Prosinec 2015

Betlém Hlinsko večer

31. prosince 2015 v 22:44 | Hanka |  Skanzeny a chalupy

Náš poslední výlet v letošním roce jsme uskutečnili v pondělí 28. prosince odpoledne. Rozhodli jsme se, že zajedeme do Hlinska nafotit večerní záběry z Betlému. No, rozhodli, mně se popravdě vůbec nechtělo, byla jsem unavená a náladu jsem měla hluboko pod bodem mrazu. Nakonec jsem se nechala přesvědčit, a tak jsme o půl třetí odpoledne vyrazili. Cestu jsme zvládli rychleji, než jsme čekali, takže jsme do Hlinska dojeli ještě za světla. Venku se nám nechtělo čekat, proto jsme zapadli do útulné hospůdky a dali si kafčo na zahřátí.
Než jsme kávu dostali a vypili, venku se zatím zešeřilo. Opustili jsme hospůdku a připevnili foťáky na stativy, v tom momentě jsem zjistila, že mi chybí kabelová spoušť! To bych nebyla já, abych něco nezapomněla! Naštěstí to nebyla taková katastrofa, nastavila jsem na foťáku samospoušť s prodlením dvě vteřiny a bylo to.


V Betlému mají vysoký krásně ozdobený vánoční strom, ten přišel na řadu nejdřív ...... následoval obchůdek s hudebními nástroji, který měl rozsvícená okna ...... zapomněla jsem se zmínit, že začalo drobně pršet, naštěstí to trvalo jen chvíli, déšť smáčel dlaždu a vytvořil pěkné efekty kolem rozsvícených pouličních lamp ...... se sněhem by byly fotky hezčí, musela však stačit mokrá dlažba ...... kolem nás neustále chodili lidé, musím však konstatovat, že spousta z nich buď počkala, nebo nás obešla, čímž jsem byla velice mile překvapená ...... expozice trvaly v mnoha případech půl minuty ...... hodně fotek bylo neostrých, ty skončily v koši, kupodivu však se mi podařilo nafotit i několik docela slušných záběrů ...... v Betlému Hlinsko jsme strávili skoro čtyři hodiny, velice brzy jsem zapomněla, že se mi nechtělo jet ...... na každém kroku jsem viděla nové pěkné záběry, jenže už bylo dost pozdě a hodně se ochladilo, proto jsme museli, ač velice neradi, fotografování skanzenu ukončit. Tohle je poslední snímek z Betlému a zároveň i poslední fotka z letošního roku, další už budou z roku příštího ...... loučím se s vámi pro dnešek i pro tento rok a přeji vám příjemný silvestrovský večer.
U nás jsou hotové manévry, už jsem napůl hluchá! Křičící

Zimní večer na Třebíčsku

30. prosince 2015 v 22:22 | Hanka |  Západ slunce

Když jsme v neděli večer uháněli k domovu, zaregistrovala jsem ve zpětném zrcátku jasnou záři. Ohlédla jsem se a užasle hleděla na fantasticky zbarvenou oblohu. Byli jsme někde u Koněšína a na jihozápadním obzoru se zrovna příhodně objevila řada stromů. Tomu se prostě nedalo odolat, tak jsme zastavili, a tu nádheru začali fotit. Nemůžu si vynachválit nový objektiv, focení je s ním mnohem jednodušší a pohodlnější.

Teď už se bez dalších komentářů podívejte, jak se matka příroda skvěle předváděla ...

... to už je z neděle opravdu všechno.

Přítel má tento týden dovolenou, proto jsme jeli na výlet i v pondělí. Zítra uvidíte, kde jsme byli.


Pro dnešek se s vámi loučím, přeji hezký večer, dobrou noc a skvěle prožitý poslední den letošního roku!
U Stropešína

29. prosince 2015 v 22:33 | Hanka |  Západ slunce

U Stropešína jsme v neděli na zpáteční cestě z nevydařeného výletu objevili několik příhodných stromů, které se krásně hodily k západu slunce. Výlet se vlastně vydařil, přestože jsme podnikli dost dalekou, a hlavně zbytečnou, cestu. Stromy v mlze a západ slunce nám to vynahradily ...... mlha se nerozplynula úplně a podvečerní krajina se zapadajícím sluncem vypadala pohádkově ...

