jsem zjistila, že se bez blogu dokážu obejít. Když se pak přidávalo stále víc problémů s blogem, prohlížečem a internetem, který mi třeba třikrát za večer vypadl, a k tomu se objevily i nějaké ty zdravotní potíže, řekla jsem si, že už je toho dost. Fotit samozřejmě nepřestanu, fotky však budu zatím ukládat do archivu, kdo ví, jednou se možná budou hodit.

Blog zatím rušit nechci, jednak kvůli kontaktům, jednak kvůli případné inspiraci pro cestovatele. Na vaše blogy rozhodně nezapomenu, bylo by mi smutno (ono stejně nějakou dobu bude). Občas k vám zajdu a podívám se, co je kde nového, jenom komentáře nebudu psát a nebudu ani odepisovat na komentáře na svém blogu, promiňte mi, ale to by pak ukončení postrádalo smysl.

Na rozloučenou jsem pro vás připravila poslední výběr snímků, které jsem měla schované v archivu. Za každý, i necelý, rok blogování jich je pět a k tomu něco navíc.

Loučím se s vámi, přeji vám zdraví a štěstí a ještě jednou mnohokrát za všechno děkuji! ♥


Část roku 2010 ...... rok 2011 ...... rok 2012 ...... rok 2013 ...... rok 2014 ...... rok 2015 ...... část roku 2016 ...... a tady je to "něco navíc" ...

... a ještě pár slov na rozloučenou:Pokud si na mě někdy v budoucnu vzpomenete, vzpomínejte v dobrém.
DĚKUJI

Vaše Hanka


Sochy sv. Jana Nepomuckého - VIII. část

24. května 2016 v 20:02 | Hanka |  Drobné církevní památky

V sobotu se mi podařilo vyfotit další tři sochy sv. Jana Nepomuckého, proto můžu dát na blog v pořadí již osmou sérii.

Budišov na Třebíčsku ... socha stojí v parčíku, je dost omšelá a fotila jsem ji za bídného světla.Kunžak - v tomto případě se jedná o moderní sochu, která stojí na mostě před penzionem "U svatého Jana".Rešice na Znojemsku ... socha stojí na návrší u kaple sv. Jana Nepomuckého.Další socha se nachází ve výklenku v průčelí kostela sv. Jana Nepomuckého u Telče.Třebíč ... socha se nachází na mostě před zámeckou bránou.Velké Pavlovice ... socha stojí před kostelem Nanebevzetí Panny Marie.Zaječí na Břeclavsku ... opravená socha stojí na vysokém mohutném kruhovém podstavci na trávníku u křižovatky.Žirovnice - socha se nachází pod žirovnickým zámkem.
Přeji hezký večer!

Kostel sv. Václava v Palupíně

23. května 2016 v 19:19 | Hanka |  Církevní stavby

V této vesničce jsme udělali poslední zastávku, když tedy nepočítám další rybníky, které jste však už viděli.

Na západním okraji Palupína stojí kostel sv. Václava, který zřídil pro evangelíky roku 1617 majitel velkostatku Jindřich Václav Radkovec z Mírovic. Od roku 1620 slouží římskokatolické církvi. V kostele jsou zachovány náhrobní kameny majitelů statku: Oldřicha Hynka Koňasa z Vydří, výše uvedeného Jindřicha Radkovce z Mírovic a Karoliny, baronky z Pillerstorffu.Jako ve většině obcí, stojí i tento kostel na hřbitově ...... fotila jsem hlavně zvenčí přes hřbitovní zeď ...... byl krásný den, ale na obloze se kupily mraky, za které se sluníčko v jednom kuse schovávalo ...... občas jsme museli dost dlouho čekat, až mraky odplují a slunko se ukáže ...... na fotkách je to docela dobře poznat, některé záběry jsem pořídila, když bylo slunce za mraky ...

... jen dva snímky jsem nafotil přímo na hřbitově, první s křížem a druhý se šeříkovými keři ...... místní se po mně totiž nějak divně koukali, i když jsem slušně pozdravila, tak jsem se raději odporoučela ...

