Únor 2016

Vodárenský objekt Heraltice

29. února 2016 v 22:22 | Hanka |  Zajímavosti

Jak jsem tak třídila a mazala fotky v archivu, narazila jsem na jednu sérii, kterou jsem nafotila loni v květnu a zapomněla ji zveřejnit. Jedná se o zajímavý vodárenský areál, který patří vodárenské akciové společnosti, divizi Třebíč.
K tomuto areálu mám osobní vztah, protože se budoval v době, kdy jsem ještě byla ve vodárně zaměstnaná.


Stavba "Vodárenský areál Heraltice" je jednou ze součástí vodohospodářského díla tzv. "Vodovodu Heraltice". Do tohoto areálu je přivedena podzemní voda z okolního jímacího území, tady se voda odkyseluje a filtruje na odkyselovací stanici a z areálu je samospádem dopravena až do města Třebíče. Voda svoji kvalitou dosahuje parametrů kojenecké vody.


To kovové vpravo je tzv. vzdušník, který odvzdušňuje odtokové potrubí, aby mohla voda proudit bez problémů ...Provozní budova je řešena jako přízemní nepodsklepený objekt se sedlovou střechou, je zasazena do areálu tak, aby svojí polohou nerušila architektonicky cenný objekt odkyselovací stanice. V centrální šachtě jsou soustředěny všechny ovládací armatury přívodních a zásobovacích řadů. Celý areál je upraven do okrasné zahradní podoby. Byl upraven areálem protékající potok, přes něj byl postaven mostek pro pěší. Areál byl urovnán, oset a osázen okrasnými dřevinami. Je vytvořen prostor pro posezení u ohniště pro návštěvy areálu, ale především pro školní mládež. Oplocení areálu je vytvořeno z několika druhů plotů (pletivo, oplocení plné palisandové, plotová zeď) tak, aby bylo dosaženo co největšího architektonického efektu.

... domeček vzadu je odkyselovací stanice ...

Na stavbu byly použity klasické materiály, ocelové prvky jsou z nerezu, pyramidální střešní konstrukce centrální šachty je prosklena vakuovým sklem.
Centrální šachta je chloubou areálu právě pro svou pyramidálně řešenou prosklenou střechu.

... prosklený jehlan je zastřešení zmíněné centrální šachty, kde se ukrývá veškeré ovládání objektu ...... vzadu vlevo je vidět provozní budova ...Stavba byla realizována ze tří zásadních důvodů. Prvním z nich bylo zkvalitnění úrovně provozování tohoto vodárenského objektu. Toho bylo dosaženo v oblasti řízení, sledování a ovládání vodovodu díky využití moderních zařízení. Druhým z důvodů byla snaha dát areálu architektonickou podobu, která by odpovídala jeho významu (již 66 let je do Třebíče téměř bez energetické náročnosti dodáváno kolem 20 vteřinových litrů kvalitní pitné vody neměnné kvality). Třetím důvodem byla skutečnost, že svazek obcí chtěl začít s prezentací vodárenské problematiky spojené s ekologickou výchovou určenou pro veřejnost, především pak pro školní mládež na některém ze svých objektů. Vodárenský areál Heraltice byl této myšlence přímo předurčen.... areálem protéká potůček Bukovec, který je pravobřežním přítokem Stařečského potoka ...... to je z heraltického areálu všechno. Nic dalšího jsem nefotila, protože většina plochy byla ve stínu.

Zítra přijde na řadu opět nějaký výběr.


Přeji vám pěkný večer posledního února a krásný první březnový den!Život kolem vody

28. února 2016 v 22:00 | Hanka |  Zvířata a ptáci

S dalším výběrem fotografií zabrousíme do oblasti rybníků a řek. Vybrala jsem několik tvorů, převážně opeřenců, kteří mají k vodě hodně blízko. Představovat je nemusím, všichni je dobře znáte.


