Červen 2014

Mák setý a vlčí máky

30. června 2014 v 22:11 | Hanka |  Rostliny


Máky jsem vyfotila na různých místech v průběhu června.


Na prvním snímku není kandelábr, jak naznal můj přítel, ale nerozvitý setý mák ...... trochu jsem si pohrála se sluníčkem ...... na začátku poupě, na konci nezralá makovička ...... kombinace setého a vlčího máku ...... tenhle krásný trs vlčích máků jsme objevili minulou sobotu cestou z Nové Říše ...

... vyfotila jsem ho z různých úhlů a vzdáleností ...... zítra se podíváme do Bílkova.Přeji pěkný pozdní večer, dobrou noc a krásný 1. červencový den!


Kaple sv. Kříže v Nové Říši

29. června 2014 v 21:21 | Hanka |  Církevní stavby


V Nové Říši jsem vyfotila ještě jednu církevní památku, a sice Kapli sv. Kříže. Počasí nám vůbec nepřálo, takže fotky za moc nestojí. První dva a poslední snímek jsem odbarvila a natónovala, protože v barvě nebyly použitelné ...


Kaple byla vystavěna u cesty, po které směřovali po staletí poutníci do kláštera v Nové Říši. O zbudování svatostánku se zasadil probošt novoříšského premonstrátského kláštera Bernard Leypold z Löwenthalu. Stavba raně barokní kaple sv. Kříže byla dokončena v roce 1712.


... kaple se dala vyfotit jen zepředu ...... má krásně oprýskané dveře a pěknou kliku ...

... fotila jsem hlavně detaily ...

... mezi rameny schodiště je výklenek s nefungující fontánkou, možná tam býval pramen, ale to se jenom dohaduji, informace jsem žádné nenašla ...... pohled zblízka ...... a tímto se s Novou Říší loučíme. Kam se podíváme zítra ještě nevím.Přeji vám příjemný nedělní večer a krásný první prázdninový týden! ☼


Kačenky na silnici a lekníny

28. června 2014 v 23:22 | Hanka |  Rostliny


Památky dáme na chvíli "k ledu" a přeskočíme z minulé soboty do dneška. Před týdnem jsem totiž fotila hlavně církevní památky a dnes jenom přírodu.


Dopoledne jsme odvezli mamku k sestře a pak zajeli na naše oblíbené místo k říčce Brtnici. Dopadlo to tak, že jsme se jenom protáhli, dali si svačinu a zase odjeli. Říčka byla totiž napůl vyschlá, voda jako kafe a břehy zarostlé vysokou trávou. Fotit se tam vůbec nedalo.


Když jsme se vraceli přes Střížov, viděli jsme po silnici pochodovat divokou kachnu s hejnem kachňátek. Musela jsem je vyfotit, jinak to prostě nešlo. Naštěstí se dalo blízko nich zastavit. Vylezla jsem z auta, šla co nejblíž a cvakala o 106. Kachní máma zůstala stát a poplašeně štěbetala ...... malé kachničky capkaly vesele dál ...

... kousek jsem poodešla a počkala, až se k nim máma připojí, udělala jsem ještě jeden snímek a už jim dala pokoj ...... pokračovali jsme v cestě a zastavili v Sumrakově, kde mají na návsi kostelík a moc pěkný rybníček s lekníny ...... kostelík jsem nefotila, ten už jednou na blogu mám ZDE ... lekníny sice taky, ale jsou jiné ...... pak jsme fotili ještě na několika různých místech. Později odpoledne jsme se zastavili u rybníka nedaleko Číměře na Jindřichohradecku a vyfotili další, tentokrát bledě růžové, lekníny ...

... abychom se k leknínům dostali co nejblíž, museli jsme se prodírat kolem rybníka vysokou trávou, rákosím a kopřivami, to byla opravdu lahůdka ...... v některém z příštích článků vám ukážu celý rybník.Přeji vám klidnou dobrou noc a příjemně prožitou neděli!Nová Říše - Kalvárie

27. června 2014 v 23:37 | Hanka |  Drobné církevní památky


Jihovýchodně od obce Nová Říše, na kopci zvaném "Spravedlnost", se nachází poutní místo "Kalvárie". Křížová cesta ke Kalvárii je tvořena několika kapličkami z druhé poloviny 19. století.


Návštěvu tak zajímavého místa jsme si nenechali ujít. Zaparkovali jsme auto u lesa pod kopcem a pak se prodírali cestou vyšlapanou v odkvetlé řepce nahoru. Byla to pěkná dřina.


