Listopad 2014

První námraza na Třebíčsku

29. listopadu 2014 v 20:20 | Hanka |  Příroda Třebíčska


Na Třebíčsku už třetí den mrholí a teplota se drží kolem nuly. Nejhorší počasí, jaké může být. Dnes jsme se dlouho nemohli rozhodnout, jestli vůbec někam pojedeme, ale nakonec jsme v jednu odpoledne vyrazili aspoň kousek za Třebíč. Jaké bylo naše překvapení, když jsme zjistili, že mimo město je teplota pod nulou! Mrholení a mrazík vykonaly své, na stromech a trávě se utvořila poměrně silná vrstva námrazy. Už nám nevadila mlha, ani mrholení, ba ani silný ledový vítr, protože jsme všude kolem sebe viděli ledovou krásu, která přímo vyzývala ke zvěčnění.
Fotografie rozdělím asi do čtyř článků.

Podívejte se, jak to dnes odpoledne vypadalo vypadalo u Budíkovic.


Zastavili jsme na louce nad obcí ...... rostou tu dva osamělé stromy ...... a mezi nimi stojí kříž ...

... jeden ze stromů jsem vyfotila zblízka, aby byla pěkně vidět námraza ...... a ještě blíž - větev s námrazou v detailu ...... na louce toho k focení už víc nebylo, proto jsme přešli silnici ...... klouzali jsme po rozblácené cestě ... vlastně musím mluvit jen za sebe, klouzala jsem, přítel šel úplně normálně ...... po několika desítkách metrů jsme se ocitli v ledovém království. Vyfotila jsem část koruny břízy a fotku odbarvila, protože na ní stejně nebyly skoro žádné barvy ...... mechový porost na balvanech je stále příjemně zelený ...... další úsek blátivé cesty ...... a rozsochatá bříza ...... pohled na cestu v opačném směru ...... a pro dnešek je to všechno.

Možná se vám budou zdát fotografie s mlhou smutné, jenže já jsem takový blázen, že mám zrovna tohle podzimní počasí ráda. Mlha dodává krajině tajemnou atmosféru, líbí se mi, jak se z ní vynořují různé objekty a stromy. Občas to působí až strašidelně.
Jsem pořádně zmrzlá, ale náramně spokojená.Přeji vám příjemný sobotní večer a krásnou neděli!


V zářivých barvách podzimu

28. listopadu 2014 v 21:12 | Hanka |  Výběry


Podzim se pomalu ale jistě blíží ke svému závěru, přičemž ta hezčí část už je za námi. Dnešním výběrem bych ráda sobě i vám připomněla, jak vypadaly stromy v podzimním šatu během uplynulých let. Vybrala jsem snímky od roku 2006 do loňska.21. říjen 2006 u Lipenské přehrady17. listopad 2006 u Velkého pařezitého rybníka3. listopad 2007 les pod hradem Roštejn12. říjen 2008 u Velkého Dářka2. říjen 2010 v údolí Bílé Opavy28. říjen 2010 někde na Třebíčsku11. říjen 2012 nedaleko Třeště13. říjen 2012 v průhonickém zámeckém parku21. říjen 2012 v Heraltických lesích ...... tamtéž ve stejný den, ale na jiném místě13. říjen 2013 nedaleko Hostákova na Třebíčsku19. říjen 2013 u Osové Bitýšky27. říjen 2013 na Vlčím kopciSnad vám tyto zářivé barvy po dnešním uslzeném dni přišly vhod!Přeji vám všem pohodový páteční večer a co nejlépe prožitý víkend!


Hřiby, muchomůrky a jiné houby

27. listopadu 2014 v 22:11 | Hanka |  Rostliny

No, a je tady další výběr. Tentokrát jsem se zaměřila na houby, které jsem vyfotila během uplynulých několika let.


Bedla vysoká je z letošního srpna ...... tohle budou možná penízovky, snímky jsem pořídila loni v září ...
... hříbky jsme objevili začátkem září loňského roku na hrázi jednoho rybníka ...... nakonec to nejhezčí - puntíkované lesní krásky ...... dnešní výběr jsme zvládli, ovšem zítra přijde další. Pokud byste měli k výběrům nějaké výhrady, stačí říct a uděláme si pauzu, dokud nenafotím nové snímky.

