Únor 2015

Projekt 12 II - hororové snímky

27. února 2015 v 20:50 | Hanka

Jako další téma "Projektu 12" jsem zvolila hororové snímky.
První jsem pořídila nedávno z jedoucího auta o půl šesté večer.Další dva záběry jsou z loňska, přidala jsem je jako doplněk mimo projekt, abych dodržela pravidla.

Pevně doufám, že zítra bude aspoň trochu slušné počasí, ráda bych se dostala po třech týdnech na pár hodin ven.Přeji vám pohodový páteční večer a hezky prožitý víkend!


Kostel v Ostrově nad Oslavou

26. února 2015 v 22:00 | Hanka |  Církevní stavby


Dominantu Ostrova představuje kostel sv. Jakuba Většího, který je poprvé připomínán roku 1370. Do dnešní podoby byl přestavěn v roce 1885 a z roku 1845 pochází kostelní věž. Mezi další kulturní památky se řadí kaplička Panny Marie, socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1755 a kamenný kříž z roku 1781.


To je zhruba všechno, co jsem o kostelu zjistila.
Tohle byl třetí kostel, který jsem vyfotila letos, 7. února, na Žďársku. Ještě mi zbývá jeden, ale ten si schovám do posledního kola soutěže u VendyW, pokud se mi ovšem nepodaří vyfotit něco lepšího.


Pro dnešek se s vámi loučím, ale zítra večer dám na blog fotografie s dalším tématem "Projektu 12".Přeji pohodový večer a dobrou noc!


Projekt 12 I - zima

24. února 2015 v 22:11 | Hanka


15. února jsem dala na blog článek, který měl být mým prvním příspěvkem do Mikeho "Projektu 12". Protože jsem však špatně pochopila zadání, změnila jsem článek na zkušební a dnes začínám znovu.

Z dvanáctky je jasné, že se jedná o celoroční projekt a měly by v něm být aktuální fotografie. Leden jsem prošvihla, ale nějaké lednové fotografie mám. Snad nebude v tomto případě vadit, když je zveřejním zpětně a do konce února ještě přidám druhý díl projektu se snímky, které jsem nafotila v tomto měsíci.

Dodatek: Snímky z letošního ledna jsou jen první dva, další tři jsem pořídila už dřív, ale nechtělo se mi tvořit článek jen kvůli dvěma fotkám.


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *Nevím, jestli budu schopná dát něco na blog zítra, ale brzy budu muset sáhnout do archivu. Už dlouho jsem nebyla venku, takže mi pomalu, ale jistě, docházejí letošní fotografie.Loučím se s vámi a přeji dobrou noc!Kostel sv. Václava v Křižanově

22. února 2015 v 21:42 | Hanka |  Církevní stavby

Dnes se opět vrátíme do prosince loňského roku, pravděpodobně už naposledy, pokud tedy neobjevím ještě další nezveřejněné soubory fotografií.


V pátek, 26. prosince, jsme zavítali na Žďársko, což možná víte z předešlých článků. Mimo jiné jsme na chvíli zastavili v Křižanově, kde jsem vyfotila kostel sv. Václava ...
... interiér kostela vám, bohužel, neukážu, protože jsem se nedostala dovnitř, jako obvykle, můžete se však podívat SEM ...

Psaných zpráv o křižanovském kostele je celkem málo. První písemnost, která kostel zmiňuje, je zároveň nejstarší písemná zmínka o Křižanově. Je to latinsky psaná listina z roku 1239, kterou první historicky známí majitelé Křižanova - pan Přibyslav se svojí ženou Sybilou - tehdy darovali patronátní práva ke křižanovskému kostelu brněnskému špitálu sv. Ducha. Tato listina však nevypovídá nic o vlastním kostele. Jeho dějiny se dají vystopovat ve stavebních stylech jednotlivých částí kostela a podle nich se se pak mohou doplnit psané zprávy do uceleného přehledu. Bohužel, stavebně historický průzkum kostela nebyl doposud proveden.
Více se můžete dovědět ZDE.
... Křižanovem jsme znovu projížděli, když jsme se vraceli z výletu domů. Zastavili jsme ještě jednou a kostel vyfotili za šera. Z ruky nejsou fotky kvalitní, ale kostel se svítícím ciferníkem vypadá krásně. Na posledním snímku jsou vidět světelné stopy projíždějících aut. Kdo fotí, jistě si dovede představit, jak dlouhá musela být expozice ...... tímto se loučíme s Křižanovem a zároveň i s loňským rokem.V dalších dnech nás čekají pravděpodobně nějaké výběry, protože nemám žádné aktuální fotografie a hned tak mít nebudu. Počasí se rapidně zhoršilo, proto vůbec nemá smysl něco fotit.Mějte se všichni co nejlíp.
Přeji vám pohodový nedělní večer a úspěšné dny v posledním únorovém týdnu.U Červeného mlýna

