Leden 2016

Kostel v Rokytnici nad Rokytnou

23. ledna 2016 v 23:46 | Hanka |  Církevní stavby

Téměř za pět minut dvanáct se mi podařilo vyfotit kostel do pokračování soutěže u VendyW o nejhezčí sakrální stavbu.
Dnes jsme si udělali delší výlet, ovšem za příšerného počasí. Celý den hustě sněžilo a teplota se pohybovala kolem -6°C. Vítr byl naštěstí poměrně slabý, ale i tak jsem pořádně promrzla.

Kostel, který tímto přihlašuji do soutěže, jsem vyfotila na Třebíčsku v městysi Rokytnice nad Rokytnou.Městys Rokytnice nad Rokytnou se nachází v krásném prostředí Českomoravské vrchoviny v kraji Vysočina v nadmořské výšce 535 m. Součástí městyse je místní část Veverka, odkud nedaleko pramení řeka Rokytná. První zmínky o obci pocházejí z roku 1190 v zakládací listině kláštera Louka u Znojma.
V obci se nacházejí významné kulturní památky, např. kostel sv. Jana Křtitele, jehož původ sahá až do doby vzniku obce, fara a schodiště ke kostelu, které zdobí po obou stranách barokní sochy světců.
Velkým turistickým lákadlem je rozhledna na vrchu Mařenka, na jejíž výstavbě se obec podílela v rámci Mikroregionu Podhůří Mařenky.

Kostel zasvěcený sv. Janu Křtiteli ...Ke kostelu vedou schody, okolo kterých stojí osm soch svatých, jež dal zhotovit farář Jan Paleček.

Hřbitov byl od kostela přeložen k silnici vedoucí k Sádku.Zajímavými klikami se kostel nepyšní, tohle je jediné kování na dveřích, které jsem objevila.V kostelní kryptě je pochován bývalý rokytnický pán, Václav Záviš z Osenic († 1691).

Víc se toho z kostela vyfotit nedalo.


Pro dnešek se s vámi loučím, přeji dobrou noc a příjemně strávenou neděli!Čtyřicet devět odstínů zeleně

21. ledna 2016 v 19:20 | Hanka |  Rostliny

Titulkem dnešního článku jsem si dovolila tak trochu parafrázovat název románu a filmu, který jistě všichni znáte alespoň z doslechu. Obsah mého článku se však podstatně liší. Protože nemám žádné nové snímky, ponořila jsem se do archivu a vytáhla odtud přehršli jarní a letní zeleně. Možná vám právě teď přijdou tyhle fotografie vhod.
Ve většině případů vím, co na fotkách je, ale řekla bych, že to není důležité, vy to nakonec určitě poznáte sami, takže dál už beze slov.
S dalším výběrem počkám, doufám totiž, že se mi v sobotu podaří něco nového vyfotit.


Mějte se hezky a užijte si příjemný večer v suchu a teple!Jiříkovice pod sněhem

20. ledna 2016 v 20:20 | Hanka |  Příroda ČR

Dnes tu mám poslední záběry z minulé soboty, kdy jsme fotili zimní krajinu na Novoměstsku u Jiříkovic. Abych se přiznala, vůbec mě nebaví jezdit několikrát po sobě na stejná místa, ale nemám na vybranou. Naštěstí se pokaždé dají nafotit jiné snímky. Ty dnešní zobrazují obec Jiříkovice z nadhledu.
Obec Jiříkovice se nachází asi 3,5 km severozápadně od Nového Města na Moravě. Jiříkovice jsou jednou z místních částí Nového Města, které leží v nadmořské výšce 600 m.Z návrší, kde jsem se brodila ve sněhu a bojovala s nepříjemným ledovým větrem, byl na vesnici "pocukrovanou" sněhem moc pěkný pohled.Když občas vykouklo sluníčko, dokonce jsem přestala vnímat, že mrznu.

Romantická vesnička obklopená kopečky a návršími je zdánlivě odtržená od světa. Leží pěkně schovaná v dolíku a vypadá velice klidně a příjemně.Moc by mě zajímalo, jestli v ní žijí taky příjemní lidé. Určitě ano, dva domorodce jsme potkali a pěkně si s nimi popovídali. Jeden z nich mi dokonce dovolil vyblejsknout svého psa, jenže fotka se moc nezdařila, tak ji sem nedávám.Snažila jsem se Jiříkovice vyfotit z různých úhlů a použila jsem i různé ohniskové vzdálenosti.