Nejprve jsem vyfotila Kalvárii zdálky přes pole a louku ...... další záběry jsou pořízeny těsně pod kopcem ...Historie novoříšské křížové cesty - Novoříšská křížová cesta vede východně od centra obce Nová Říše a ústí až na vrch zvaný "Spravedlnost", který se nachází 601 m n. m.. Křížová cesta je tvořena zděnými výklenkovými kaplemi, ve kterých se již svaté obrázky, ztvárňující poslední cestu Ježíše Krista, nedochovaly.
Na kopci "Spravedlnost" byl v roce 1863, u příležitosti tisíciletého výročí cyrilometodějské misie, postaven kříž a o deset let později (1873), zásluhou městečka Nová Říše a zdejšího kláštera, zde vznikla křížová cesta. Ta měla 13 kaplí a společně s křížem skýtala poutníkům 14 zastavení. Z nich se do dnešní doby zachovalo pouze deset kapliček a kříž.
... jak vidíte, bylo pořádně zamračeno a foukal silný vítr ...... a tady už jsme na kopci ...

... pohled na část Nové Říše s klášterem premonstrátů ...... jsme znovu pod kopcem, ale na druhé straně ...... vítr byl nejen silný, ale i hodně studený ...

... závěrem celkový pohled na Kalvárii ...... a tím se s Novou Říší loučíme.


Přeji vám dobrou noc a krásný slunečný víkend! ☼


Klášter premonstrátů v Nové Říši

26. června 2014 v 21:11 | Hanka |  Církevní stavby


O prvním letním dnu vedla naše cesta do Nové Říše na Jihlavsko. Jak jsem psala v některém z minulých článků nebo komentářů, počasí bylo spíš pozdně podzimní, než letní. Krajina se moc fotit nedala, zaměřili jsme se tedy opět na památky ...


... v poslední době mám docela štěstí, vchod byl otevřený a mně se opět podařilo vyfotit vnitřek přes sklo ...Za 2. světové války, v podvečer dne 29. května 1942, byl klášter přepaden gestapem. Komunita (opat Pavel Souček, převor Vavřinec Novotný, provizor Augustin Machalka, P. Dr. Norbert Hrachovský, P. Gilbert Bednář, P. Zikmund Záběhlický, P. Heřman Josef Tyl, P. Štěpán Rajda a tři novicové) byla odvezena k výslechům do Kounicových kolejí v Brně. Novicové byli po nějaké době propuštěni, ostatní řeholníci byli odesláni do koncentračního tábora v Osvětimi, kam dorazili 16. ledna 1943, a setkali se zde se svým spolubratrem P. Siardem Nevrklou, který byl před zatčením kaplanem v Brně-Židenicích. Již 18. ledna byl zabit injekcí s jedem P. Dr. Hrachovský, 20. ledna zemřel P. Zikmund Záběhlický. Opat Pavel Souček zemřel na úplavici 28. ledna, den před ním zemřel převor Novotný. Dne 21. února 1943 byl P. Siard Nevrkla ubit v pobočním koncentračním táboře v Rajsku. Zbytek komunity se dostal v srpnu 1943 do Buchenwaldu, kde se dožil konce války.


... socha sv. Jana Nepomuckého u kláštera ...

... poslední fotografií je záběr kláštera z dálky. Fotila jsem z místa, které vám ukážu zítra.... pokud byste měli zájem, několik snímků navíc mám v GALERII.Pro dnešek se s vámi loučím a přeji pěkný večer a dobrou noc!

Kostel sv. Klimenta v Horním Břečkově

25. června 2014 v 22:25 | Hanka |  Církevní stavby


Dnešní fotografie jsou poslední z našeho výletu v sobotu 14. června.

Zastávka v Horním Břečkově byla jen krátká. Vyfotila jsem v rychlosti místní kostel, protože se v něm zřejmě konala pobožnost a scházeli se věřící. Nechtěla jsem se mezi nimi dlouho motat, dívali se na mě totiž nějak podezřívavě.
Obec Horní Břečkov se nachází 12 km severozápadně od Znojma.