21. února 2015 v 21:32 | Hanka |  Příroda Třebíčska

Dnes dopoledne jsme vyvezli mamku s Tarou k Červenému mlýnu, který leží na řece Jihlavě u Nové Vsi. Vzala jsem si s sebou foťák, protože bylo docela pěkné počasí.
U Červeného mlýna jsme byli už několikrát, jednou v zimě jsem tam vyfotila krásného vlčáka. Dnes na nás jenom štěkal a snažil se prolézt pod vraty.
Od naší poslední návštěvy se okolí mlýna hodně změnilo, byl vybudován nový náhon a splav.

Pořídila jsem jenom několik záběrů, moc se toho stejně vyfotit nedalo. Se snímky jsem si trochu pohrála, k originálu jsem přidala i černobílé a různě upravené fotky, ty jsou vždy vpravo, což jistě poznáte sami.


První úprava - šrafováníDruhá úprava - pouze odbarveníTřetí úprava - nastříkané tahyČtvrtá úprava - inkoustové obrysyPátá úprava - olejová malbaŠestá úprava - vlhký papírSedmá úprava - hrubé pastelyOsmá úprava - rozptýlené světloDevátá úprava - prasklinyAni se neptám, jestli se vám úpravy líbily, vím, že většině z vás se líbit nebudou. Je to jenom takové zpestření, protože víc fotografií z dneška nemám.
Na Třebíčsku bylo odpoledne krásně, jenže já jsem raději zůstala doma a věnovala se úklidu, jelikož v pondělí pokračuji v hlídání nemocné vnučky.


Přeji vám příjemný sobotní večer a krásnou neděli!


Radostínský kostel

19. února 2015 v 22:22 | Hanka |  Církevní stavby

Další kostel, který jsem v sobotu 7. února vyfotila, stojí v Radostíně nad Oslavou v okrese Žďár nad Sázavou. Přítel mi zase na chvilku zastavil a já jsem vyfotila druhý kostel v onom dni. První byl v obci Lavičky, který už jste viděli.


Původní kostel v Radostíně byl dřevěný. Farní status je prvně doložen v roce 1381. V 15. století byl opevněn a v letech 1769 - 1771 zcela znovu vystavěn. Za druhé světové války byly rekvírovány ze zvonice u kostela zvony, a v roce 1955, za faráře Josefa Melichara, byly pořízeny nové. V 80. letech byl kostel rekonstruován.

Opevněný gotický kostel prošel v letech 1769 - 1771, díky štědrému příspěvku kněžny Marie Eleonory z Liechtensteina, zásadní barokní přestavbou, která zcela změnila jeho původní charakter. Východně od kostela se v minulosti nacházela kostnice, jež byla zhruba okolo poloviny 19. století upravena na kapli Panny Marie.


Takto vypadá kostel sv. Bartoloměje dnes ...

... brankou, která je umístěna v samostatně stojící věži, jsem chtěla vniknout do areálu, ovšem nezdařilo se ...... obešla jsem kostel aspoň zvenčí ...... zde se nachází místo posledního odpočinku dvou duchovních správců radostínského kostela ...

... dovnitř jsem se nedostala, takže dál už nebylo co fotit, pořídila jsem tedy ještě několik celkových snímků z jiných úhlů ...... a jeli jsme dál.


Pro dnešek už vám přeji jen dobrou noc!Počmáraný západ slunce

18. února 2015 v 21:42 | Hanka |  Západ slunce


Doufám, že mi VendyW promine, že se po ní dnešním článkem tak trochu opičím. Podobné snímky, jaké dávám dnes na blog, totiž zveřejnila také dnes ve svém článku "Západní malování". Problém je v tom, že momentálně nemám žádné jiné fotky, až na nějaké kostely, kostel jsem však na blog dávala včera.

Západ slunce jsem vyfotila letos, 7. února, na Žďársku. Tehdy byly zřejmě abnormálně dobré podmínky pro vznik chemtrails neboli kondenzačních stop, které se objevují za motorovými letadly.

Kondenzační stopy (kondenzační pás) jsou tvořeny drobnými vodními kapkami nebo ledovými krystalky, které vznikají jako přirozený důsledek promíchávání chladného vzduchu s horkými produkty spalování leteckého paliva. Jejich vznik a přetrvání (popř. rozpad) závisí na teplotě, vzdušné vlhkosti, atmosférickém tlaku a pohybu vzdušných mas v místě vzniku.

Tolik WIKIPEDIE a teď už se podívejte, jak takové kondenzační stopy vypadají při západu slunce.
Poslední snímek jsem vyfotila po světle.Dnes je to opět všechno, těším se na viděnou zítra.