Tímto je poslední výlet za námi. Žádné další aktuální fotografie nemám, ale kouknu do archivu, pokud mi vyjde čas.


Prozatím se s vámi loučím a přeji příjemný středeční večer!
Znovu na Novoměstsku

16. ledna 2016 v 21:29 | Hanka |  Příroda ČR

Po čtrnácti dnech jsem se dnes odpoledne dostala na pár hodin ven. Jeli jsme opět na Novoměstsko, protože je to oblast s větší nadmořskou výškou a bývá tam sníh, i když nikde jinde není. Nepočítám samozřejmě hory. Sněhu bylo dost, teplota kolem -4°C a poměrně silný vítr. Zpočátku počasí za moc nestálo, bylo zataženo a světlo dost mizerné, ale později se chvílemi ukázalo sluníčko. Fotografie jsem pořídila na různých místech za různých světelných podmínek.


Zde bylo ještě zataženo, zastavili jsme jenom na několik záběrů ...... stále zataženo, to už jsme byli na jiném místě ...... pak občas vykouklo sluníčko. Na prvním snímku je schované za mraky, na druhém vylezlo. Rozdíl je na záběrech docela dobře vidět ...... totéž se opakuje na dalších dvou fotografiích ...

... jednou jsem se otočila ke sluníčku zády a vyfotila zasněženou pláň a oblohu kvůli mrakům a barvám, snímek jsem zkusila i odbarvit ...... jeli jsme o kus dál, sluníčko zrovna zářilo naplno ...

... o něco později se opět začalo zatahovat ...... pořád to však vypadalo, že se nám podaří vyfotit západ slunce ...... nakonec se to nepodařilo, tohle je všechno, co ze zapadajícího slunce zbylo ...... na závěr ještě jednou barevná a odbarvená obloha. Na téhle fotce jsem zvýšila kontrast ...

... dnes jsem to s fotografiemi trochu přehnala, ale snad to přežijete.


Přeji vám příjemný sobotní večer a krásnou neděli!


Uplynulý rok mezi rybníky

14. ledna 2016 v 22:44 | Hanka |  Výběry

Podařilo se mi dát dohromady další výběr. Z archivu jsem vytáhla rybníky, kolem kterých jsme se v loňském roce potulovali. Nejsou zdaleka všechny, vybrala jsem jenom ty, od kterých byly v archivu čtyři fotografie, abych je mohla co nejlépe sestavit. V některém měsíci nemám nafocený žádný rybník, ale například v červenci hned několik.


Leden a rybníček ve Valdíkově nedaleko Třebíče, kam jezdíme dost často.V únoru jsme byli u netínských rybníků na Žďársku, v koláži jsou dva.Koncem dubna jsme opět zajeli k Valdíkovu.V polovině května jsme zavítali do jižních Čech. Rybníky jsou od Skrýchova na Jindřichohradecku.Začátkem července jsme opět zajeli do jižních Čech, to jsem vyfotila rybníků víc, čtyři z nich jsou ve výběru:

Hradeček u Střížova, Hůrecký u Hůrek, Silniční u Slavonic a Farský u BořetínaO dva dny později jsem vyfotila rybník na Jihlavsku v Dobré Vodě u Mrákotína. Tento rybník na blogu nemám.V první polovině července jsme se navečer, cestou z dalšího výletu, zastavili u vícenického rybníka a fotili západ slunce.V druhé polovině července jsme si opět udělali výlet do jižních Čech. Rybník jsem vyfotila u Lodhéřova v okrese Jindřichův Hradec.V druhé polovině září jsme pro změnu vyrazili na Žďársko. Zde jsem fotila Medlovský rybník při západu slunce.Koncem října jsem zvěčnila rybníček v Kundraticích na Žďársku.Jezdovice jsou obec na Jihlavsku. Rybníček jsem vyfotila v druhé polovině listopadu v den, kdy napadl první sníh, bylo ho tak málo, že na záběrech není vidět.Koncem listopadu jsme zajeli znovu na Žďársko k Netínu a vyfotili rybník potažený slabým ledem při západu slunce.To je prozatím všechno. V sobotu se chystáme na odpolední výjezd, pokud ovšem bude aspoň trochu slušné počasí. Moc ráda bych nafotila nějaké nové snímky.


Všechny vás zdravím, děkuji za návštěvy a komentáře a přeji dobrou noc!Ohlédnutí za rokem 2015

11. ledna 2016 v 12:21 | Hanka |  Výběry

Nové fotografie nemám, protože jsem o víkendu nikde nebyla, nastal tedy vhodný čas ohlédnout se zpátky na uplynulý rok. Vybrala jsem archivované nezveřejněné fotografie z našich výletů, vyjížděk a venčících vycházek za rok 2015 a poskládala je do koláží. Většinou jsem použila jednu fotografii z každého dne, maximálně dvě.

