Květen 2015

Vysočina za májového deště

31. května 2015 v 22:00 | Hanka |  Příroda ČR

Vzhedem k tomu, že dost pršelo a nevypadalo to, že hned tak přestane, jeli jsme minulou sobotu od Křemešníku domů. Pro všechny případy jsme to vzali trochu oklikou a občas někde zastavili a fotili za deště.


Řepku jsem v dešti nejspíš ještě nefotila, nechtěla jsem ji fotit vůbec, ale nakonec mi to nedalo, přítel fotil, tak já taky, abych náhodou o něco nepřišla ...... mokrá řepka zrovna moc příjemně nevoní a navíc jsem se prodírala vysokou trávou, byla jsem pěkně rozmáchaná ...... nedaleko obce Zbilidy na Jihlavsku jsme na louce zahlédli smírčí kříž. Bylo mi řečeno: "Ten se musí vyfotit." Opět jsme tedy vylezli z auta do deště a fotili ...

Jedná se o robustní kříž s nízkou hlavou a rozšířenou nohou. Z obou stran má vyrytý obrys latinského kříže a na čelní straně kopí.
Podle dobových pramenů stojí na místě násilné smrti pocestného.... strom u Vysokých Studnic na Jihlavsku už jsem na blogu měla, bylo to však v jiném ročním období ...... krajina v okolí obce Horní Smrčné na Jihlavsku ...... další fotografie jsou od Červené Lhoty na Třebíčsku ...... po dnešním parném dni přijdou snímky z chladnějšího deštivého dne možná vhod.


Přeji vám příjemný večer posledního májového dne a skvělé dny v prvním červnovém týdnu!


Projekt 12 V - reportáž

31. května 2015 v 0:40 | Hanka

Pátým příspěvkem do Mikeho projektu "12 fotošplouchnutí" je reportáž. Nafotila jsem ji doslova za pět minut dvanáct, a to v sobotu 30. května. Zpracování fotografií mi trvalo dost dlouho, proto se zveřejnění snímků přesunulo až na neděli.
Tentokrát mě při fotografování stihla smůla.

Před dvanáctou hodinou jsme vyjeli na Pálavu, kde se konal již sedmý ročník víkendu plného zábavy, krásných strojů, skvělé muziky a zajímavých lidí, s názvem "Euro Bike Fest Mušov". Naše vstupenka platila do pěti hodin odpoledne. Podobné akce moc nemusím, ale potřebovala jsem nafotit reportáž. Bohužel, asi půl hodiny poté, co jsem začala fotit, se mi zasekla závěrka u foťáku (stalo se to poprvé) a bylo po legraci. Podařilo se mi pořídit kolem devadesáti snímků, ale potom jsem přes tři hodiny jenom bloumala po areálu a občas zkusila aspoň něco vyfotit mobilem. Ach jo ... Plačící


Konec lamentování, raději vám ukážu fotografie.

Nejprve jsem nafotila několik záběrů z areálu ...

... tyto dva snímky jsou z mobilu ...... stan, ve kterém pózovaly modelky na motorce, to jsem prošvihla, protože mi tou dobou už nefungoval foťák ...... fotila jsem i detaily motorek, kromě té první jsem všechny pořídila ještě zrcadlovkou ... snímky jsem do koláží poskládala podle typu ...... jednou z atrakcí, která se v areálu konala, byl wakeboarding ...... a právě zde jsem "zavařila" zrcadlovku, byla jsem asi moc rychlá ...... všechny zbylé fotografie už jsem pořídila svým starým tlačítkovým mobilem ...... během odpoledne přišla pořádná průtrž mračen, během níž jsme byli schovaní ve stanu s motorkami. Takhle vypadala obloha těsně předtím, než to začalo ...... reportáž je u konce, zavřete oči, odcházím ... Smějící sePřeji vám dobrou noc a příjemnou poslední květnovou neděli!Kostel Nejsvětější Trojice na Křemešníku

29. května 2015 v 23:23 | Hanka |  Církevní stavby

Ačkoliv bylo pod mrakem, vyjeli jsme minulou sobotu na pravidelný odpolední výlet. Tentokrát jsme měli namířeno na Křemešník, což je vrch ležící asi 7 km jihovýchodně od Pelhřimova. Křemešník je součástí Křemešnické vrchoviny a jedním z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny. Jeho nadmořská výška je 765 m.
Na tomto vrchu stojí pořádně vysoká rozhledna. Vyhlídková plošina je ve výšce 40 m a vede k ní 205 schodů. Když jsem to zjistila, málem to se mnou seklo. Rozhledna totiž byla hlavním cílem naší sobotní cesty.