Ještě chci znovu zdůraznit, že fotky ve výběrech nebyly dosud publikovány, i když jsou občas podobné těm, které už jste viděli. Snímky, které jednou zveřejním, dávám stranou a už je znovu nepoužívám.Přeji vám příjemný čtvrteční večer a hezké páteční ráno.
Dávejte pozor, ráno to může venku klouzat!!!

Malí opeřenci

26. listopadu 2014 v 22:33 | Hanka |  Zvířata a ptáci

Dnes jsem do výběru zvolila několik jedinců z ptačí říše. Jedná se o starší fotky a navíc dost nekvalitní, takže se předem omlouvám. Pro nedostatek času ani u některých opeřenců neuvedu názvy, protože ptáčci zpěváčci zrovna nejsou moje silná stránka.


V září 2011 jsem u parkoviště na Červenohorském sedle vyfotila tohoto roztomilého drobečka ...

... nejsem si jistá, jestli je tohle drozd zpěvný, vyfotila jsem ho v jednom zámeckém parku ...... vrabec domácí poskakoval mezi lidmi na EuroBikeFestu v Pasohlávkách ...... stejně tak konipas ...... kde jsem vyfotila tohoto ptáčka nevím a nevím ani o jakého se jedná. Snad drozd? ...... tohle by mohl být rehek zahradní, vyfotila jsem ho v polostínu a ještě ke všemu v protisvětle ...... holub se procházel v Třebíči na Hrádku v květnu 2012 ...... malý drozdík opět z jednoho zámeckého parku ...... a dospělý drozd ze stejného parku ...... rehek domácí? ... vyfotila jsem ho v lese na Třebíčsku ...

... kos na zídce do zahrádky ...... drozd na plotě ...... a jako poslední je to kavka.
Musím končit, tak dobrou noc!


Krajina od jara do podzimu

25. listopadu 2014 v 22:44 | Hanka |  Výběry

Zimou a sněhem vás zatím strašit nebudu. ;-)


Pro dnešek jsem vybrala záběry krajiny za tři roční období. Zimu, a jarní i podzimní sníh, jsem vynechala. Krajiny mají dvě věci společné, všechny záběry jsou s oblohou a na žádném není voda. Tím jsem si udělala prostor pro další vyýběry, protože to vypadá, že letos se nedočkáme pěkného dne, aby se dalo něco kloudného vyfotit.


Většinu snímků jsem pořídila na Třebíčsku. K ročním obdobím jsem si opět vypůjčila pranostiky z internetu.JARO:
... začíná jarní rovnodenností kolem 20. března a končí letním slunovratem zpravidla 21. června.


Byť by byl jarní den jak na zakázku,
přece nechoď ještě na procházku,
ať tvé zdraví neztratí svou sázku.

29. duben 20125. květen 20121. květen 201319. duben 20147. červen 2014LÉTO:
... začíná letním slunovratem kolem 21. června a končí podzimní rovnodenností obvykle 23. září.


Teplé a suché léto přivádí za sebou mírný podzimek,
tuhou zimu a nejlepší víno.


18. srpen 20126. červenec 201312. červenec 20142. srpen 201420. září 2014PODZIM:
... začíná podzimní rovnodenností obvykle 23. září a končí zimním slunovratem 21. prosince.


Divoké husy na odletu
konec i babímu létu.
15. říjen 201112. listopad 201111. říjen 201229. září 201326. října 2013Při hledání v archivu jsem zjistila, že z letošního podzimu nemám ani jeden záběr pěkný krajiny.Loučím se s vámi a přeji dobrou noc!


Kačenky na vodě i na souši

24. listopadu 2014 v 21:21 | Hanka |  Zvířata a ptáci

Dnes mi opět nezbylo nic jiného, než sáhnout po nějakém výběru. Přišly na řadu kačenky, které už jsem měla částečně připravené. Chtěla jsem ještě doplnit další fotky, jenže letos se mi žádné kačenky nepodařilo vyfotit. Snímků tedy bude v dnešním článku o něco méně.