Tuhle roztomilou potvůrku jsem vyfotila v jedné jihočeské vesničce.Ještě několik obojživelníků závěrem.
Žabku jsem držela v levé ruce a pravou fotila, jinak to nešlo, pořád se mi schovávala do trávy.Vzhledem k tomu, že jsem včera nebyla venku, v tom počasí jsem si netroufala, čekají vás celý příští týden další série fotografií z archivu. Doufám, že vám to nebude vadit. Pokud ano, nemusíte se na ně dívat, no ne?!


Přeji vám příjemný zbytek nedělního večera a pěkné dny v novém týdnu!Blízká setkání s motýly

27. února 2016 v 23:23 | Hanka |  Hmyz a pavouci

Dneska jsem pořádně provětrala archiv a úprava fotek mi dala pěkně zabrat. Protože jsem napsala názvy přímo na snímky, nebudu už k jednotlivým souborům psát nic dalšího. Teď jen doufám, že jsem motýly pojmenovala správně. Pokud ne, jsou mezi námi znalci, kteří mě určitě na chyby upozorní. Děkuji předem.

Motýly jsem měla schované v archivu několik let, už se těším, až svou sbírku doplním letošními fotografiemi.


Tak, a jdeme na to ...


... ufff, a je to!


Přeji vám dobrou noc a pohodovou poslední únorovou neděli!

Květinová hitparáda

26. února 2016 v 23:32 | Hanka |  Rostliny

Na řadě je další výběr fotografií. Dnes jsem se rozhodla pro květiny, jednak tu máme za pár týdnů jaro, jednak vám chci zpestřit dny, které jsou v poslední době většinou šedivé a nudné.
Kytky jsem seskupila do koláží, seřadila abecedně a doufám, že jsem je správně pojmenovala.


Barvínek (brčál) menší - Vinca minorBělotrn kulatohlavý - Echinops sphaerocephalusBlatouch bahenní - Caltha palustrisČesnek medvědí - Allium ursinumJaterník podléška - Hepatica nobilisJestřábník oranžový - Hieracium aurantiacumKakost luční - Geranium pratenseKoniklec velkokvětý - Pulsatilla grandisKostival lékařský - Symphytum officinaleLomikámen zrnatý - Saxifraga granulataNáprstník červený - Digitalis purpureaOpletník plotní - Calystegia sepiumOrsej jarní - Ficaria vernaTo je z planých květin prozatím všechno. Až budu mít náladu, vylovím z archivu další.Přeji vám dobrou noc a krásně prožitý víkend!Micinky a mourečci

25. února 2016 v 21:50 | Hanka |  Zvířata a ptáci

Jako velká milovnice koček fotím kočičky pokaždé, kdy se k tomu naskytne příležitost. Spoustu těchto milých chlupáčů už jsem zveřejnila, ale některé fotky jsem uložila do archivu.
Dnes vám ukážu několik micinek a mourečků ze své sbírky. U některých si pamatuji, kde jsem je vyfotila, někdy se mi to však vykouřilo z hlavy.


Tuhle černobílou kočičku už jsem na blogu měla, byly to však jiné záběry. Vyfotila jsem ji u kašny ve Slavonicích.Mourovatá micka pózovala před stanem v Pasohlávkách na jednom EuroBikeFestu.Tuhle černobílou číču jsem vyfotila v Rudě na Žďársku. Byla velice krotká a ochotně pózovala.Tento mourek ještě na blogu nebyl. Seděl v jakési obci u sloupu a připadal mi jako bezdomovec.Další chlupáč se se mnou nechtěl bavit, pořídila jsem jen jeden snímek.Tuto tříbarevnou kočičku jsem vyfotila v jedné obci přes rybník. Bohužel, neměla jsem teleobjektiv, proto jsem musela hodně ořezávat. Navíc bylo pod mrakem, takže dost špatné světlo.Černou kočičku si někteří budete pamatovat, je to hradní paní z Roštejna.Strakatou čičinku jsem vyfotila z dálky u zámku ve Valči.Zámecká paní s obojkem. Taky už jsem ji měla na blogu, jenom jiné fotky. Bydlí na zámku Žleby, aspoň tedy bydlela.Poslední kočičku jsem vyfotila u zámku v Náměšti nad Oslavou. Byla velice přítulná a pózovala jako modelka.To je z mé zásoby kočiček prozatím všechno. Doufám, že se vám chlupáčci libili.


