Květen 2014

Momentky z okrasné zahrady

31. května 2014 v 22:30 | Hanka |  Zajímavosti


Včera jsem slíbila, že přeruším náš výlet 8. května, abyste si odpočali od řepky. Dnes vás zvu na návštěvu jedné zahrady, která je zčásti okrasná a zčásti užitková. Budu se tak trochu chlubit cizím peřím, fotky jsou moje, ale zahrada patří mé sestře a švagrovi. Publikuji s jejich svolením, a tímto za svolení i děkuji.
Snímky jsou z 13. května letošního roku.


Venkovní posezení, které se ale moc nevyužívá ...

... kolem hlavní cesty jsou rozmístěny lampy ...... po zahradě jsou porůznu roztroušeny figurky z betonu, které během let získaly docela slušnou patinu ...

... krb nesmí chybět ...... a nechybí ani malý rybníček s rákosím, lekníny a skalkou na břehu ...... krokodýl jako živý, návštěvy se ho občas i leknou ...... skalka nad rybníčkem ...... a figurka v porostu ...... po zahradě poletuje spousta ptáků, podařilo se mi však "ulovit" pouze kosa, který vyzpěvoval na větvi jabloně ...

... a na závěr zelená housenka na červenohnědém listu - krásný kontrast ...... pro dnešek je to všechno, ale zítra bych vám ráda ukázala, co v sestřině zahradě kvetlo.Přeji vám příjemný zbytek sobotního večera, dobrou noc a krásné nedělní ráno!


Květnová krajina s řepkou u Hladova

30. května 2014 v 23:03 | Hanka |  Příroda ČR


Řepku jsem letos vůbec nechtěla fotit, protože vím, jak ji většina z vás nesnáší, ostatně já ji taky nijak zvlášť nemusím. Dopadlo to ovšem jinak, kdybych se jí chtěla vyhnout, neměla bych žádné fotky krajiny, protože řepka je skoro všude. Snad to tedy přežijete.


Dnešní snímky jsou ještě od Hladova na Jihlavsku ...... komu se dělá z řepky zle, ať se dívá raději na mraky ...... nebo ať raději rovnou uteče jinam ...

... pro změnu opět jeden odbarvený lehce natónovaný snímek ...... a ještě jeden černobílý tónovaný ...... trs pampelišek, letos už možná poslední, na závěr ...... zítra přeruším náš výlet a dám na blog něco jiného, abyste si odpočali od řepky, protože s ní ještě nekončím. ;-)


Počasí už se konečně trochu umoudřilo, odpoledne u nás přestalo pršet a obloha se krásně vyčistila. Doufejme, že zítra bude slunečný den, tak si ho všichni krásně užijte!

Dobrou noc!

Cesta v polích u Hladova na Jihlavsku

29. května 2014 v 20:21 | Hanka |  Příroda ČR


8. května jsme od Předína jeli pár kilometrů na severozápad a zastavili v jihlavském okrese nedaleko obce Hladov.

První písemná zmínka o obci je datovaná rokem 1257. Obytná a hospodářská stavení byla stavěna kolem obchodní cesty Praha - Vídeň, na náhorní rovině v nadmořské výšce 653 m. Další rozsáhlejší výstavba obce probíhala od roku 1834 v různých časových intervalech až po dnešek ... více ZDE.


Do obce jsme nejeli, zajímala nás hlavně malebná krajina. Ani mi nevadilo, že je všude samá řepka, vyvážila ji krásně modrá obloha a nádherná seskupení nadýchaných mráčků.

Nejdříve mě zaujala cesta mezi řepkovými poli ...... bylo po dešti a na cestě zůstalo pár kalužin a trochu bláta ...

... šla jsem mezi loužemi a fotila a fotila ...

... jeden snímek jsem odbarvila a natónovala ...... šla jsem ještě o kus dál, ale už se mi žádný pěkný záběr nenaskytnul, tak jsem se vrátila a cestou se občas ohlédla a něco cvakla ...

... poslední ohlédnutí ...... a pro dnešek se s vámi loučím, ale u Hladova zůstaneme ještě zítra.Mějte se všichni krásně, přeji vám příjemný večer v suchu a teple!


Venkovská krajina u Předína

28. května 2014 v 21:33 | Hanka |  Příroda Třebíčska


Předín je obec střední velikosti v kraji Vysočina v okrese Třebíč. Od Třebíče je vzdálen 18 km západně a leží v údolí říčky Brtnice. V okolí obce jsou hluboké, převážně smrkové, lesy s pěknými přírodními zákoutími, které se dají využít pro pěší turistiku a cykloturistiku.

