Prosinec 2014

Poslední západ slunce v roce 2014

31. prosince 2014 v 21:11 | Hanka |  Západ slunce


Dnešní článek je tak trochu symbolický - poslední západ slunce a poslední den v roce.
Ve skutečnosti jsem západ slunce vyfotila už včera, protože byl krásný slunečný den, kdežto dnes bylo zataženo.


Fotila jsem u Valdíkova a Hostákova na Třebíčsku.
Sluníčko sice zapadalo do mraků, ale obloha byla plná beránků a krásných barev.

Rok 2014 končí.
Pro někoho to byl dobrý rok, další jsou naopak rádi, že je u konce a doufají, že ten nový bude lepší.


Milí blogoví přátelé,
do nového roku přeji všem hlavně zdraví a pohodu.
Tvořilkám navíc přeji zdravé šikovné ruce,
fotografům dobré oči a dobré světlo
a všem, kteří mají zálibu v blogování přeji spoustu skvělých nápadů a samé dobré návštěvníky.

Ráda jsem se s vámi v letošním roce setkávala
a ráda se s vámi budu setkávat i v roce novém.
Všem vám děkuji za přízeň, kterou jste mému blogu po celý rok věnovali
a pomyslně připíjím na zdraví a přátelství!

Vaše HankaV údolí Balinky

30. prosince 2014 v 22:55 | Hanka |  Příroda ČR

Říčka Balinka vzniká spojením několika potoků severozápadně od Měřína, z nichž nejdelší pramení severovýchodně od Arnolce na Českomoravské vrchovině. Protéká obcemi Uhřínov, Baliny a dále teče přes Balinské údolí. Do Velkého Meziříčí přitéká z jihozápadu. Protéká kolem koupaliště a následně se po 1000 m vlévá do řeky Oslavy.

Přírodní park Balinské údolí tvoří tok Balinky mezi obcí Uhřínov a Velkým Meziříčím. Svahy, mezi kterými meandrující říčka protéká, jsou většinou zalesněné, ale samotmé břehy lemují louky. Romantické údolí je pojmenováno podle osady Baliny.


Do údolí Balinky jsme se zajeli podívat v sobotu 27. prosince, byli jsme tam poprvé ...... hned na začátku údolí stojí pomník věnovaný místním obětem 2. světové války ...


"Zrazeni, mučeni německými tyrany, zde 7. 5. 1945 čestně padli
pro lepší budoucnost vlasti"... procházeli jsme malebným údolím meandrující říčky ...

... sluníčko bylo sice většinou schované za mraky, ale nám to ani moc nevadilo ...

... voda v říčce byla poměrně čistá a krásně se v ní zrcadlily stromy ...

... takhle opatrně občas vykouklo sluníčko z mraků ...... z údolí Balinky mám fotografií ještě víc, ale ukážu vám je nejspíš až v příštím roce. Na zítřek mám v plánu něco jiného a dál se uvidí.


Přeji vám dobrou noc a zítra pořádně, ovšem s mírou, oslavte konec letošního roku!Její Rozsochatost - stará Třešeň

29. prosince 2014 v 19:29 | Hanka |  Příroda Třebíčska


Přeskočím dva dny a ukážu vám úplně čerstvé snímky. Nafotila jsem je dnes odpoledne u Přeckova na Třebíčsku.
K této obci jezdíme poměrně často v každém ročním období, protože je tu spousta krásných míst.

Fotila jsem krajinu jako celek a taky jednotlivé stromy, hlavně starou rozsochatou třešeň, kterou už na blogu mám. Tentokrát jsem se na ni zaměřila a fotila ji z různých úhlů a vzdáleností a při proměnlivém světle. Každých pět minut bylo totiž jiné, podle toho, jak mraky zakrývaly sluníčko.


Doufám, že se vydržíte chvíli dívat na jeden strom ...

... na Třebíčsku je hodně syenitových balvanů, okolí Přeckova není výjimkou ...

