Březen 2015

Kapličky u Budkova

29. března 2015 v 18:00 | Hanka |  Drobné církevní památky

Milí blogoví kamarádi,
moc se omlouvám, že zanedbávám jak svůj blog, tak i ty vaše. Někteří z vás možná vědí, že už na mě taky došlo. Pořád jsem ošetřovala marody, až jsem nakonec omarodila sama. Od minulé neděle je mi bídně, ale dnes už jsem se dokopala k tomu, abych dala na blog aspoň pár fotografií, jinak zapomenu, jak se to dělá.


Jsou to poslední fotky ze 7. března. Před týdnem jsem vám ukázala kostel v Budkově a dnes to budou dvě kapličky, které jsme viděli kousek za Budkovem na zpáteční cestě ...


... sluníčko už bylo dost nízko ...... jak vidíte, kapličky se trochu kácejí, jako naschvál obě doleva ...... až stromy obrostou listím, tahle kaplička nebude skoro vidět ...... jeden záběr z podhledu ...... a jeli jsme dál najít vhodné místo pro vyfocení západu slunce, nic kloudného jsme však nenašli ...

... prozatím se s vámi loučím a jdu zalehnout. Abyste byli v obraze, marodíme všichni tři a já musím dělat aspoň to nejnutnější a starat se o mamku. Zřejmě se ještě pár dnů neukážu.


Mějte se všichni hezky a hlavně buďte zdraví, marodění je děsná otrava!!!

Kostel sv. Martina v Budkově

22. března 2015 v 21:42 | Hanka |  Církevní stavby

Dnes se vrátíme o dva týdny zpět, do 7. března. Z toho dne jsem vám ukázala, mimo jiné, zámek v Budkově. Dnes vám ukážu farní kostel sv. Martina tamtéž.


První zmínka o kostele v Budkově pochází z roku 1353 a svatému Martinu byl zasvěcen roku 1507. Na místě této původní stavby vznikl barokní kostel tak, jak jej známe dnes, v první polovině 18. století, konkrétně kostelní věž roku 1729 a vlastní kostel v letech 1743-1745.

Kostel svatého Martina se nachází naproti budově zámku. Barokní stavba kostela je opatřena cibulovitou kupolí a žlutou fasádou. Do kostela se vchází po barokním schodišti zdobeném dvěma sochami - sv. Jana Nepomuckého a sv. Jana Sarkandera. Uvnitř se nachází hrobka rodu Berchtoldů. Do širého okolí se z věže ozývají dva zvony, a to z let 1489 a 1655. Okolo kostela se rozkládá hřbitov s kaplemi sv. Jana a sv. Pavla z první poloviny 18. století. Jedna z nich slouží jako hrobka posledních budkovských příslušníků rodu Salmů. (Internet)


Kostel byl zavřený, ale i zvenčí jsem měla co fotit ...

... sluníčko se neustále schovávalo za mraky. Když konečně vylezlo a ozářilo kostel, pořídila jsem některé záběry znovu ...... tímto se s Budkovem rozloučíme, ale ještě vás čeká jedna série fotografií ze 7. března.


Přeji vám příjemný zbytek nedělního večera, dobrou noc a krásné slunečné dny v prvním jarním týdnu!


Všehochuť z první jarní soboty

21. března 2015 v 23:23 | Hanka |  Příroda Třebíčska

Dnes odpoledne jsme opět pomáhali přítelovým rodičům na zahradě, proto jsme nemohli jet na žádný výlet. Po práci jsme ale zašli podívat na jedno místo pod sádeckým zámkem. Kdysi tam stával zámecký skleník, který už je ovšem dávno v rozvalinách. Vyfotila jsem z něj jenom kousek, protože zbytek je jedna velká skládka ...... zato jsem v suchém listí objevila malý kobereček sasanek ...... a o kus dál u plotu tuhle pěknou židličku ...... na zahradě u rodičů jsem ještě vyfotila dva krásné bílé krokusy ...... odpoledne bylo slunečné, jenže než jsme vypili kávu, zatáhlo se. Přesto jsme to domů vzali oklikou a já pořídila aspoň pár fotografií. Na louce nad silnicí jsem třeba uviděla dost velké stádo krav, resp. skotu, vyfotila jsem tohoto krasavce, protože byl blízko ohrady a zvědavě na mě koukal ...... nebo výhrůžně?! ...... Boží muka v poli kousek od Březové ...... jeden záběr z auta ... tady se pilně pracovalo na zahradách a pálila suchá tráva, to jsme viděli na několika místech ...... před šestou hodinou na chvíli vykouklo sluníčko ...... o chvilku později se však zase schovalo a už nemínilo vylézt, jeli jsme tedy domů.To je z první jarní soboty všechno. Pokud bude zítra hezky, vyjedeme po obědě na delší výlet.Pro dnešek se s vámi loučím, přeji dobrou noc a krásně prožitou první jarní neděli!


