Duben 2015

Květy

30. dubna 2015 v 22:44 | Hanka |  Rostliny

Na dnešek jsem vybrala detaily kvetoucích stromů a keřů a k tomu jeden narcis, který se nějak zatoulal na louku k lesu. Zítra máme první květnový den, proto mi tahle volba připadá docela vhodná.


Na prvních dvou fotografiích je v pozadí vidět obec Častohostice ...

... na všech dalších fotografiích už jsou jen detaily ...

... zlatici jsem vyfotila u kostela v Jaroměřicích ...... květy magnólií ze zámeckého parku ...... a zmíněný zatoulaný narcis na závěr ...... dneska jsem článek trochu ošidila, zítra bude fotografií víc. Ukážu vám kostel ve Velkém Újezdě zblízka.


Užijte si prima "čarodějnickou" noc a krásný prvomájový den. Počasí nejspíš nevyjde podle našich představ, nenechme si tím však zkazit náladu!


Loučím se s vámi a přeji klidnou dobrou noc!


Krajina s kostelem a kapličkou

29. dubna 2015 v 22:33 | Hanka |  Příroda Třebíčska

V sobotu jsme se z lesa od Blížkovic na Znojemsku vrátili do třebíčského okresu a zastavili poblíž Dešova, odkud jsem teleobjektivem vyfotila kostel ve Velkém Újezdě. Fotila jsem v prostisvětle za nepříliš dobré viditelnosti ...

... rozkvetlé stromy, zeleň a kostel na návrší působily velmi malebně ...... záběry jsem pořídila kolem třetí hodiny odpoledne ...... kus krajiny nalevo od kostela ...... zajeli jsme i do Velkého Újezda, kde jsem vyfotila kostel zblízka, ukážu vám ho později. Další záběry kostela zdálky jsou pořízené od Třebelovic, fotila jsem po světle za dobré viditelnosti ... vpředu mírně vlevo je vidět zajíc, toho jsem si všimla až při úpravě fotek ...

... rozkvetlé stromy a keře dělaly kostelu krásnou kulisu ...... zorané uvláčené pole v popředí vypadalo rovněž hezky ...

... tyto snímky jsem nafotila po čtvrté hodině odpolední ...... poslední záběr s maximálním přiblížením ...... v poli na druhé straně silnice stála kaplička, vyfotila jsem ji jenom zdálky teleobjektivem, protože se mi k ní už nechtělo jít. Když jsem však potom viděla přítelovy snímky, měla jsem na sebe vztek ...... článek jsem přece jenom stihla. Hlídání bylo o hodinu kratší, než jsem předpokládala.

Zítra vám ukážu, co jiného (kromě kostela) jsem ještě v sobotu vyfotila.Loučím se s vámi, přeji dobrou noc a krásný poslední dubnový den!


Jaro v lese na Znojemsku

28. dubna 2015 v 21:12 | Hanka |  Příroda ČR

V sobotu jsme z Jaroměřic jeli na Znojemsko a zastavili u lesa nedaleko Blížkovic. Odtud jsou květiny ve včerejším prvním článku. Kromě květin jsem fotila i další detaily a také širší záběry svěže zeleného listnatého lesa.
Nevím, co bych k těmto fotografiím víc napsala, tak se jen podívejte, máte-li chuť.
Pro dnešek je to všechno. Zítra mám až do večera hlídání, proto nevím, jestli stihnu dát na blog další článek. Pokud ne, tak naviděnou pozítří.


Přeji pěkný úterní večer!


Kaple a kostel v Jaroměřicích

27. dubna 2015 v 22:22 | Hanka |  Církevní stavby


Po krátké procházce rozkvetlou jarní přírodou se vracíme zpět do Jaroměřic nad Rokytnou, kde jsme se zastavili v sobotu dopoledne. Zámek a park jsem fotila už několikrát v různém ročním období a pokaždé jsou fotografie úplně jiné. Doposud jsem však nefotila kapli sv. Josefa, na tu mě upozornila svým článkem MarijaKes ...
... v zámeckém areálu jsem se tentokrát zaměřila hlavně na kostel sv. Markéty. První fotka je z neděle 19. dubna ...... všechny další záběry jsem už pořídila v sobotu 25. dubna. Fotila jsem z ulice i ze zámeckého parku ...

... pokud byste měli zájem o historii kostela, můžete nakouknout třeba na tyto stránky.


Dneska jsem proseděla u počítače několik hodin, naštěstí jsem však stihla udělat i tak dost práce. Pro dnešek tedy končím, ale uvidíme se zítra pro změnu v přírodě.Mnohokrát děkuji za vaše návštěvy a komentáře a přeji všem příjemný pondělní večer!