První písemnou historickou zmínkou o Břečkově je listina pocházející z 28. září 1323, kterou král Jan Lucemburský zaměnil s Jindřichem z Lipé zeměpanské statky moravské Vranov a Jevíčko za statek Tachovský v Čechách. Vzhledem k různým nálezům se však lze domnívat, že na území této obce sídlili lidé již v době kamenné. Svědčí o tom nález dvou kamenných sekyr v blízkosti obce směrem k Čížovu. Jedna z nich je uložena v Jihomoravském muzeu ve Znojmě a druhá, poškozená, se nachází ve sbírce místní školy. Je také dokázáno, že na jižní Moravě a podél Dyje sídlili už od 7. - 9. století Slované, a proto se usuzuje, že v této době již existovala i obec Břečkov.

Kostel v Horním Břečkově je jedním z dvanácti nejstarších kostelů na jižní Moravě. Tento kostel byl zasvěcen sv. Klimentovi. Praví se, že původně na místě kostela stála kaple zvaná Zwölferin, která byla roku 1748 přestavěna nákladem Vranovské hraběnky Altmanové. Při přestavbě byl v kostelní zdi objeven kámen s vytesaným letopočtem 1198 a natřený červenou hlinkou.
Hřbitov byl nejprve v okolí kostela, ale v roce 1824 byl přeložen mimo obec k Lukovu, protože kolem kostela nebylo již tolik prostoru.

Více se můžete dočíst ZDE.


Kostel má románské jádro z konce 12. nebo z 1. poloviny 13. století. Upravován byl v roce 1748 nákladem vranovských Althannů a ještě jednou v roce 1831.

Podle legendy měli v kostele kázat byzantští věrozvěstové Cyril a Metoděj.Ze 14. června mi ještě zůstaly nějaké fotky z přírody, ale ty použiji až příležitostně.


Zítra uvidíte, kam jsme se vypravili v první letní den. Počasí se sice moc nevyvedlo, ale náš výlet byl přesto fajn.Přeji vám příjemný pozdní večer a dobrou noc!


Začátek léta na Vysočině

24. června 2014 v 22:39 | Hanka |  Příroda ČR


Poezie není zrovna moje silná stránka, chtěla jsem něco pěkného napsat na úvod, popřípadě najít nějakou vhodnou báseň o létě, jenže se mi to nepovedlo. Škoda! Musíte tedy vzít zavděk jenom snímky, které jsem nafotila v sobotu a v neděli u nás na Vysočině.

První letní den se neukázal v nejlepším světle, skoro celý den bylo pod mrakem a foukal silný vítr. Přesto jsme jeli fotit do přírody.
Následující snímky jsem pořídila nedaleko Nové Říše na Jihlavsku ...
... pole s odkvetlou řepkou a rmenem ...... tohle je zřejmě invazní asijské slunéčko Harmonia axyridis ...... pilná včelička pracovala, i když bylo chladno ...... mezi řepkou sem tam probleskovaly zářivě rudé sukýnky vlčích máků ...... objevila jsem také tesaříka, ale nevím jaký je to druh ... podle Emy (komentář č. 3) je to spíš páteříček, dávám jí zapravdu, protože se v hmyzu vyzná mnohem líp, než já ...... droboučký kvítek prliny rolní ...... rmen má květy hodně podobné kopretině ...... tady shlíží vlčí mák na květy rmenu nebo si možná přátelsky povídají ...... nymfy a dospělci ruměnice pospolné ...... kakost luční ...... druhá skupina fotografií je z neděle, to už bylo počasí mnohem lepší. Odpoledne jsme se zastavili u Lipníka na Třebíčsku a pořídili několik snímků rybníka ...

... vyfotit straky je téměř nemožné, aspoň pro mě, snažím se o to už hodně dlouho. V neděli jsme zastavili na jednom třebíčském parkovišti a najednou z jednoho keře vzlétlo asi sedm strak. Přeletěly na nedaleký strom a já bleskově přehodila objektiv a několik těchto krásných opeřenců zachytila ... fotky nejsou žádný zázrak, ale je to lepší, než nic ...... jednu straku se mi podařilo cvaknout v letu, je to v podstatě jenom silueta, ale křídlo je vidět celkem dobře ... snímek jsem hodně ořízla ...... tímto jsme si trošku odpočinuli od staveb, takže snad zítra zvládneme další kostel.Přeji vám pěkný úterní večer, dobrou noc a krásné středeční ráno! ☼


Kostel sv. Jiljí v Lukově na Znojemsku

23. června 2014 v 21:02 | Hanka |  Církevní stavby


První písemná zpráva o obci je v zakládací listině Louckého kláštera, kde je zmíněna i osada Prilucea (pravděpodobně Lukov), pochází z roku 1190. Místní jméno může být také odvozeno od osobního jména Luk. Ves přecházela děděním a prodejem do rukou různých rodů. Když Lukov získal r. 1548 Wolf Krajíř z Krajku - nejvyšší pražský půrkrabí, byl ještě vsí. Při prodeji dvora, fary a pivovaru Petrovi Čertorejskému z Čertorej r 1558, je již Lukov nazýván městečkem. V této době patří k významnějším sídlům, má právo várečné, tržní a soudní.
Více ZDE.