Přeji vám příjemný čtvrteční večer a na zítřek pěkný den!Krajina blízká i vzdálená

24. února 2016 v 17:17 | Hanka |  Příroda ČR

Dnešní dávka fotografií z archivu zachycuje krajinu ve všech ročních obdobích za několik let. Záběry jsem nafotila převážně na Vysočině, v jižních Čechách a na jižní Moravě.
Komentář k fotografiím snad není potřeba, stačí se jen dívat a vnímat, jak je u nás krásně.
V následujících dnech budu pokračovat ve vkládání fotografií z archivu, musím ho trochu probrat, nějaké fotky zveřejnit a spoustu jich vyházet, protože už se v tom množství nemůžu vyznat.

U nás je dnes aprílové počasí, chvílemi svítí sluníčko, chvílemi padá sníh, ale vítr fouká nepřetržitě a teplota je asi tak půl stupně nad nulou.


Mějte se všichni krásně a buďte na sebe opatrní, ať nenastydnete!


Bizarní krása stromů

23. února 2016 v 21:21 | Hanka |  Příroda ČR

Na dnešek jsem z archivu vybrala fotografie stromů, které jsem pořídila v průběhu několika minulých let, a poskládala je do koláží. K těmto snímkům nemá smysl psát žádný komentář, proto jsem si vypůjčila několik citátů na téma stromy.
Bizarní krásou v titulku je myšlena zvláštní krása.


Poutníku, který jdeš touto cestou a chceš na mne vložit ruku, vyslechni mne, než mi ublížíš.
Jsem teplo tvého krbu za studených zimních nocí. Jsem ochranný stín, když pálí slunce.
Mé ovoce tiší žízeň tvé pouti.
Jsem trám, který podepírá tvůj dům, jsem prkno tvého stolu, postel na které ležíš, laťka, ze které stavíš svůj člun.
Jsem násada tvé motyky, dveře tvé chýše. Jsem dřevo tvé kolébky i rakve. Jsem chléb tvého dobra a květ krásy.
Poutníku, půjdeš-li kolem, vyslyš mou prosbu:
Neubližuj mi!
(Nápis na stromech v Portugalsku)
Strom je jednoslabičné slovo, ale skrývá celý svět pohádek a zázraků.
(Theodor Heuss)Máš- li nemocnou duši, schovej se v lese jako poraněné zvíře, on tě vyléčí.
Temné stromy jsou němí přátelé. Přijmou tě mlčky a budou na tebe hodní.
(Saiigfried von Vegesack)Z jediného stromu lze udělat milion zápalek, jedinou zápalkou lze zničit milion stromů.
(Georg Christoph Lichtenberg)
Můžeme kácet lesy, je-li to nutné, ale je čas skoncovat s jejich ničením.
Lesy naříkají pod sekyrou, miliardy stromů hynou, doupata divoké zvěře a ptáků osiřují,
řeky se zanášejí pískem a vysychají, čarovné krajiny mizí.
(Anton Pavlovič Čechov, Lesní duch)Nevím, jak mohou můj život ovlivňovat hvězdy vzdálené miliony kilometrů víc, než stromy a lidé v mé blízkosti.
Stromy, jichž se mohu bezprostředně dotýkat a z nichž cítím ohromnou energii - růstové fluidum.
Vždyť každoročně, po celý svůj život, mi demonstrují své znovuzrození.
(J. W. Goethe)V přírodě nenajdeš dva stejné stromy, dva stejné klasy ...
Nic se neopakuje, fantazie přírody je neopakovatelná.
(Poeplau Wolfgang)Stromy jsou básně, které země píše do nebe.
(Neznámý autor)Les žije lépe bez člověka, ale lidstvo žije hůř bez lesa.
(Theodor Kunkele)Lesy lidstvo předcházejí, pouště lidstvo následují.
(Chateaubriand)
Děkuji vám za návštěvu a přeji příjemný večer!