Křemešník býval rovněž poutním místem.

O založení kostela na Křemešníku vzniklo několik pověstí. Jedna vypráví příběh pelhřimovského měšťana Matouše Chejstovského, který prý roku 1555 při cestě přes křemešnické lesy spadl do opuštěné štoly po dolování stříbra. Ve strachu, že v díře zahyne, modlil se k Nejsvětější Trojici a učinil slib, že pokud bude zachráněn, vystaví na vrcholu Křemešníka kapli, což také učinil.

Dřevěná kaplička Matouše Chejstovského, zasvěcená Nejsvětější Trojici, stála na Křemešníku téměř sto let, v roce 1652 byla nahrazena kamennou stavbou. Protože však ani tato kaple nestačila rostoucímu počtu poutníků, byl na tomto místě vystaven zděný chrám v podobě tříramenného kříže s trojbokým oltářem.

Rozhodli jsme se, že se nejdříve podíváme ke kostelu. Vzhledem k tomu, že bylo stále zamračeno, snímky za moc nestojí ...Jiná varianta pověsti je kladena do doby o téměř století pozdější, na počátek třicetileté války, nicméně i tato zmiňuje konšela Matěje Chejstovského jako zakladatele kostela na Křemešníku. V té době drancovala celý kraj švédská vojska, kterým radil zrádce, prý bývalý pelhřimovský rychtář. Lidé utíkali do hlubokých lesů, a tam hledal úkryt také konšel Matěj Chejstovský. Když však pátral po nějaké jeskyni, kde by přespal, zabloudil rovnou mezi loupežníky, kteří si u ohně dělili uloupenou kořist. Ti ho svázali a ztýrali až do bezvědomí. Potom utekli a Chejstovský se probral z mrákot.
Z vděčnosti za záchranu života se rozhodl postavit na Křemešníku kostel. Když se však chtěl vrátit zpět a vyprávět své zážitky rodině, od Lejšovky viděl, že je celé město v plamenech a u bran se bojuje. Císařské vojsko porazilo a zahnalo Švédy. Teprve poté se Chejstovský dostal ke své rodině a s úžasem zjistil, že jeho dům zůstal jako zázrakem uchráněn.


... zjistili jsme, že je kostel otevřený, což se stává jen výjimečně. Podařilo se mi uvnitř pořídit několik snímků, které rovněž za moc nestojí, protože bylo v kostele málo světla ...

... v kostele jsem fotila hlavně vitrážová okna. Většinu z nich, ne-li všechna, darovala kostelu nějaká soukromá osoba. Jména jsou na oknech uvedena ...

... uvnitř kostela jsme strávili téměř hodinu, když jsme pak vyšli ven, lilo jako z konve, takže se šplhání na rozhlednu nekonalo. Pro tu chvíli se mi docela ulevilo, ale stejně mě to nemine. Křičící


Poznámka: Údaje o Křemešníku jsem čerpala z internetu.


V archivu už mi moc fotografií nezbývá. Na zítřek máme konkrétní plán, tak doufám, že nebude zase pršet!Přeji vám dobrou noc a příjemně prožitý víkend!


Čtvernožci

28. května 2015 v 22:44 | Hanka |  Zvířata a ptáci

Na dnešek jsem měla v plánu úplně jiné fotografie, jenže jejich zpracování by mi dalo spoustu práce, do půlnoci bych to určitě nestihla. Stejně nemůžu být u PC ve všední den tak dlouho.
Zvolila jsem tedy jiné snímky, které už jsem měla částečně připravené.

Během našich cest občas vyfotím nějaká zvířata. Fotky si dávám stranou s tím, že se budou hodit.

Asi před měsícem jsme jeli domů z jednoho výletu, když tu přítel zahlédl v dálce divočáky. Bohužel, byli opravdu hodně daleko a já neměla na foťáku teleobjektiv. Musela jsem hodně ořezávat. Divočáci jsou tři a vlevo je vidět srnka, to jsem zjistila až na počítači ...... něco podobného se stalo v jiný den, to jsme zahlédli v poli párek srnčí zvěře. Tentokrát jsem sice měla na foťáku teleobjektiv, ale nebylo to nic moc platné ...... u zajíce jsem měla štěstí. Fotila jsem zrovna někde v terénu, když se vynořil z protějšího pole a běžel jen pár desítek metrů ode mě. Dokonce se chvílemi zastavoval a koukal. Teleobjektivem se mi zajíce podařilo vyfotit docela slušně ...... srnce na poslední koláži jsme opět zahlédli za jízdy. Zastavili jsme a já ho vyfotila teleobjektivem, aniž bych vystoupila z auta, jinak by totiž hned utekl. Stejně jsem se divila, že poměrně dlouho pózoval. Jedoucí auta zvěři nevadí, ale jakmile zastaví, dá se zvěř na útěk, tenhle srnec zůstal chvíli stát, pak popoběhl a zase se zastavil ...... to je dnes všechno. Zítra máme pátek, bude víc času a proto mohu dát na blog fotografie plánované na dnešek.Nyní už se s vámi loučím a přeji dobrou noc!