S úpravou fotek a sestavením do koláží jsem si hrála dva večery, výsledek není zrovna dokonalý, objevila jsem spoustu nedostatků, doufám však, že je buď přehlédnete, nebo mi je prominete Mrkající.

Jdeme na to!


LEDEN 2015
Fotografie byly pořízeny v blízkém okolí Třebíče. Výjimkou je poslední záběr ze Žďárska.ÚNOR 2015
Třebíčsko, Žďársko - Samotín, splav u Červeného mlýna u Nové vsi a netínský rybník.BŘEZEN 2015
Na prvním snímku je zámek v Budkově a na posledním koniklece ze Špilberku u Náměště.DUBEN 2015
Labutě jsem fotila na rybníku v Ptáčově, zvlněná pole na jižní Moravě, koniklece u Trnavy na Třebíčsku a rybníček někde na Vysočině cestou z jednoho výletu.KVĚTEN 2015
Třebíčsko a Žďársko.ČERVEN 2015
Jižní Morava a Třebíčsko.ČERVENEC 2015
Zámek Červená Lhota, Moravský kras, jižní Čechy, Dalešická přehrada, pískovcové skály u Nových Hradů v Pardubickém kraji a vodní nádrž Chabravec.SRPEN 2015
Jižní Morava, Třebíčsko, Braunův Betlém, syslík z Mladé Boleslavi, most v Bechyni, západ slunce z našeho dvorku, kostel v Chotýšanech a údolí Doubravy.ZÁŘÍ 2015
Dalešická přehrada, jeřabiny, zřícenina Sirotčího hrádku, Kamenné moře Štamberk, Malý pařezitý rybník a chaloupka na Žďársku.ŘÍJEN 2015
Vodní nádrž Markovka, javory u Kundratic, Červený mlýn Sádek, pískovna Cep, údolí Oslavy, Rešovské vodopády a znovu pískovna Cep.LISTOPAD 2015
Třebíčsko, kostel v Náměšti nad Oslavou, zámeček ve Valči, krajina u Kojatína, rybník Přibyl, portál kláštera Porta coeli, rybník u Jezdovic, rybník u Netína a labutě u Lipníka na Třebíčsku.PROSINEC 2015
Krajina na Třebíčsku a Betlém Hlinsko.NOVÝ ROK 2016
Vybrala jsem ještě čtyři fotografie z novoročního ohňostroje v Třebíči. Je na nich dobře vidět, co způsobil vítr na plošině vodojemu. Dlouhý čas a chvění stativu, vytvořily docela hezké barevné efekty.To je ode mne prozatím všechno. Ukážu se tady, jakmile dám dohromady další výběr.


Přeji vám příjemné dny v novém lednovém týdnu, přestože nám počasí zrovna moc nepřeje!


Na silnici u Jiříkovic

8. ledna 2016 v 10:50 | Hanka |  Příroda ČR

Včera večer jsem se nemohla dostat do administrace blogu, před jedenáctou hodinou jsem to vzdala.
Měla jsem s tím problémy i dnes, ale nakonec se mi to podařilo.


Poslední záběry z nedělního odpoledne jsem nafotila ze silnice nad obcí Jiříkovice, která se nachází na Novoměstsku.

Alej kolem silnice vedoucí do Jiříkovic ...... o kousek níž už byly vidět střechy domků v Jiříkovicích ...

... pohled do kraje ...... tenhle záběr jsem pořídila z auta, musela jsem se na chvíli schovat ...... dlouho jsem to nevydržela, vylezla jsem z auta a zase fotila venku ...... bílé čmoudíky za lesem pocházejí od zasněžování Harusova kopce (Harusáku), které jsem fotila v sobotu ...... na posledních osmi fotografiích je v pozadí vidět Nové Město na Moravě ...

... nedělní výlet je u konce. Vzhledem k tomu, že se oteplilo a veškerá námraza spadla (aspoň tedy u nás), jsou tohle možná na delší dobu poslední zimní fotografie. No, uvidíme, čím nás příroda překvapí.


Úkol splněn, loučím se s vámi a jdu vařit. Mrkající


Přeji krásný slunečný den!