Den plný květin

27. dubna 2015 v 13:31 | Hanka |  Rostliny

Vymyslela jsem si takovou věc s fotografiemi, že se mi včera nepodařilo záměr uskutečnit včas a dát fotky na blog. Úpravy jsem dodělávala až dnes dopoledne. Stejně se tyhle snímky docela dobře hodí jako start do nového týdne.
V sobotu jsem na Znojemsku nafotila tolik květin, že jsem jich chtěla dát na blog co nejvíc. K tomu jsou vhodné, jak známo, koláže, a ty jsou velmi pracné, zvlášť když se do nich "montují" různé efekty. S kolážemi jsem si pěkně vyhrála, ale i tak jsem v nich dodatečně objevila pár drobných nedostatků.

Tak jdeme na to ... květiny jsem seřadila abecedně.


Blatouch bahenní - Caltha palustris - záružlie močiarneHrachor (lecha) jarní - Lathyrus vernus - hrachor jarnýKyčelnice cibulkonosná - Dentaria bulbifera - kyčelnica (zubačka) cibuľkonosnáOrsej jarní - Ficaria verna - blyskáč jarnýPlicník lékařský - Pulmonaria officinalis - pľúcnik lekárskyPomněnka lesní - Myosotis sylvatica - nezábudka lesnáPrvosenka vyšší - Primula elatior - prvosienka vyššiaPryskyřníky - Ranunculus - iskerníky ... zde je několik druhů, neumím je od sebe rozeznatSasanka hajní - Anemone nemorosa - veternica hájnaSasanka pryskyřníkovitá - Anemone ranunculoides - veternica iskerníkovitáŠťavel kyselý - Oxalis acetosella - kyslička obyčajnáViolka lesní - Viola reichenbachiana - fialka lesnáDoufám, že se vám jarní květiny i zpracování do koláží aspoň trošku líbilo!Přeji vám příjemné úspěšné dny v novém týdnu!


Ze zámeckého parku v Jaroměřicích

25. dubna 2015 v 23:23 | Hanka |  Zámky a zámecké parky

Původně jsem dnes chtěla dát na blog jiné fotografie, ale nestihla bych to. Z výletu jsme se vrátili dost pozdě a než jsem udělala večeři, stáhla a protřídila téměř 900 snímků, bylo už deset hodin večer.
Nejhorší je, že musím fotografie pro zveřejnění čistit, protože mám čip plný prachu, takže je na fotkách spousta tmavých flíčků.

Dnešní výlet se náramně vydařil, sluníčko svítilo od rána do večera a bylo krásně teplo, jako v létě.


První zastávku jsme uskutečnili v Jaroměřicích nad Rokytnou, dnes vám ukážu několik záběrů ze zámeckého parku ...


... pohled na park shora od kostela, tyhle záběry jsem fotila hlavně kvůli pampeliškám ...

... květy magnólií v detailu ... moc dobře se nedaly vyfotit, protože do nich zčásti pralo sluníčko a zčásti byly ve stínu ...... v parku jsem potkala skupinu tří mladíků se psem, dovolila jsem se, jestli můžu psa vyfotit, jeho pán souhlasil, jenže pes na to měl jiný názor, nechtěl pózovat, nakonec mi však zapózovali oba, pes Rony a sympatický mladý muž, jehož jméno neznám. Dostala jsem svolení fotky zveřejnit ...... nakonec jsem ještě zvěčnila kačenky, kterých v parku bývá celé hejno ...

... to je pro dnešek všechno, ale zítra budu z Jaroměřic pokračovat.Přeji vám dobrou noc a krásnou neděli!


Poslední záběry od Trnavy

24. dubna 2015 v 22:44 | Hanka |  Příroda Třebíčska

Dneska jsem prožila moc fajn den. Od rána svítilo sluníčko, během dopoledne jsem se dověděla od své praktické lékařky dobré zprávy a odpoledne jsem se setkala s blogerkou - sympaťačkou Kitty.
Našly jsme se za pomoci mobilů celkem bez problémů a poté, co se Kitty zapsala a ubytovala v hotelu, jsme si sedly do cukrárny, daly si něco na zub a probraly trochu život.
Strávily jsme spolu necelé dvě hodiny a myslím si, že jsme si celkem padly do noty. Potom se šla Kitty připravit na koncert a já jsem odjela domů.


Od Kitty jsem dostala moc pěkný dárek, některé z vás ho možná znají ...
... no, a teď se vrátíme několika posledními záběry k přírodní památce u Trnavy ...... fotila jsem okolní krajinu ...... na této fotce jsou v popředí vidět koniklece ...... líbila se mi mladá borová šiška ...... mochna písečná (Potentilla arenaria) tvoří na kopečku úplné polštáře ...

... ještě kousek krajiny ...... vyfotila jsem i kříž, který stojí na mezi u cesty ...

... a úplně nakonec se mi podařilo "ulovit" dva malé opeřence, kteří seděli na keři za křížem - nejprve zdálky ...... potom jsem šla opatrně blíž ...... a ještě blíž, ale to už jeden z ptáčků odletěl ...... nevím, o jakého opeřence se jedná, možná by to mohl být čížek lesní. Fotografie jsou nekvalitní, protože jsem musela hodně ořezávat ...... o to už je od PP Kobylinec u Trnavy opravdu všechno.