Zatmění a západ slunce

20. března 2015 v 22:56 | Hanka |  Západ slunce

Naivně jsem si myslela, že se mi dnes podaří vyfotit zatmění slunce. Nepodařilo, samozřejmě, jednak jsem pořádně nevěděla jak na to, jednak jsem si neuvědomila, že to foťák nemůže zvládnout. Na takové focení byl potřeba filtr.
Zatmění jsem fotila poctivě zhruba po pěti minutách, jenže většina snímků je nepoužitelných. Vybrala jsem jen pár, na kterých je aspoň trochu poznat, jak měsíc překrýval slunce.Dnes mi skončila "služba" o něco dřív a přítel přijel z práce taky o chvilku dříve, proto jsme si vyjeli na krátký výlet. Fotila jsem za jízdy z auta ...


... občas jsme někde zastavili ...... ale hlavně jsme si počkali na západ slunce, dneska sluníčko po dlouhé době nezapadalo do mraků ...


... tentokrát mi nevadily ani kondenzační čáry od letadel, vypadaly totiž docela efektně ...


... zatmění slunce se mi vyfotit nepodařilo, ale západ slunce mi tento neúspěch skvěle vynahradil.


Za necelou hodinu končí zima a začíná jaro. Už se těším, jak budu fotit kytky a brouky. Mrkající☼☼ Přeji vám všem dobrou noc a překrásný první jarní víkend! ☼☼


Koniklece na Špilberku

18. března 2015 v 21:12 | Hanka |  Rostliny

Dnešní článek je neplánovaný. Mám totiž úplně čerstvé snímky, které jsem pořídila dnes navečer. Jeli jsme se podívat asi 15 km východně od Třebíče na místo zvané "Přírodní památka Špilberk."
Jedná se o travnatý pahorek který se nachází uprostřed polí a hostí nejpočetnější populaci koniklece velkokvětého na Třebíčsku.
Vůbec jsme nepočítali s tím, že už by touto dobou mohly koniklece kvést, proto jsme byli velice mile překvapeni, když jsme jich několik trsů objevili. Krčily se úplně u země v suché trávě.V případě, že by vydrželo slunečné počasí, pahorek by se za pár dnů krásně modral.
Koniklece na Špilberku už jsem fotila jednou před pár lety, jenže tenkrát jsme přišli pozdě, až koncem března, koniklece byly skoro všechny odkvetlé.


Stihli jsme i západ slunce ...


... a po této cestě jsme pak od Špilberku odjížděli ...


... ještě předtím jsem však vyfotila krásně zbarvenou oblohu ...


... tak trochu jsem vám záviděla květiny, které u vás kvetou ... teď už nezávidím. ;-)


Pokud vyjde počasí a čas, zajedeme se na Špilberk podívat ještě jednou, až koniklece pořádně rozkvetou.Loučím se s vámi a přeji příjemný středeční večer!


Zátiší s lavičkami

17. března 2015 v 22:00 | Hanka |  Výběry

Dnes jsem se rozhodla dát na blog pro změnu další výběr. Tentokrát to budou lavičky ze zámeckých a městských parků, z lesa, od vody, ... atp. Podařilo se mi jich shromáždit množství, které bohatě stačí na článek. Při vybírání fotografií jsem zjistila, že mám lavičky ze všech ročních období, kromě léta.


31. března 2013 napadlo velké množství sněhu. Doufám, že se to nebude letos opakovat!Další snímky jsou z května 2013 a 2014.Následuje listopad 2011 a 2014.Na posledních fotografiích jsou lavičky z ledna a února 2013 a března 2014.To je z dnešního výběru všechno.

Příští záběry budou opět z Budkova, kde jsem v sobotu 7. března 2015 vyfotila další památky.Přeji vám pěkný večer a dobrou noc!


Zámek v Budkově na Třebíčsku

15. března 2015 v 22:11 | Hanka |  Zámky a zámecké parky

Z Komárovic jsme minulou sobotu jeli dál na jihozápad a zastavili v obci Budkov, kde jsme se zdrželi déle než hodinu. Počasí se značně zlepšilo a v Budkově bylo co fotit.