... na louce to příšerně foukalo, brzy jsem byla na kost zmrzlá, ale tentokrát jsem zimu odsunula bokem ...

... fotila jsem vestoje i z podřepu, což se neobešlo bez děsného praskání v kolenou ...

... zkusila jsem i několik záběrů proti slunci, byly na nich však takové reflexy, že fotky skončily v koši ...

... obloha měla krásné barvy, bylo na ní vidět několik odstínů modři, a ty přecházely nad obzorem do narůžovělého tónu ...... tohle všechno skvěle vyniklo díky sněhovému poprašku ...... nakonec jsem pořídila jeden celkový záběr stromu ...... a šla jsem fotit zase něco jiného. To vám ukážu v některém z příštích dnů, budu to brát na přeskáčku, podle uvážení. Fotek mám totiž docela slušnou zásobu, která se pravděpodobně ještě rozroste.Prožijte v klidu a pohodě zbytek dnešního dne a další dva dny, které zbývají do konce letošního roku!Druhý svátek vánoční v přírodě

28. prosince 2014 v 20:40 | Hanka |  Příroda ČR


Páteční výlet pokračuje. Všechny dnešní fotografie jsou z okolí Bystřice nad Pernštejnem.

V černobílé podobě by nejspíš snímky vypadaly líp, ale jsem nějaká líná, nechtělo se mi je upravovat. ;-)Přeji pohodový nedělní večer a pěkné dny do konce letošního roku!První letošní sníh

27. prosince 2014 v 22:55 | Hanka |  Příroda ČR

Tak jsme se přece jenom dočkali, i když byla sněhová nadílka velice slabá.
Včera jsme se probudili do slunečného dne s teplotou kolem nuly a lehkým sněhovým popraškem. Dopoledne jsme naložili mamku s pejskem do auta a jeli kousek za Třebíč, aby si ty dvě taky užily zimního sluníčka v přírodě.
Asi za hodinu jsme se vrátili domů, vyložili mamku se psem, sbalili svačinu, kterou jsem nachystala už předtím, a vyrazili do zimní krajiny.
Jak už to tak míváme, po chvíli se začaly objevovat tmavé mraky a bylo jich čím dál víc.


Zastavili jsme několik kilometrů za Třebíčí ...... jak sami vidíte, sněhu bylo málo, zato mraků hodně ......byli jsme však spokojeni i s tím lehkým "pocukrováním" ...

... teplota byla slabě nad nulou, ale foukal tak silný ledový vítr, že jsem se klepala zimou ...... pokračovali jsme v cestě přes Velké Meziříčí, naše další zastávka byla u Křižanova ...... na Žďársku bylo sněhu o trošku víc a obloha hrozivější ...... chvílemi se však mraky rozestoupily a ukázal se kousek modrého nebe ...... trochu jsme se namlsali a znovu se zatáhlo ...... naším hlavním cílem byla jedna obec na Žďársku, lépe řečeno památka, ale tu vám ukážu, až přijde čas.
Do té doby se budeme věnovat zimní přírodě.Přeji vám dobrou noc a krásnou neděli!


Atmosféra bílých vánoc

23. prosince 2014 v 23:23 | Hanka |  Výběry

Já sním o vánocích bílých ...

Zatím můžeme opravdu jen snít, protože venku to vypadá spíš jarně.


Na dnešek jsem vybrala snímky z loňského ledna a prosince, abych vám připomněla, jak vypadá sníh.

Koncem ledna jsem fotila zimní krajinu u Přibyslavic ...

... a na Jalovci. Někteří z vás si možná na fotografie z toho místa vzpomenou ...

... na Jalovci to vypadalo jako v pohádce o Mrazíkovi ...

... 21. prosince sice sníh nenapadl, ale mráz s mlhou vytvořily nádhernou jinovatku ...... fotila jsem u Velkého Boru ...

... i na jiných místech Třebíčska ...