... pořídila jsem i dva záběry krajiny, jak sami vidíte, začíná být trochu fádní, mladá zeleň "dospěla" a řepka nikde ...... tady kousek žlutého pole vykukuje, není to však žádná sláva, kromě toho jsem fotila v protisvětle ...... k oživení přidávám malé "sluníčko" na závěr článku i výletu.Sobotní výlet skončil, nějaké fotky mi však přece jenom zbyly, ukážu vám je zítra.


Pro dnešek se s vámi loučím a přeji příjemný večer!


Kostel sv. Jana Nepomuckého

22. května 2016 v 20:40 | Hanka |  Církevní stavby

Z Opatova jsme včera jeli přes Telč a jako už několikrát jsme se za Telčí zastavili u kostela sv. Jana Nepomuckého, který stojí na malém návrší blízko silnice. Kostel jsme fotili minimálně třikrát, ale pokaždé trochu jinak ...

Na výrazném krajinném prvku, kopci nad městem při silnici z Telče do Krahulčí (směr Jindřichův Hradec), byl v letech 1726 až 1728 postaven majitelem telčského panství Františkem Antonín Liechtensteinem a jeho manželkou Marií Annou z Hallveilu barokní kostel zasvěcený sv. Janu Nepomuckému. Stalo se tak ještě před vlastním svatořečením českého patrona (19. 3. 1729). Kostel byl vysvěcen 4. července 1729 jejich příbuzným, titulárním biskupem Jakubem Arnoštem Liechtensteinem, kanovníkem v Olomouci.Kostel měl být základem nového kláštera františkánů o čemž svědčí obytné křídlo bezprostředně s ním spojené.
Jedná se o výraznou barokní stavbu mimořádné výšky - 18 m! Vlastní půdorys kostela je 25 x 9 m. Po požáru v roce 1830 (10. června) nebyla obnovena pro barokní kostel typická středová kopule, která chrám dělala ještě impozantnější. Kostel znovu vyhořel 18. srpna 1934.
Z doby založení (1732) jsou v kostele tři oltáře. Hlavní, s obrazem na kterém anděl podává sv. Janu kříž (podle B. Pavlů kopie z roku 1890 od akademického malíře Čeňka Neumanna, působícího v Telči), a dva boční. Na jednom je znázorněn sv. František a na druhém je obraz "Hold světců Nejsvětější Trojici". Na kazatelně jsou pak výjevy ze života sv. Jana Nepomuckého.

... fotografie interiéru dnes nemám, ale jednou se mi vnitřek podařilo vyfotit, můžete se podívat SEM ...Věže kostela jsou vysoké 30,50 m (k vrcholovým křížům), resp. 19,50 pod zastřešení. Nadmořská výška u vstupu do kostela, který je současně vstupem do věže je 558,30 m.
V letech 1993/1994 byly do věže kostela pořízeny tři nové zvony. Marie o váze 95 kg, Jan Nepomucký o váze 42 kg a Prokop o váze 27 kg. Všechny zhotovila firma "Manoušek" ze Zbraslavi.
ZDROJ - KLIK... sochu sv. Jana Nepomuckého jsem si uložila do archivu ...

... včera jsem fotila kostel spíš zezadu ...

... na některých záběrech vypadal jako romantický zámeček ...... ukrytý pod kvetoucím kaštanem ...... boční pohled ... okolí kostela je krásně upravené, trávníky vysečené, stromky ošetřené a všude čisto ...... hlavním důvodem, proč jsme u kostela opět zastavili, bylo tohle ...... nejspíše si řeknete, že jsou tyto záběry kýčovité, ale ať! Mrkající ...... na závěr pohled do "pruhované" krajiny ...... a jede se dál.


Užijte si příjemný nedělní večer a pokud zítra půjdete ven, nezapomeňte deštník - pro jistotu!
Přeji vám do nového týdne jen to nejlepší.

Od rybníku k rybníku

22. května 2016 v 1:25 | Hanka |  Příroda ČR

Včerejší počasí vyšlo opravdu skvěle a my se vydali na výlet do jižních Čech od rybníku k rybníku, jak praví tiulek článku.