Kachničky, které uvidíte na následujících fotografiích, jsem vyfotila na řece Jihlavě, na Chalupské slati a v jižních Čechách.Zvědavé kachní mládě ...... kachňátka v houfu kolem starostlivé mámy ...... stanoviště uprostřed řeky ...... tohle byla hotová kachní invaze ...... na Chalupské slati se mi kačenky fotily moc dobře ...... kosmetické úpravy na břehu ...... na jednom z jihočeských rybníků ...... stále jižní Čechy, jenom jiný rybník ...... mezi dvěma rybníky v podvečer na hrázi ...... tím jsem pro dnešek skončila. Další výběr uvidíte zítra, pokud se mi podaří něco kloudného vymyslet. ;-)Přeji vám hezký pondělní večer!


Žlutá rapsodie

23. listopadu 2014 v 22:10 | Hanka |  Rostliny


Když se k nám sluníčko chová tak macešsky, trochu ho obelstíme. Na dnešek jsem pro vás vybrala kytici žlutých lučních květů, které vám připomenou nejen sluníčko, ale i jarní a letní dny.


Blatouch bahenní - Caltha palustris - je bylina z čeledi pryskyřníkovitých a roste na podmáčených místech. Tuto jarní kytičku znáte všichni.Hlaváček jarní - Adonis vernalis - je vytrvalá rostlina z čeledi pryskyřníkovitých. U nás ji najdeme hlavně na slunných stráních v okolí Pálavy.Janovec metlatý - Cytisus scoparius - je keř z čeledi bobovitých. Celá rostlina je jedovatá.Jetel ladní - Trifolium campestre - je jednoletá bylina z čeledi bobovitých.Kostival hlíznatý - Symphytum tuberosum - je vytrvalá bylina z čeledi brutnákovitých.Kozí brada pochybná - Tragopogon dubius - je jednoletá až dvouletá bylina z čeledi hvězdnicovitých.Kozinec sladkolistý - Astragalus glycyphyllos - je vytrvalá mohutná bylina z čeledi bobovitých. Roste na neudržovaných místech.Lnice květel - Linaria vulgaris - je vytrvalá bylina z čeledi krtičníkovitých. Je to odedávna používaná léčivka.Netýkavka malokvětá - Impatiens parviflora - je jednoletá bylina z čeledi netýkavkovitých. Roste převážně ve vlhkých stinných lesích.Netýkavka nedůtklivá - Impatiens noli-tangere - je jednoletá bylina z čeledi netýkavkovitých. Vyskytuje se v lužních a roklinových lesích.Orsej jarní - Ficaria verna - je bylina z čeledi pryskyřníkovitých. V ČR roste běžně od nížin do podhůří.Podražec křovištní - Aristolochia clematitis - je až 1 m vysoká bylina z čeledi podražcovitých. Rostlina obsahuje silně karcinogenní kyselinu aristolochovou.Pryšec chvojka - Euphorbia cyparissias - je jedovatá vytrvalá bylina z čeledi pryšcovitých. Obsahuje estery forbolu, který dráždí kůži a sliznice.Pupalka dvouletá - Oenothera biennis - je statná rostlina z čeledi pupalkovitých. Dorůstá do výšky až 2 m a roste většinou jednotlivě v půdách chudých na živiny.Rmen barvířský - Anthemis tinctoria - je vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých. Roste na slunných travnatých stráních, sušších loukách, ... atp.Rozchodník ostrý - Sedum acre - je vytrvalá jedovatá bylina z čeledi tlusticovitých. Roste na suchých slunných, většinou skalnatých, stanovištích a také na starých zdech.Starček lepkavý - Senecio viscosus - je jednoletá žláznatě lepkavá bylina z čeledi hvězdnicovitých. Roste na lesních pasekách a na světlých místech v lesích.Doufám, že vám žlutá kytice aspoň trochu zvedla pochmurnou podzimní náladu!Přeji vám pěkný zbytek nedělního večera a úspěšné pohodové dny v novém týdnu!


Labutě na Dyji

22. listopadu 2014 v 22:22 | Hanka |  Zvířata a ptáci


Labutě na Dyji by nebyly nic divného, ale ve znojemském sídlišti mi to připadalo poněkud zvláštní.