Zítra máme v plánu delší výlet, snad vyjde počasí a podaří se mi něco nafotit.Přeji vám dobrou noc a krásný slunečný víkend!


Koniklece v detailu

23. dubna 2015 v 18:18 | Hanka |  Rostliny

Po včerejší epizodě s fotokomiksem se vracím k fotografiím konikleců od Trnavy. Dnes jsem pro vás vybrala detaily květů, které ještě nevypadaly unaveně, a fotkám jsem přidala kontrast a trochu je vyšperkovala.


Celá rostlina, mimo vnitřní plochy květu, je pokrytá bělavými, nebo zpočátku i narezlými, chloupky. Květy vyrůstají v březnu z holé země mezi loňskými rozpadajícími se suchými listy. Lodyha dorůstá až v době květu, dosahuje stěží 3-15 cm, po odkvětu do vývinu plodenství doroste i 40 cm výšky. Koniklec je jednou z prvních, velkým fialovým květem velmi nápadných, kvetoucích rostlin, a proto bývá označován jako posel jara, podobně jako třeba prvosenka jarní (Primula vernis). Pozorovatele upoutá kalich plný zlatožlutých tyčinek, stejně jako později vlasaté květenství se semeny, která rozšiřuje vítr. Fialové květy zvonkovitého tvaru jsou zpočátku vždy vzpřímené, později mohou být i převislé. Prašníky jsou fialové, okvětních lístků je šest. Typická pro koniklece je srostlá koruna listenů na stonku nedaleko pod květem. Plodem je nažka přenášená na nové místo větrem (anemochorie). Čepel listu je 2-krát až 4-krát peřenosečná, dělená na úkrojky listů. Pod zemí vytváří oddenek.
Koniklec je vysoce jedovatý, vytváří srdeční toxiny a oxytoxiny zpomalující srdeční tep. Požití vede k snížení krevního tlaku, hypotenzi a kómatu. (WIKIPEDIE)
V příštím článku vám ukážu ještě několik fotografií z PP Kobylinec.Dnes jsem si trochu přispíšila, tak vám přeji příjemný zbytek dne!


Projekt 12 - fotokomiks

22. dubna 2015 v 21:21 | Hanka


Fotokomiks je můj další příspěvek do Mikeho projektu "12 fotošplouchnutí". S tímto žánrem nemám vůbec žádné zkušenosti, ale podařilo se mi pořídit fotografie, které se k tomuto účelu docela hodí. Bubliny s textem mi daly pořádně zabrat, ještě nikdy jsem nic podobného nedělala, teď však už budu vědět, jak na to .... snad Mrkající.
Podívejte se, co jsem vytvořila a moc se mému "veledílu" nesmějte!!! Vlastně smějte, mělo by to být vtipné! Smějící seDo bublin jsem si vypůjčila gify od Neny.Takže to byla taková malá "kulturní" vložka a zítra dám na blog zase něco solidního.Přeji vám pohodový středeční večer!


Přírodní památka Kobylinec u Trnavy

21. dubna 2015 v 20:20 | Hanka |  Příroda Třebíčska

Několik dnů poté, co v televizi odvysílali reportáž z Přírodní památky Kobylinec u Trnavy, jsme se rozhodli, že se tam zajedeme podívat. Je ostuda, že nám to trvalo tak dlouho, protože v téhle lokalitě se vyskytuje největší populace koniklece velkokvětého na Třebíčsku.
Na Kobylinec jsme zajeli minulý čtvrtek navečer za krásného počasí.


Ofotila jsem tabuli, na které se můžete dočíst, co všechno se dá na nevelkém kopečku u Trnavy nalézt ...... proti světlu chlupaté kytičky doslova zářily ...... koniklece už byly dost odkvetlé, ale ještě pořád vypadaly k světu ...... neustálé klekání a vstávání mi dalo pořádně zabrat ...

... mezi konikleci se potulovalo dost lidí, na snímku jsem zachytila jen malou část návštěvníků. Za dobu, kterou jsme u Trnavy strávili, se tam vystřídalo několik desítek pěších a cyklistů a ne všichni se chovali dobře ...... doslova mě vytočilo, když jsem se plazila skoro po břiše, abych pořídila pěkný záběr konikleců, a najednou se na kopečku přímo proti mně objevila tato skupinka a jala se řešit jakési pracovní problémy. Vydrželo jim to poměrně dlouho, já jsem raději vyklidila pole ... fotku jsem dodatečně vyměnila, jeden nikdy neví ...... na koniklece, i když částečně odkvetlé, je přece jenom lepší pohled ...... takto vypadá Kobylinec od Trnavy ...... detaily konikleců a další záběry z této přírodní památky vám ukážu příště.Pro dnešek se s vámi loučím a přeji pěkný večer!