První zastávku jsme udělali ještě na Třebíčsku u rybníka Jinšov nedaleko Opatova ....... další zastávka byla už na Jindřichohradecku u obce Zdešov ...... následující rybník jsem fotila mezi obcí Nekrasín a městem Nová Včelnice ...... potom jsme se zastavili v obci Dívčí Kopy ... včera jsme navštívili některá místa, kde jsme nikdy předtím nebyli ...... navečer už jsme byli zase zpátky na Třebíčsku. Zapadající slunce jsem fotila nad Bohušickým rybníkem ...... vyfotila jsem i vycházející měsíc ...... z ruky už se to moc nepodařilo. Tady jsem zkoušela ostření na měsíc a na strom, rozdíl je dobře vidět ...... to byl sice konec výletu, ale kromě rybníků jsem fotila i něco jiného, uvidíte vlastně už dnes večer.

Omlouvám se, že jsem článek dost odbyla. Už je moc pozdě, potřebné údaje doplním, až se vyspím. Mrkající

ÚDAJE JSOU DOPLNĚNY!!! Přeji krásnou neděli!


DOBROU NOC!Jarní příroda zblízka

20. května 2016 v 23:23 | Hanka |  Rostliny

Dnes jsem opět sáhla do archivu a vylovila odtud snímky jarní přírody, které jsem pořídila letos v dubnu a květnu. Jak napovídá název článku, jsou to samé detaily.


Třeba větvičky s mladými listy ...

... a modřínové šištičky ...... kvetoucí javor ...... docela zajímavý jarní motiv ...... javorová "kytička" a kaštanový "deštníček" ...... a teď něco z přízemí: šťavel kyselý a česnáček lékařský ...... podbílek šupinatý je dost nevzhledný, ale hodně zajímavý ...... fialky a jaterník podléška ...... plicník lékařský a hluchavka skvrnitá ...... tulipán v obilí a pryšec chvojka s mravenci ...... mravenec "kaskadér" na smrkové větvičce - toho už jsem na blogu měla, ale v jiné pozici, vyfotila jsem ho několikrát ...... a jako poslední je tu konipas, toho jediného jsem vyfotila v květnu před čtyřmi roky.Článek je na blogu a dokonce se mi podařilo během dne zlikvidovat skoro všechny resty, takže můžu jít v klidu spát a zítra vyrazit do přírody pro nové záběry. Kam pojedeme nevím, nechám se překvapit a vy taky.


Přeji vám dobrou noc a příjemně prožitý víkend!


Drobné církevní památky - pokračování

19. května 2016 v 22:22 | Hanka |  Drobné církevní památky

Aktuální fotografie došly, proto jsem opět sáhla do archivu. Drobné sakrální památky jsem měla na blogu nedávno a dnes bych vám ráda ukázala ty, které mi ještě zbyly.
U některých vím přesně, kde jsem je vyfotila, u některých znám místo pouze přibližně. Většinu těchto stavbiček a křížů jsem vyfotila na Třebíčsku.


Boží muka a kříž na TřebíčskuBoží muka u Valče na TřebíčskuBoží muka ve Velkých BílovicíchKaple a kříž ve Studnici a kaplička s křížem na TřebíčskuKaple v KuklíkuKaplička u Velkého Boru na Třebíčsku ... fotila jsem ji v různou dobuKapličky na ZnojemskuKaplička v Žirovnici - fotila jsem ji z podhledu a kácí se jen zdánlivě, tohle dělá perspektivaKříže u BlízkovaKříže u Brtnice, Svatobořic-Mistřína a JiřicKříže u Okrašovic a Dalešic na TřebíčskuKříže u Přibyslavic, Benetic a Přeckova na TřebíčskuKříže u Příštpa a Smrku na TřebíčskuKříže u Valdíkova na TřebíčskuKříž na ZnojemskuA to jsou všechny malé církevní památky, které jsem z archivu vylovila.


Loučím se s vámi a přeji dobrou noc!Výstava v třebíčském muzeu

18. května 2016 v 20:02 | Hanka |  Reportáže

V neděli odpoledne jsme se byli podívat na jednu moc pěknou výstavu v Muzeu Vysočiny v Třebíči.