... detaily větví na zlatém pozadí se mi líbily tolik, že jsem pořídila aspoň dvacet záběrů, tohle je jenom malá část ...... do oka nám padl další strom ...... a ještě jeden pro změnu s křovím ...... jenže všechno musí jednou skončit, tak jsme i my skončili s fotografováním a pokračovali k domovu.


Loučím se s vámi a přeji dobrou noc!


Ztraceni v mlze

29. prosince 2015 v 0:30 | Hanka |  Příroda Třebíčska

V neděli byl opět krásný slunečný den a povinnosti jsme tentokrát neměli žádné, proto jsme se rozhodli, že vyrazíme do přírody už dopoledne. Cílem naší cesty byla jižní Morava. Namířili jsme si to na Břeclavsko. V Zastávce u Brna najednou slunečné počasí skončilo a objevila se mlha. Doufali jsme, že se brzy rozplyne, jenže nerozplynula, naopak houstla až vypadala jako plnotučné mléko. Nebylo vidět téměř na krok, tedy na kolo, když jsme jeli autem, takže jsme zvažovali, jestli máme v cestě pokračovat. Nebudu vás napínat, vrátili jsme se, protože pokračovat nemělo smysl, v mlze totiž nebylo vidět opravdu nic.
Zpátky jsme jeli přes Moravský Krumlov, to byla mlha místy řidší. Když jsme se dostali k Dalešicím do okresu Třebíč, vystupovaly z mlhy obrysy stromů a dokonce se ukázalo sluníčko. Zastavili jsme na několika místech a pořídili pár záběrů, aby naše cesta nebyla úplně zbytečná.

Na stromě u silnice seděl dravec a číhal na kořist. Nejdřív jsem se ho pokusila vyfotit za jízdy, ale pak mi přítel zastavil, tak se mi podařil trošku lepší záběr. Normálně dravci odletí, jenže tenhle se vůbec nevzrušoval ...... dále už jsem fotila hlavně stromy v mlžné krajině ...... jakmile vykouklo sluníčko, získala mlha příjemně teplou barvu ...

... domek (ve skutečnosti je to ČOV, tedy vodárenský objekt) byl úplně utopený v mlze. Při úpravě snímku jsem ho musela "vytáhnout", proto je fotka dost zrnitá ...

... v jedné chvíli se sluníčko hodně snažilo ...... na posledním záběru už je mlha mnohem řidší ...... v neděli jsme toho moc nevyfotili, zato jsme se pěkně povozili a já si dokonce zdřímla.

Cestou domů jsme zastavili ještě dvakrát. Zítra, možná vlastně už dnes večer, vám ukážu, co jsem během zastávek vyfotila.


Teď už se s vámi loučím a přeji dobrou noc!


Zimní podvečer nad Brtnicí

27. prosince 2015 v 21:21 | Hanka |  Příroda ČR

Jak už jsem psala, včerejší výlet byl jen krátký, fotografií mám sice poměrně dost, ale jsou hodně podobné, proto jsem ze sobotního fotografování stvořila jen dva články. Některé ze zbylých fotografií použiji třeba do výběrů.

Před čtvrtou hodinou odpolední jsme přejeli hranice třebíčského okresu a zastavili kousek nad Brtnicí v okrese Jihlava. Na tomto místě už jsme byli taky nejméně dvakrát předtím.
Na fotografování západu slunce měl přítel původně vyhlédnuté jiné místo s příhodným stromem, jenže přesně tam si někdo zaparkoval auto a šel venčit psa.

Západ slunce nad Brtnicí nakonec nevypadal úplně špatně ...... pořídila jsem i jiné záběry ...

... pak jsem se otočila opět k západu, přesněji tedy k jihozápadu, kde v tuto roční dobu zapadá slunce ...

... nakonec jsem ještě vyfotila břízu, kterou mám na prvních fotografiích proti slunci, pro změnu se sluncem v zádech ...