Nejstarší písemný záznam o Budkově je z roku 1353. Uvádí se jednak hrad, jindy zase tvrz nebo dokonce pevnůstka. Sídlo bylo obklopeno vodou a přístupné bylo pouze po vyvýšeném terénu od Komárovic. Ještě ve 30. letech tohoto století byly na některých místech patrné zbytky hrází. V roce 1996 byl obnoven zámecký rybník, který dotváří dnešní podobu parku. Z ostatních zaniklých ploch jsou dnes louky. Přestavba na renezanční zámek se datuje do začátku 16. století. Vyniká nádherný anglický park, třebaže některé staleté stromy vzaly za své při vichřici v 70. letech. Za hospodaření Karla starohraběte Salma doznalo okolí zámku výrazných změn. Pod silnicí k Oponešicím dal zřídit nový rybník a velký nad silnicí nechal zrušit. Ten byl po osmdesáti pěti letech obnoven spolu s úpravou parku. Dal vykácet ovocné stromy v panské zahradě a pozemek upravit jako anglický park.
V zámku se nachází dětský domov. Přidávám fotografii nádvoří z internetu, protože zámek není přístupný. Pokud na fotografii kliknete, můžete si přečíst něco o vývoji dětského domova.

Nádvoří


Další snímky už jsou moje.Závěrečné fotky jsou v protisvětle.V Budkově se ještě zdržíme. V některém z příštích článků uvidíte, co dalšího jsem v obci vyfotila.Přeji vám příjemný nedělní večer a hezké prožití posledních pěti zimních dnů!


Projekt 12 III - siluety

14. března 2015 v 22:22 | Hanka


Shromáždila jsem několik "čerstvých" fotografií na další téma Mikeho projektu "Dvanáct fotošplouchnutí" nebo taky "Projekt 12". Během měsíce března se mi podařilo vyfotit pár siluet. Témata beru na přeskáčku, ale snad to nebude vadit.


První dvě fotografie jsem trochu "vylepšila" ...

... tohle je průhled oknem zříceniny letohrádku na kopci Svatý Vít ...... následuje kříž pod Humberkem u Krasonic, ten mám na blogu už jednou v červenci 2014 ... ZDE ...

... fotografie na další téma pořídím v dubnu, ale je ve hvězdách, co to bude.


Dneska jsme fotit nebyli, jednak jsme měli práci u přítelových rodičů na zahradě, jednak bylo mizerné počasí. Zítra to nejspíš nebude o nic lepší. Naštěstí mám ještě dost fotografií ze 7. března, jenže jsou to samé památky.Užijte si příjemný sobotní večer a krásnou neděli!


Kaplička a kaple v Komárovicích

13. března 2015 v 21:12 | Hanka |  Drobné církevní památky

Komárovice leží u prameniště Jevišovky v kopcovitém útvaru jihovýchodní části Českomoravské vrchoviny, v mírné dolině, kterou protéká potůček, jeden z přítoků říčky Jevišovky. Tento potůček přispěl i k podélnému uspořádání domovní výstavby po obou stranách velké návesní plochy.
Obec se nachází 10 km západně od města Moravské Budějovice. Sousedí s obcí Domamil, ke které přináleží kostelem, školou a zdravotním střediskem.


V této obci jsme udělali minulou sobotu další krátkou zastávku.


Nejdříve jsem pořídila záběr obce přes rybník ...


... potom jsem na konci vesnice objevila kapličku ...... a nakonec jsem pořídila několik snímků kaple, která stojí na návsi ...... o kapli sv. Josefa Dělníka není, kromě názvu, nikde ani zmínka ...... závěrem dva detaily oken ...
... a pro dnešek se s vámi loučím.Přeji vám pohodový páteční večer a příjemné víkendové dny!


Cestou necestou ...

12. března 2015 v 21:00 | Hanka |  Výběry


V poslední době jsem dělala pořádek v archivu fotografií. Hodně snímků jsem smazala a část jsem jich roztřídila a přesunula do složek, ze kterých budu čas od času vytvářet tématické výběry.

Pro jeden výběr jsem se rozhodla dnes, abych vás úplně nezahltila církevními památkami.

Cesty patří k mým oblíbeným záběrům, a pokud vím, má je v oblibě i většina z vás. Několik cest jsem vybrala, seřadila podle ročních období a sestavila. Většinu snímků jsem pořídila na jaře a v létě.


Zítra večer budu pokračovat v sobotním výletu.Přeji vám pohodový čtvrteční večer a šťastný pátek třináctého!