Zatopený žulový lom

27. května 2015 v 22:00 | Hanka |  Příroda ČR
V katastru obce Řídelov, která leží asi 7 km severozápadně od Telče, se nachází romantické místo - zatopený žulový lom. O lomu jsme se dověděli od jednoho známého potápěče. Ve skutečnosti se jedná o dva lomy na návrší nad obcí. Stojí zde potápěčská základna s dřevěným molem patřící klubu Poseidon z Telče.

Fotili jsme jen větší lom, protože nám připadal mnohem hezčí a zajímavější, než ten menší ...

... voda byla pokrytá silnou vrstvou pylu, který tvořil na hladině docela zajímavé obrazce ...

... maximální hloubka lomu je 15 metrů. Ve vodě tu žijí okouni, bělice, líni a štiky ...... u lomu jsme se zdrželi necelou hodinu, potom však byl čas na zpáteční cestu. Zastavili jsme ještě na jednom místě, už na Třebíčsku, abychom mohli vyfotit zapadající slunce ...... tímto náš výlet v sobotu 16. května skončil. Během dne jsem vyfotila nějaké květiny a několik exemplářů z hmyzího světa, ty vám však ukážu, až budu mít podobných snímků víc.Pro dnešek se s vámi loučím a přeji pěkný večer a dobrou noc!


Zpátky na Vysočině

26. května 2015 v 21:12 | Hanka |  Příroda ČR
V sobotu 16. května jsme se od Skrýchova v jižních Čechách vydali pomalu k domovu. Po cestě jsme se však ještě třikrát zastavili na Jihlavsku, protože jsme chtěli co nejvíc využít pěkného počasí.


První zastávka byla u obce Praskolesy, která patří k Mrákotínu ...

... v této malé vesničce se dochovalo několik rozlehlých památkově chráněných statků ...

... objevili jsme i malý rybníček, pořídila jsem jen záběr zdálky ..... také cesta do lesů si zasloužila svoji fotografii ...... lépe řečeno dvě ...... snímek kostivalu lékařského tu slouží jako oddělovač ...... dál jsme jeli směrem na sever a dostali se k lesu u obce Řídelov ...... stoupali jsme do mírného svahu k předem vytipovanému zajímavému místu. Cestou jsem pořídila několik záběrů z lesa ...... pokud se nestane něco nepředvídaného, zítra večer vám ono místo ukážu.Přeji vám příjemně prožitý úterní večer!Poslední rybník od Skrýchova

25. května 2015 v 22:11 | Hanka |  Příroda ČR

Dnes se podíváme k poslednímu rybníku, který jsem minulou sobotu vyfotila. Každý z rybníků kolem Skrýchova vypadal úplně jinak. Tenhle se mi líbil snad nejvíc, jenom nevím, jestli to bude z fotografií poznat ...... v jednom místě jsem na břehu narazila na spoustu odkvetlých bylin z čeledi hvězdnicovitých. Rostliny neměly žádné listy, na stvolech (lodyhách?) byly vidět pouze jakési miniaturní tmavé výstupky. Nenašla jsem, o jaké rostliny se jedná, doufám, že mi někdo z vás poradí ...
... v úterý odpoledne mi došlo, že se určitě jedná o podběl, potvrdila mi to i VendyW (díky!) ... tolik podbělu pohromadě jsem v životě neviděla Překvapený ...... pod hrází se na kamenech vyhřívaly užovky, viděli jsme jich asi pět, ale nevyfotili žádnou, jakmile jsme se totiž přiblížili, zajely pod kameny jako namydlený blesk ...... v kalné vodě byla spousta pulců, ty jsem však nefotila ...

... skrýchovské rybníky jsme, ač velice neradi, opustili a jeli zase o kousek dál. Zítra vám ukážu fotografie z jednoho úplně obyčejného, ale podle mého názoru pěkného místa.


Pro dnešek vám přeji příjemný večer a klidnou dobrou noc!


Z naší minizahrádky

24. května 2015 v 20:20 | Hanka |  Rostliny

Na dnešek jsem slíbila "suché" fotografie. Slib jsem dodržela, ovšem ne tak úplně.