Jak jsem psala na konci včerejšího článku, měli jsme dnes nějaké vyřizování na Znojemsku. Foťáky jsme si vzali s sebou, jenže celkem zbytečně, jak se během dne ukázalo. Počasí bylo opravdu mizerné, vůbec nemělo smysl něco fotit. Teprve až jsme se vraceli přes Znojmo zpátky, všimli jsme si velkého hejna labutí na řece. Tentokrát jsem řekla já, že se tohle musí vyfotit, tak jsme zaparkovali v sídlišti a šlo se na věc.Labutě, zvyklé na krmení a přítomnost lidí, se potulovaly po břehu řeky a chodily dokonce po silnici mezi auty ...... fotila jsem je ale převážně u řeky ...... s labutěmi jsem rozhodně nepočítala, proto jsem u sebe neměla žádné krmení, tak jsem jen využila toho, že krmili ostatní a fotila a fotila ...... labutě se mezi sebou praly o kousky chleba a rohlíků nebo se jen tak poštipovaly ...... tady vidíte, že jsme byli opravdu v sídlišti ...... jedna labuť zápasila s velkým kusem chleba, ale pak to vzdala, načež jsem chleba sebrala, trhala z něj malé kousky a labutě krmila z ruky. Některé si vzaly, některé se ostýchaly a některé na mě syčely ...

... pokud jste to ještě nevyzkoušeli, tak pozor, labuť má docela silný stisk! ...... krmení pomalu došlo, krmiči odešli a labutě ztratily zájem a odplavaly ...... to je v podstatě všechno, co jsem dnes vyfotila. Tentokrát mám ještě nějaké fotky navíc v GALERII.

Zítra mi nezbývá, než zalovit v archivu. Podívám se po něčem barevném a veselejším.Přeji vám příjemný pozdní večer, dobrou noc a pohodovou neděli!


Detaily z Veselého kopce

21. listopadu 2014 v 21:21 | Hanka |  Skanzeny a chalupy


Včera jste viděli poslední záběry z Vlčího kopce a dnes vám ukážu několik detailů z Veselého kopce, čímž uzavřu i tuto kapitolu. Snad nebudete mít v těch "kopcích" zmatek.


Tohle jsou tedy snímky ze skanzenu Veselý kopec, kde jsme byli v sobotu 15. listopadu.Proti kostelíku stál o stavení opřený tento zajímavý kříž ...... vzala jsem ho v ještě větším detailu a snímek odbarvila ...... fotila jsem i odrazy v oknech roubenek ...... znovu jeden odbarvený snímek ...... okýnka z jiného úhlu ...... pohled na dveře a hranici dřeva - opět odbarveno ...... roubenky jsem fotila z různých úhlů ...... pro zpestření a oživení okna modré usedlosti ...... a na závěr tři detaily okna s odrazem focené na jiném zděném stavení ...... poslední odbarvený snímek ...


... tímto jsem s Veselým kopcem skončila.


Zítra máme nějaké vyřizování na Znojemsku a foťáky bereme, samozřejmě, s sebou. Doufám, že se mi podaří něco pěkného vyfotit, pokud ne, přijde na řadu archiv.Přeji vám pohodový páteční večer a co nejhezčí víkend! ☼Poslední záběry z Vlčího kopce

20. listopadu 2014 v 21:42 | Hanka |  Příroda Třebíčska


Dnes se podíváme na Vlčí kopec naposledy. Zbyla mi sice ještě spousta dalších záběrů, ale jsou podobné těm, které už jsem zveřejnila, nebo právě hodlám zveřejnit, takže zůstanou hezky uložené v archivu, kde budou čekat na svoji příležitost, případně na koš.Alej už znáte, ale tenhle záběr je z jiného místa ...

... barevně nejhezčí jsou určitě snímky zeleného mechu a načervenalého listí ...... mlha patří neodmyslitelně k listopadovým dnům, v lese ji mám obzvlášť ráda ...... detaily nesmí, samozřejmě, chybět ...... následuje několik kontrastů ...

... a další detaily ...

... bahnitá rozježděná cesta ... někde vzadu se nejspíš těžilo dřevo ...... buky ještě listy úplně neshodily a možná ani neshodí, některé uschnou na stromech a budou držet ...... další kontrast ...... a jeden moc hezky zamechovaný pařízek ...... pomalu se blížíme ke konci ...... a je tu poslední záběr ...... doufám, že se vám na Vlčím kopci líbilo i v dešti!


Zítra bych vám ráda ukázala detaily ze staveb na Veselém kopci, ať už máme ty kopce odbyté. ;-)Všechny vás zdravím a přeji pohodový čtvrteční večer!