V této obci jsme se zastavili cestou od rybníka s racky, protože mi padl do oka kostel sv. Jiljí ...... kolem kostela je pěkně upravený parčík s květinami, stromy a keři ...

... jako obvykle jsem kostel obešla a vyfotila z různých stran, tedy i v protisvětle ...

... a rovněž jako obvykle jsem o kostele nenašla skoro nic, jen to, že byl postaven roku 1749 ...... na věžní hodiny se nedívejte, ty nešly ...

... kliku a kování na dveřích má kostel pěkné a zámek se zdá být původní ...... tentokrát se mi podařilo nahlédnout i dovnitř skrz mříže ...... focení vnitřku bylo trochu krkolomné, proto snímky za moc nestojí ...... pomalu se blížíme k závěru naší poslední jarní cesty. Vzhledem k tomu, že jsem v sobotu 14. června vyfotila ještě další kostel, dám zítra na blog něco z přírody.Přeji vám pohodový pondělní večer!


Rackové na rybníku u Bojanovic

22. června 2014 v 21:14 | Hanka |  Zvířata a ptáci


Minulou sobotu - 14. června - jsme jeli z Jevišovic na jih. V Bojanovicích jsme původně nechtěli vůbec zastavovat, když jsme však jeli kolem Bojanovického rybníka, zahlédli jsme mezi stromy srnku, byla dost blízko a klidně se pásla. To jsme zastavit museli. Rychle jsem nasadila na foťák teleobjektiv a mezi větvemi srnku vyfotila. Ta už mezitím zvětřila něco podezřelého, přestala se pást a koukala směrem k nám ...... stihla jsem ještě jeden snímek, než srnka odběhla do houští ...... k naší velké radosti jsme uviděli na rybníku pořádné hejno racků ...... opatrně jsem šla blíž, ale stejně mě zaregistrovali a frnkli ...... po chvíli se však zase vrátili ...... potom jsme objevili na louce u rybníka ve vysoké trávě sedm čápů ...... všechny naráz se mi nepodařilo vyfotit, byli od sebe dost daleko ...... jak jsem se k nim přibližovala, začali po jednom odlétat ...... přeletěli silnici a přistáli na protější louce, vyfotila jsem ještě zbylé čápy ...... jenže ti po chvíli odlétli taky ...

... jak jsem se motala na louce u rybníka a snažila se "ulovit" letící čápy, vyplašila jsem znovu racky ...... tentokrát už se nevrátili, aspoň ne hned ...... návrat racků jsme už neviděli, nasedli jsme do auta a jeli o kus dál na jihozápad. Zítra vám ukážu, co jsme vyfotili na další zastávce.Přeji vám pěkný nedělní večer a ještě lepší dny v prvním letním týdnu! ☼


První letní den v růžích

21. června 2014 v 23:18 | Hanka |  Rostliny


K dnešním fotografiím by se hodily nějaké pěkné verše, jenže v tuhle pozdní hodinu nejsem schopná vůbec nic vymyslet ani najít.

Při několika návštěvách u sestry a švagra jsem vyfotila na jejich zahradě překrásné růže. Ráda bych fotografie těchto nádherných květin věnovala především svojí sestře a potom všem pravidelným i náhodným návštěvníkům.

Z internetu jsem si vypůjčila aspoň citáty a přísloví o růžích:


Čas růže přináší.
České přísloví


Je lepší radovat se z květu růže, než strkat její kořen pod mikroskop.
Oscar Fingal O'Flahertie Wills Wilde


Kde růže roste, tam se i kopřivě daří.
Autor neznámý

Kdekoli zasejeme sny, vykvetou růže.
Claude Aveline

Jsou-li to růže, vykvetou, jsou-li to trny, budou píchat.
Italské příslovíKdyž opadají růže, zůstanou jen trny.
Ovidius
♥♥♥ Loučím se s vámi, přeji dobrou noc a krásnou první letní neděli! ☼☼☼