Samota u Jiříkovic a kříž pod lipami

6. ledna 2016 v 20:20 | Hanka |  Skanzeny a chalupy

Při našem nedělním popojíždění jsme objevili nedaleko Jiříkovic krásnou samotu. Dodatečně jsem podle mapy zjistila, že má název "U Mrázků". Vcelku obyčejné místo změnil sníh a mráz na kouzelné zimní zákoutí ...

... nikde ani živáčka, chalupa byla zřejmě taky prázdná, protože se nekouřilo z komína a nikde se nic nehnulo ...

... v opačném případě by na nás určitě někdo vyběhl nebo poštval psa ...... mně by se asi nelíbilo, kdyby mi někdo šaškoval s foťákem kolem chalupy Mrkající ...

... nejspíš bych vyrazila s koštětem a pozvala dotyčného na kafe nebo čaj Smějící se ...... naštěstí se nic nestalo, nikdo na nás nevyběhl a my mohli v klidu pořídit záběry z místa téměř pohádkového ...... potom jsme zase popojeli a zastavili na jiném místě u silnice. Čirou náhodou jsem si všimla kříže ukrytého pod korunami lip, aspoň doufám, že jsou to lípy ...

... bylo to moc pěkné tajemné zákoutí, jenom kříž se nedal dost dobře vyfotit ...

... ještě pohled do korun stromů ...... a pak už jsem se šla klepat zimou do auta.

Zítra vám ukážu další místo, které jsme v neděli fotili.


Přeji příjemý večer u televize, knížky, či počítače, hlavně však v teple!


Lednová neděle na Vysočině

5. ledna 2016 v 22:44 | Hanka |  Příroda ČR

V neděli odpoledne jsme se vypravili opět na Žďársko, protože sobotní mlha a mráz slibovaly pěknou námrazu. Na Žďársku to byla téměř tutovka. Zklamaní jsme tedy nebyli, zato zmrzlí pořádně. Mráz byl silnější než předešlého dne a vítr zrovna tak. Měli jsme namířeno na konkrétní místo, ale předtím jsme se ještě zastavili jinde.

Moc hezký byl pohled se nám naskytl třeba tady, nedaleko Jiříkovic ...... na jiném místě se nám líbily topoly, za nimiž rostl strom, který vypadal jako v plném květu ...

... jeli jsme dál přes Jiříkovice a zastavili na místě, kde už přestávala legrace, aspoň tedy pro mě ...... pohled nádherný, ale zima příšerná ...... moc snímků jsem nepořídila, protože jsem měla prsty zkřehlé a znecitlivělé tak, že se mi těžko mačkala spoušť ...... na brance do zahrady jsem cvakla pár detailů řetězu, docela mě s tou námrazou zaujal ...... přiznám se, že jsem strávila víc času v autě než venku, přesto však se mi podařilo za odpoledne pořídit víc než 150 záběrů. Zítra vám ukážu další.


Teď už se s vámi loučím a přeji dobrou noc!


Krajina na Žďársku a minireportáž

4. ledna 2016 v 22:33 | Hanka |  Příroda ČR

Dnes vám ukážu poslední fotografie ze sobotního výjezdu. Jsou pořízeny opět na různých místech za bídných světelných podmínek.


Tuhle chaloupku už jsem fotila loni na konci léta ...... tenkrát to však bylo za teplého slunečného počasí ...... pole u silnice ... v sobotu ještě sněhové zábrany nebyly potřeba, dnes už nejspíš ano ...... tenhle snímek byl pořízený ze značné dálky, musela jsem ho dost oříznout. Líbila se mi skupina stromů, jenže mlha, přiblížení a ořez hodně ubraly záběru na kvalitě ...... zasněžená cesta vypadala v krajině moc pěkně, na fotce už to není ono ... všimněte si, že mám na záběru, kromě čtyřnohého, i dvounohého tvora! Mrkající ...... jinde jsme fotili alej, to už bylo pořádné šero, tak jsem spíš fotila světelné stopy projíždějících aut ...... s tím jsem si docela vyhrála, až jsem skoro přestala vnímat zimu ...... vyhráli jsme si oba, stáli jsme na mezi u silnice a číhali na auta jako střelení ...... posledních pár fotografií je taková minireportáž z umělého zasněžování ...... ještě nikdy jsem neviděla sněžná děla v akci ...

... následující "zátiší" se mi moc líbilo ...... a to je ze soboty 2. ledna letošního roku všechno.

Kratší vyjížďku jsme si udělali i v neděli a opět jsme jeli na sever.Pro dnešek se s vámi loučím, přeji dobrou noc a doufám, že do rána úplně nezapadneme sněhem!