... včerejší výlet tímto skončil.

Zítra uvidíte, kam jsme se vydali dnes.


Užijte si pěkný nedělní večer a co nejpříjemnější poslední čtyři dny letošního roku!


Druhý svátek vánoční v přírodě

26. prosince 2015 v 22:33 | Hanka |  Příroda Třebíčska

Dnes odpoledne jsem se konečně dostala na pár hodin ven, navíc za krásného "jarního" počasí. Vyjeli jsme po jedné hodině odpoledne a pohybovali se převážně na Třebíčsku ve směru na Jihlavu.
Pod stromeček jsem dostala nový objektiv "dva v jednom", proto jsem ho musela vyzkoušet.
První zastávku jsme si udělali kousek za Třebíčí v blízkosti soukromé stáje Vartenberk, která se nachází nedaleko obce Okřešice ...... tuhle břízu jsem fotila už několikrát, naposledy to bylo se sněhem ...... u Vartenberku jsem nic moc nevyfotila. Jeli jsme dál směrem na Červenou Lhotu, tam už to bylo lepší ...... místo, ze kterého jsme fotili, je poměrně vysoko a je z něho krásný výhled skoro na všechny strany, už jsme tu taky byli víckrát ...

... krajina připomíná spíš začátek dubna, než konec prosince ...... sluníčko krásně svítilo a dokonce i pěkně hřálo a viditelnost byla skvělá ...... na snímku vpravo je vidět věž kostela v Červené Lhotě, ten jsem ještě zblízka nefotila, zatím pro to nikdy nebyly vhodné podmínky ...

... jeden sluneční snímek a břízka pro Jarmilku, Maryšku, ... a další milovníky těchto krásných stromů ...... pohled na kouřící komíny v obci Číhalín ...... další záběry jsou směrem na Červenou Lhotu ...... otočka vpravo a zase jiný pohled ...... na závěr několik podzimně-jarních detailů ...... doufám, že se vám procházka slunečnou krajinou líbila, přestože nevypadá ani trochu jako vánoční.

Zítra vám ukážu, co jiného jsem dnes ještě vyfotila.


Přeji vám krásný sváteční večer, dobrou noc a příjemně prožitou "obyčejnou" neděli!


12 fotošplouchnutí - "Plakát k filmu"

25. prosince 2015 v 23:32 | Hanka

Blíží se konec roku a mně zbývají ještě dvě témata do Mikeho projektu "12 fotošplouchnutí", která se mi doposud nepodařilo stvořit. Dnes jsem se přinutila k tomu, abych aspoň jedno z nich dala dohromady. Jak vidíte z nadpisu, je to plakát k filmu. Použila jsem svoje fotografie, ale dvě jsem si vypůjčila z fotogalerie na internetu, jinak to nešlo.

Tímto vám představuji předposlední téma projektu


je to plakát k filmu "Mlčení jehňátek", který určitě všichni znáte.

Clarice Starlingová (Jodie Foster), nadaná studentka akademie FBI, je přidělena agentu Crawfordovi vyšetřujícímu případ masového vraha Buffalo Billa, který své oběti stahuje z kůže. Clarice navštíví v baltimorské vězeňské nemocnici bývalého vynikajícího psychiatra Hannibala Lectera (Anthony Hopkins), odsouzeného na doživotí za sérii brutálních vražd a kanibalismus, který by o vrahovi mohl něco vědět. Odsouzený psychiatr Clarice zároveň děsí a fascinuje. Když je masovým vrahem unesena dcera senátorky Martinové, nabídne Clarice Lecterovi přijatelnější vězeňské podmínky výměnou za informaci vedoucí k dopadení Buffalo Billa.

Filmová podoba bestselleru známého autora thrillerů se podle hodnocení Americké akakdemie stala nejlepším filmem roku 1991. Získala 5 Oscarů v těchto kategoriích:

za nejlepší film, režii a adaptovaný scénář
a Anthony Hopkins i Jodie Foster za hlavní role


Jestli se mi podařilo úkol splnit, to už posuďte sami.