Přeji pohodový středeční večer a dobrou noc!


Uhřínov - kostel Povýšení sv. Kříže

17. února 2015 v 21:12 | Hanka |  Církevní stavby

Dnešním článkem se vracím do prosince loňského roku.

27. prosince jsme se pohybovali na Velkomeziříčsku. Z toho dne jsem vám ukázala říčku Balinku, tajemné jezírko a koně. Kromě toho jsem vyfotila i kostel v Uhřínově, který jsem původně chtěla schovat do soutěže u VendyW. Mezitím se mi však podařily nafotit jiné kostely za lepších podmínek, proto dávám uhřínovský na blog dnes.


Uhřínov je malá obec v okrese Žďár nad Sázavou, leží asi 6 km západně od Velkého Meziříčí. Obcí protéká řeka Balinka. První písemná zmínka o Uhřínově pochází z roku 1349.

28. listopadu byl v obci vysvěcen nový farní kostel Povýšení sv. Kříže.


Informace o historii kostela si můžete přečíst na ofocené vývěsce ...... na fotografování jsem neměla moc času, ani příliš dobré podmínky. 27. prosince bylo pod mrakem, foukal ledový vítr a na silnici i chodnících to pořádně klouzalo ...

... kroužila jsem kolem kostela a fotila jak to nejlépe šlo, zatímco přítel na mě čekal v autě ...

... díky kolážím mohu dát na blog víc snímků, takže mi nezůstane tolik zbytků v archivu ...... dovnitř jsem se opět nedostala, ačkoliv jsem se o to vehementně snažila ...... čtveřice snímků na závěr ...... a tím pro dnešek končím. Zítra se uvidí, zatím nevím, jestli budu schopná vylézt z postele. MrkajícíPřeji vám všem pohodový úterní večer a děkuji za případné návštěvy a komentáře!


Projekt 12 - divoká zvířata (zkušební)

15. února 2015 v 20:40 | Hanka

Na blogu u HANASKY jsem objevila zajímavý fotografický projekt, který rozjel bloger MIKE. Jedná se o dvanáct souborů fotografií na dané téma. Je to dobrý nápad a výzva, která je pro mě hodně lákavá. Některá témata jsou jednoduchá, s jinými to ale bude horší ... uvidíme. V každém případě se pokusím.

Jako první jsem vybrala téma "Divoká zvířata". Jedná se spíš o jakékoliv druhy tvorů žijících ve volné přírodě.
Fotografie jsem seřadila podle názvu foceného objektu, ale popis k nim psát nebudu, protože každý z vás pozná, co na snímku je.


Pokud by někdo z vás měl zájem a zásoby fotografií, bylo by fajn, kdyby se projektu zúčastnil. Mohlo by to být hodně zajímavé.


Pravděpodobně se na pár dnů odmlčím, protože mám angínu a pořádný kašel. Je mi čím dál hůř, ale chtěla jsem vám tu nechat zprávu, abyste neměli obavy.Přeji vám zdraví a pěkné dny v novém týdnu!DOPLŇUJÍCÍ POZNÁMKA:

Vzhledem k tomu, že jsem špatně pochopila zadání u tvůrce projektu, budu tento článek považovat za zkušební. Další příspěvky do "Projektu 12" už budou podle daných pravidel, tedy akutální.V údolí Bystřice

13. února 2015 v 21:21 | Hanka |  Příroda ČRDo malebného údolí této řeky jsme se podívali v sobotu, 7. února, od radostínského rybníka. Zastavili jsme před Bystřicí nad Pernštejnem a slezli dolů k řece. Břehy byly hodně zarostlé a vrstva sněhu poměrně vysoká. Nevěděli jsme jestli se při dalším kroku neproboříme do mokřiny. Naštěstí se to nestalo, kromě toho jsem si tentokrát vzala pořádné boty.


Koryto řeky je úzké ...... zato tvoří nádherné meandry ...... prodírali jsme se houštím, chvílemi zapadali do sněhu skoro do půl lýtek, ale šli jsme po břehu tak daleko, jak jen to bylo možné ...... jednu chvíli jsme se museli vyškrábat na silnici a přejít můstek přes potok, který se do řeky vlévá, a zase slézt dolů ...... slunečného počasí jsme museli maximálně využít ...... to je z údolí Bystřice všechno, i když mám snímků mnohem víc, jsou však dost podobné těmto, proto nemá smysl je dávat na blog.

Zítra, popřípadě v některém z dalších dnů, se podíváme do města.Přeji vám příjemný páteční večer
a pokud uznáváte Valentýnský svátek, tak krásně prožitý sváteční den a celý víkend!