Sochy sv. Jana Nepomuckého - V. část

21. února 2016 v 17:37 | Hanka |  Drobné církevní památky

Fotografie z mého posledního výletu jsou zveřejněny, takže nezbývá nic jiného, než sáhnout do archivu. Udělala jsem to a vytáhla další sérii fotografií soch sv. Jana Nepomuckého. Mrzí mě jen, že jsem fotky většinou pořídila za špatného počasí a hodně jich je v protisvětle, takže kvalita dost bídná.
Sochy jsem opět seřadila abecedně podle názvu obce.


Čáslavice na Třebíčsku - náves.Jarošov nad Nežárkou - socha stávala na mostě přes řeku Kameničku, po válce byla umístěna pod starý hřbitov.Kamenice na Jihlavsku - kašna se sochou stojí na dolní části náměstí.Lutová na Třeboňsku - kaplička se sochou stojí na návsi u rybníka.Šatov - jižní Morava - sousoší stojí na návsi u silnice k obci Hnanice.Třešť - socha stojí na mostě přes Třešťský potok.Žarošice na Hodonínsku - socha stojí na návsi.
Přeji vám příjemný nedělní večer a pohodové dny v posledním únorovém týdnu!Lednový večer na Hrádku

17. února 2016 v 20:40 | Hanka |  Moje rodné město

Dnešními fotografiemi náš výlet z 23. ledna letošního roku definitivně ukončím.
Po návratu ze Žďárských vrchů se chtěl přítel podívat ještě na Hrádek, prý jenom na skok. Já už jsem byla zrmrzlá a utahaná, proto jsem odmítla vylézt z auta. Vydržela jsem to necelých pět minut, možná i proto, že na rádiu Beat zrovna mizerně hráli. Vylezla jsem tedy z auta, připevnila foťák na stativ a pustila se do focení. Po deseti minutách jsem téměř přestala vnímat zimu, únava ze mě spadla, prostě jsem byla ve svém živlu. Nakonec jsme na Hrádku strávili skoro hodinu ... ovšem následky cítím ještě dnes, po více než třech týdnech. Doufám, že fotky za to nachlezení aspoň trochu stojí!


Pohled na řeku a Podklášteří ...

... pohled na zámek z různých míst ...

... líbily se mi hlavně stromy obalené sněhem ...

... a na závěr střed města s věží farního kostela ...... když jsme konečně přijeli domů, dala jsem si horké mléko s medem a rumem, ale stejně mi to nebylo nic platné.Užijte si příjemný středeční večer!


Kaplička v Krátké

15. února 2016 v 21:42 | Hanka |  Drobné církevní památky

Po vydání tolerančního patentu v roce 1781 bylo uvažováno o tom, že by se Krátká stala střediskem evangelíků z horské části novoměstského panství. Měla se tu stavět evangelická modlitebna a zřídit hřbitov. V roce 1783 již bylo vybráno místo, byly zpracovány plánky a navezeno stavební dřevo. Tomuto záměru se však začali vzpírat obyvatelé tehdejšího Německého (Sněžné) a Líšné. Akce se dostala do značných průtahů, až se nakonec neuskutečnila.

U silnice ke Sněžnému byla v roce 1902 postavena kaplička zasvěcená sv. Cyrilu a Metoději ...

... při focení kapličky už se drátům vyhnout nedalo ...... kvůli vysoké vrstvě napadaného a navátého sněhu jsem se nemohla dostat ke dveřím, takže žádné kliky, žádné kování ...... vyfotila jsem tedy kapličku aspoň ze všech stran ...

... jeden detail se mi však přece jenom podařil ...... o to je z Krátké na Žďársku všechno. Výlet, který jsme podnikli 23. ledna se pomalu chýlí ke konci. Zbývá ještě poslední série fotografií, uvidíte ji během tohoto týdne.


Pro dnešek se s vámi loučím, přeji příjemný večer a úspěšný týden!