Loučím se s vámi, přeji dobrou noc a příjemně prožitý druhý vánoční svátek!

Když není v přírodě ...

22. prosince 2015 v 22:44 | Hanka |  Výběry

... tak aspoň na fotografiích. Dnešním článkem bych ráda navodila zimní a zároveň i vánoční atmosféru. Sáhla jsem hluboko do archivu a vytáhla několik nezveřejněných snímků z ledna, února a prosince roku 2012. Pořídila jsem je na Třebíčsku a Žďársku. Nezáleží na tom, kde přesně, důležitý je sníh ...


...následující snímek je v negativu, přehmátla jsem se při úpravě, ale nechala jsem to tak ...... malá dávka prosincové mlhy ...... a slunečný prosincový den závěrem ...... to je po delší nepřítomnosti všechno. Doufám, že se do konce roku dostanu do přírody, abych mohla nafotit nové záběry a nemusela lovit v archivu. Přiznám se, že to se mi moc nechce.

Opět se s vámi na několik dnů loučím a omlouvám se, že nestíhám pravidelně navštěvovat vaše blogy. Dělám co můžu, ale prostě to nezvládnu. Plačící


Přeji vám dobrou noc a v klidu prožitý poslední předvánoční den!Sochy sv. Jana Nepomuckého - IV. část

14. prosince 2015 v 22:23 | Hanka |  Drobné církevní památky

Po týdnu se opět hlásím, protože už je mi docela smutno.
Nakoukla jsem do archivu a po chvilkách dala dohromady fotografie dalších soch sv. Jana Nepomuckého, které bych vám dnes ráda ukázala. Snímky jsou seřazeny abecedně podle místa.
Některé fotografie jsem odbarvila a natónovala, protože se mi v barvě nelíbily.


Jindřichův Hradec - socha stojí na mostě ve směru na Prahu.Klentnice na jižní Moravě - barokní socha z roku 1791 stojí v severní části obce.Křepice u Hustopečí - socha se nachází v parčíku u kostela sv. Bartoloměje.Opatov na Moravě - socha stojí u jiného kostela sv. Bartoloměje.Ostrov u Macochy - socha z roku 1829 stojí před kostelem sv. Maří Magdalény.Staré město pod Landštejnem - socha je u kostela Nanebevzetí Panny Marie.Strmilov - v této obci jsem našla jinou sochu, o téhle není nikde zmínka.Telč - socha stojí v parčíku u benzínové pumpy. Byla sem přemístěna po restaurování.Třebíč - socha se nachází pod schodištěm kapucínského kláštera na Jejkově. Troufám si tvrdit, že tento Jan Nepomucký je z dnešní série největší fešák.To je pro dnešek všechno. Doufám, že se za pár dnů zmůžu na další článek.


Teď už se s vámi loučím, děkuji za návštěvy a komentáře a přeji příjemně prožité adventní dny!
Zpola zamrzlý rybník a krajina u Netína

7. prosince 2015 v 22:33 | Hanka |  Příroda ČR

Od kostela v Mostišti jsme 28. listopadu zajeli k Netínu. U obce je několik rybníků, jeden z nich už jsem dávala na blog dříve a teď vám ukážu další. Ono vlastně nejde ani tak o rybník samotný, ale spíš o odraz zapadajícího slunce na ledu ...... vyplašili jsme volavku, snažila jsem se ji zachytit v letu, ale moc se to nepovedlo ...... vyfotila jsem i pole a část Netína s kostelem ...

... byla jsem přesvědčená, že mám netínský kostel na blogu ...... asi nemám, protože ho nemůžu najít ...... lépe řečeno našla jsem jenom TOHLE ...... no, nevadí, však mi kostel neuteče ...... závěrem kalužiny zlata na rybníku ...... a je vymalováno! Dneškem jsem vyčerpala všechny aktuální fotografie. Vzhledem k tomu, že se ven nedostanu ani tento týden, sáhnu nejspíš do archivu a dám dohromady nějaké výběry, nebo si udělám předvánoční pauzu. Uvidím, kolik budu mít času.


Prozatím se s vámi loučím a přeji dobrou noc!