... doufám, že vám dnešní snímky aspoň trošku navodily atmosféru bílých vánoc!


Přeji vám krásně prožitý Štědrý den, zvláště pak jeho večerní část!Ještě poznámka na závěr: Je možné, že se během vánočních svátků neukážu, tak se mějte hezky, bavte se a odpočívejte!


Kostel sv. Petra a Pavla v Rudíkově

22. prosince 2014 v 22:32 | Hanka |  Církevní stavby
Nejstarší doložená písemná zmínka o obci Rudíkov je z roku 1234, kdy Heřman z Rudíkova daroval patronátní právo kostela v Rudíkově oslavanskému klášteru.
Dle historických pramenů však není vyloučeno, že Rudvíkov (dnešní Rudíkov) existoval již kolem roku 1104, neboť zasvěcení jeho kostela sv. Petru a Pavlu patří mezi jedno z nejstarších zasvěcení (patrocinií) a lze je řadit snad do 11. - 12. století.


V sobotu jsme se zastavili v Rudíkově a kostel sv. Petra a Pavla jsem vyfotila ...

Starobylý kostel je (kromě střechy) v celkem dobrém stavebním stavu, (ačkoliv nedávno dvakrát vyhořel). Není konsekrovaný (posvěcený biskupem), má jen jeden používaný oltář, dva boční oltáře jsou zcela holé. Na hlavním oltáři je otáčivý svatostánek. V kostele vůbec není zpovědnice. Na věži jsou tři zvony.Podle kronikáře byl kostel v březnu roku 1721 postižen ničivým požárem (vyhořela tehdy údajně i celá fara). I když byly nepochybně provedeny brzy nejnutnější opravy, začaly se projevovat povážlivé statické poruchy, a hlavně, velikost kostela už zdaleka nepostačovala prudce rostoucímu počtu farníků povinných nedělní účastí na bohoslužbách (kněz směl sloužit v jednom dnu jen jednu mši svatou).

V letech 1800 - 1801 byla tedy dosavadní loď kostela zbourána (presbytář pravděpodobně jen navýšen a nově zastropen) a vybudována podstatně širší loď s vestavěnou prostornou kruchtou po celém obvodu. Na věži zřejmě tehdy větší stavební zásahy prováděny nebyly.Kostel zasvěcený sv. Petru a Pavlovi představuje dminantu obce. Podle odhadu byl postaven v gotice a zhruba od roku 1801 rozšířen až do dnešní klasicistní podoby.Zdroj informací: INTERNET


V sobotu jsem vyfotila ještě jeden kostel, ale ten si zatím uložím do archivu.Přeji vám příjemný zbytek pondělního večera, dobrou noc a na zítřek pohodu při dokončování vánočních příprav!Definitivní konec letošního podzimu

21. prosince 2014 v 21:11 | Hanka |  Západ slunce


Přiznám se, že psaní článků mi někdy dělá hodně velké potíže. V hlavě vymeteno a nápady se zrovna nehrnou. V tomhle stavu se nacházím právě teď, koukám na monitor a hledám slova.


Zkrátka a dobře, včera jsme se vraceli z výjezdu dost zklamaní, protože se bez sluníčka nedalo kloudně fotit. Už jsem ani necvakala žádné záběry za jízdy. Jenže najednou se stal snad zázrak!!! Na západě se objevila oslnivá záře a mezi mraky vykouklo v celé kráse sluníčko. To bylo radosti! Zastavili jsme na nejbližším vhodném místě a pustili se do fotografování. V tu chvíli mi nevadilo ani to, že se značně ochladilo a vítr se proháněl jako divý. Dokonce jsem si v tom nadšení zapomněla zapnout bundu! ;-)


Koukněte, jak efektně se sluníčko kutálelo za obzor ...... nastavila jsem si co nejvyšší clonové číslo, aby se vytvořily pěkné paprsky ...