Současná výstava je umístěna v bývalé zámecké konírně a má název "Krojované panenky E + M v obyčejovém roku". Autorky Marie Žilová a Eva Jirmanová (odtud E + M v názvu výstavy) jsou matka s dcerou a žijí nedaleko Žďáru nad Sázavou. Jejich tvorba je úžasná a rozhodně stojí za prohlídku.

Ofotila jsem tabule s informacemi o výstavě a autorkách ...... panenky jsou umístěny ve vitrínách, které chrání tónované sklo, proto jsou na fotografiích vidět různé odrazy.

Babka kořenářka od Soběslavi a kupecký krámek z Náchodska ...... vití věnečků na Hané ...... na druhém snímku je vynášení smrti na Horácku ...... krejčovskou dílnu ani nemusím představovat ...... na prvním snímku je pravděpodobně svatební kroj a na druhém svatba, ale z jiné oblasti ...... svatba ve větším detailu z podhledu ...... dva portréty ... zapomínala jsem fotit popisky, proto nevím, do které oblasti tyto kroje patří, třeba je někdo z vás pozná ...... zde vidíte prodej soli, kořalky a svatých obrázků - zajímavá kombinace ...... jeden širší záběr ...... sváteční kroje z Mladoboleslavska ...... další kroje si musíte prohlédnout jen tak bez místa určení ...

... sváteční kroje ze Svatobořic-Mistřína ...... velikonoční motiv je jasný, ale u druhé fotky nevím ...... svatá rodina a tři králové ...... městský pivovar, trh a různá řemesla ...... tady zase nevím ... zasloužila bych, vůbec jsem při focení nepřemýšlela, že budu potřebovat popisky Křičící ...... a dva celkové pohledy na výstavní síň závěrem ... na prvním snímku vzadu je vidět dětský koutek.

Dnes jsem dala na blog trochu víc fotografií, asi by nemělo smysl je dělit.
Ještě jednou se omlouvám za nedostatečné informace, bohužel, lepší už to se mnou asi nebude. MrkajícíPomalu, ale jistě, se blíží víkend, konečně vykouklo sluníčko a pěkně se oteplilo,
tak si užijte pohodový středeční večer!


Okolí náměšťského zámku

17. května 2016 v 20:20 | Hanka |  Zámky a zámecké parky

Opustili jsme zámek a zámecký park v Náměšti nad Oslavou, ale tentokrát jsme se zašli podívat i do okolí. Ke každému zámku patří hospodářské budovy, jízdárna ... apod. Protože byl opravdu krásný den a všude kolem nás spousta svěží zeleně, pořídila jsem ještě několik dalších záběrů z těchto míst. Nevím, k jakému účelu budovy sloužily dříve a slouží dnes, ale snad na tom tak moc nezáleží.Když jsme opouštěli areál, vyfotila jsem u silnice kvetoucí kaštany ...... a taky sochu sv. Jana Nepomuckého na druhé straně silnice. Tuhle sochu jste u mě už viděli, byla focená v listopadu mezi holými stromy a za šera ...... cestou k autu jsem viděla u zdi ležet kočičku ...... vyfotila jsem ji několikrát, než znuděně zívla ...... a šla se vyvalovat na sluníčko ...... později jsem z auta vyfotila ještě dvě krásné čičinky, které se vyhřívaly u jednoho domu na slunci ...... tímto s Náměští definitivně končím ... zítra vám ukážu něco úplně jiného.


Užijte si příjemný úterní večer!


Květy ze zámeckého parku v Náměšti

16. května 2016 v 20:30 | Hanka |  Rostliny

Návštěvu zámku a zámeckého parku v Náměšti nad Oslavou ukončím detaily květů, které jsem v parku objevila. Všichni je znáte, proto je nebudu popisovat ...... za silného větru se mi nějakým zázrakem podařil vyfotit detail tyčinek žluté azalky ...

... v horním parku u altánu rostla magnólie, většina květů už byla odkvetlá, ale pár pěkných se mi ještě podařilo najít ...... poslední čtyři fotografie ...

... a opouštíme zámecký park.


Užijte si hezký pondělní večer!