Už několikrát jsem psala, že máme za domem miniaturní zahrádku. Něco málo na ní pěstujeme, ale jinak je zatrávněná a jsou na ní vysázené túje a zakrslé borovice. Z náletu nám však vyrostla u plotu borovice, která už dnes měří kolem pěti metrů. Líbí se nám i sousedům, proto ji necháme růst dál.

Občas na zakrslých borovicích vyfotím šišky nebo nové výhonky.Naše zahrádka sousedí s třemi dalšími, a to z obou stran a zezadu. Na jedné straně je místo zahrádky džungle a odtud k nám letos lezou tihle krasavci ...... šneci s domečky mi vůbec nevadí, pár jsem jich posbírala a na sluníčku udělala přehlídku ...... několik jsem jich objevila i na jabloni.Na zahrádce máme prastarou jabloň, dříve rodila výborná jablka, ale už na to asi nemá sílu. Každý rok je sice obalená květy, avšak jablíčka většinou opadají ještě malá a nezralá. Květy jsou ovšem překrásné ...... jabloňových květů jsou plné blogy, sama jsem jich tu měla taky dost, ale snad vám nebude ještě jedna dávka proti mysli.Doufám, že jsem dnešními fotografiemi nevytočila zahrádkáře! Překvapený

Zítra se opět vrátíme ke skrýchovkým rybníkům, resp. k poslednímu, který jsem minulou sobotu fotila.Přeji vám příjemný nedělní večer a spokojené klidné dny v posledním květnovém týdnu!Rybníky a krajina u Skrýchova

23. května 2015 v 23:32 | Hanka |  Příroda ČR

Severovýchodně od Skrýchova je vybudováno blízko sebe několik malebných rybníků. Některé jsme v sobotu 16. května vyhledali a vyfotili. Dnes vám ukážu dva z nich, ale nevím, jak se jmenují, na mapě nejsou uvedeny jejich názvy.


Tento rybník je pěkně upravený a má moc hezký břeh ...

... před týdnem bylo krásné slunečné počasí, proto na většině fotografií převládá modrá a zelená barva ...... sluníčko se však občas schovalo za mraky, modrá barva téměř zmizela a zelená potemněla ... tak jsem vyfotila aspoň šťovík na břehu ...... ještě pohled z jiného místa ...

... a pak jsem přešla k dalšímu rybníku, který je o kousek níž ...... průhledem mezi stromy prosvítá hladina vody dvou rybníků ...... pořídila jsem i několik záběrů krajiny ...... následující dva hlavně kvůli obloze ...

... aby nebylo zelené a modré tolik, přidávám na závěr barvu kohoutku lučního z louky od rybníka ...... zbývá ještě jeden rybník, ale možná dám zítra na blog něco jiného, abyste si trochu odpočali od vody. Určitě všude prší tak, jako na Třebíčsku, proto by to chtělo nějaké "suché" záběry.Přeji vám dobrou noc a neděli bez deště!Rybník ve Skrýchově

22. května 2015 v 22:11 | Hanka |  Příroda ČR

Dnes vám ukážu fotky, které jsem pořídila v sobotu 16. května.
Před týdnem bylo krásné slunečné počasí na výlet jako dělané. Vyjeli jsme hned po obědě kousek za hranice kraje Vysočina, a to do jižních Čech. V okrese Jindřichův Hradec se nachází část obce Skrýchov, která patří k obci Studená.

Dříve samostatná obec Skrýchov leží asi 3 km jihovýchodně od Studené. Ves je poprvé připomínána v písemných pramenech v roce 1407, kdy Jan z Hradce prodal Skrýchov Pavlu z Miličína, budoucímu biskupu olomouckému. Od roku 1437 je ves uváděna u Studené, později se stala součástí Telče. V 18. století byla součástí Sumrakovské rychty a od počátku 19. století byla přičleněna ke studenskému panství, jehož součástí byla až do roku 1849.
Místní částí obce Studená se Skrýchov stal v roce 1976 a dnes zde žije 33 stálých obyvatel.

Do této oblasti jsme zajeli kvůli rybníkům, kterých je v okolí Skrýchova hned několik. Ten první, s názvem Skrýchovský, se nachází přímo v obci a my jej fotili pod dohledem několika místních obyvatel ...

... voda v rybníku byla hodně kalná, moc jí nepomohla ani modrá obloha ...

... na protější straně se prostíral lán všudypřítomné řepky ...

... než jsme Skrýchov opustili, zvěčnila jsem kousek od rybníka jabloňové květy, jelikož těm prostě nedokážu odolat ...... potom jsme jeli hledat další fotogenický rybník. Ne každý má totiž pěkné okolí.


Užijte si příjemný páteční večer a krásný víkend, počasí by mělo být docela slušné!