... řada stromů tvořila zapadajícímu slunci hezkou kulisu ...... přešla jsem na pravou stranu, abych měla stromy vlevo ...... to už sluníčko pomalu mizelo za obzorem a jeho paprsky tvořily nádherný zářivý vějíř ...... pak jsem začala vnímat zimu, protože už mě fotografování přestávalo bavit ... poslední snímek ...... přítel vydržel déle, já jsem raději zalezla do auta.


Zítra vám ukážu, co dalšího jsem ještě včera vyfotila. Se zveřejňováním včerejších fotografií jsem totiž začala od prostředka.


Pomalu, ale jistě, končí čtvrtá adventní neděle a končí i podzim.
Zhruba tři minuty po půlnoci se ujme vlády paní Zima.

Užijte si dnešní večer co nejlépe!


Konec podzimu na Vysočině

20. prosince 2014 v 21:12 | Hanka |  Příroda Třebíčska


Po nočním dešti se den vyspal "dorůžova". Sluníčko ráno svítilo jako o život, obloha se pyšnila azurovou modří a sem tam pluly po nebi bílé obláčky. Vypadalo to na krásný slunečný den. Dojem kazil jen silný ledový vítr.
Dopoledne jsme udělali a vyřídili všechno, co bylo potřeba, naobědvali se, poklidili a v jednu hodinu vyrazili s velkým nadšením do terénu. Nadšení však asi po půlhodině znatelně ochladlo, protože se na obloze začaly kupit mraky, a to značnou rychlostí.
Nakonec to dopadlo tak, že se sluníčko úplně schovalo a bylo vymalováno! Něco se mi podařilo vyfotit, ovšem záběry krajiny, na které jsem se těšila nejvíc, jsem pořídila částečně za jízdy z auta.Snímek z auta ... ve dvě hodiny odpoledne už měla obloha zlověstnou barvu ...... na chvilku jsme zastavili, abych mohla zvěčnit zelené pole s kouskem krajiny, tyto záběry jsou trošku barevnější a veselejší ...... na slunci by ovšem barvy přímo zářily ...

... během další jízdy nás zaujal osamělý rozložitý dub. Vystoupili jsme z auta a šli k němu přes pole, abychom docílili co nejlepší záběr, všude kolem stály totiž sloupy a táhly se dráty ...... s dubem jsem si trochu vyhrála, následující snímek jsem odbarvila a lehce natónovala ...... další snímek je pouze odbarvený ...... na obzoru je vidět proužek světla, který vypadal nadějně ...... na kopečku to pořádně foukalo, tak jsme raději nasedli do auta a pokračovali v cestě. Poslední tři záběry jsem pořídila opět za jízdy ...... cestou jsme viděli množství poničených stromů, jediná bříza nezůstala celá, slabší stromy byly přelomené jako párátka a všude hromady větví. Moc smutný pohled a spousta práce, než se všechno odklidí.

Zítra budu pokračovat ...Přeji vám pohodový večer předposledního podzimního dne a krásnou čtvrtou adventní neděli!


Ovečky na pastvě

18. prosince 2014 v 22:43 | Hanka |  Zvířata a ptáci

K předvánočnímu času se ovečky docela dobře hodí, proto jsem je zařadila do dnešního výběru. Fotografie ovšem nejsou z nejlepších, snad mi to prominete.

Zimní snímky jsou z Třebíčska, od farmy na Chaloupkách, a ty další z Beskyd od Visalají a ze Šumavy.


Koncem ledna 2012, kdy jsem ovečky na farmě fotila, byla příšerná zima ...... tyhle ovečky jsou z letních Beskyd ...

... a nakonec Šumava i s kouskem letní krajiny ...

... to je pro dnešek všechno, jinak už mi docházejí nápady, tak nevím, co vymyslím na zítřek.

Vím, že dávat článek na blog každý den není povinnost, jenže já už jsem si na to tak zvykla, že bych bez článku snad ani nemohla spát.Přeji vám dobrou noc a hezké sny!