Ve čtvrtek 8. května, krátce po poledni, jsme zastavili v polích kousek od Předína. Počasí bylo podobné jako o týden dřív, proto jsme se opět vypravili na kratší výlet.


V tomto místě jsme zaparkovali auto ...... a potom šli po silnici o kus výš ...... fotila jsem venkovskou idylu ...... ke které nezbytně patří pasoucí se krávy ...

... stejně jako políčka a louky ...... střechy v pozadí patří Předínu ...... sluníčko opět nechtělo spolupracovat, ukázalo se jen občas na malou chvilku ...... řepka rostla i tady, jak jinak ...... tentokrát jsem se jí ale trochu vyhnula, největší lán jsem nefotila, na fotkách je vidět jen úzký proužek ...

... první zastávka z 8. května je za námi. Zítra se podíváme na Jihlavsko k obci Hladov.U nás momentálně pořádně lije a chvílemi hřmí. Silné dešťové přeháňky jsme tu měli celé odpoledne. Jestli to takhle bude pokračovat dál, nechci vidět následky!


Přeji vám, pokud možno, klidný příjemný večer!


Rozloučení s prvním májovým dnem

27. května 2014 v 22:31 | Hanka |  Rostliny


Dnešními snímky končí série fotografií z našeho prvomájového výletu. Byl to krásný den, pořídila jsem spoustu fotografií, ale jsem ráda, že se posuneme o kus dál.
S prvním májem se rozloučím květinami, které jsem během dne vyfotila.


Lomikámen zrnatý

Narcis bílý ... rostl si u cesty dost daleko od civilizacePsárka luční ... aspoň doufámRozrazil ožankovýNa všech zbylých fotkách jsou pampelišky (smetánky) lékařské, s těmi jsem si trošku vyhrála ...

... zítřkem počínaje vám ukážu místa, která jsme navštívili ve čtvrtek 8. května. Fotek bude opět poměrně dost.Pro dnešek vám přeji pěkný zbytek večera a dobrou noc!


Kostel sv. Barbory v Pyšelu

26. května 2014 v 20:44 | Hanka |  Církevní stavbyV obci se nachází, mimo jiné, také pozdně barokní kostel svaté Barbory z roku 1788 s presbytářem z roku 1905. V roce 2007 byla realizována obnova věže kostela.
Žádné další informace o tomto kostele jsem nenašla ani na internetu, ani v knížkách o Třebíčsku, které máme. Prohlédněte si tedy aspoň fotky tohoto pěkného venkovského kostela.


Nejprve jsem kostel vyfotila zdálky teleobjektivem přes řepkové pole. Bylo to v protisvětle, proto jsem snímek odbarvila a natónovala lehce dookrova ...... další snímky už jsou v původních barvách ...... po páté hodině odpolední se naštěstí sluníčko umoudřilo a nezalézalo pořád do mraků ...

... u kostela stojí kříž, na jehož podstavci je deska s věnováním ...

... několik detailů ...

... a nezbytný snímek proti slunci na závěr ...... zítra prvomájovou sérii fotografií zakončím, rozloučíme se s tímto dnem květinami.


Nevím jak to je nebo bylo jinde, ale u nás se dnes odpoledne několikrát přehnala pořádná bouřka s přívalovým deštěm. Zhruba před dvěma hodinami se vyčasilo a je modro. Doufám, že dnešní řádění živlů neskončilo nikde pohromou!!!


Přeji vám příjemný pondělní večer!


Řepková krajina u Častotic

25. května 2014 v 22:25 | Hanka |  Příroda Třebíčska


Předposlední fotografická zastávka 1. května byla u Častotic.


Častotice jsou osadou starou, čemuž nasvědčuje starožitné osadní jméno, odvozené od zakladatele Čistoty neb Častohostě, a lochy pod vesnicí objevené. Osada původně patřila se Zahrádkou ke statečku Vanečskému. R. 1353 Přibka z Vanče věno, které měla na Zahrádce a Častoticích, připsala svým synům Tobiáši a Sezemovi, po jejichž smrti dostali se Janovi z Meziříčí, který je zastavil Petrovi z Častotic, jenž r. 1369 od Kunše z Tasova koupil v Jinošově dvůr, který již po 2 letech prodal Zbyňkovi z Újezda. Ještě r. 1446 jmenuje se Zich z Častotic, avšak již r. 1437 jsou Častotice jmenovány mezi vesnicemi prodanými s Náměští Matějovi ze Vamberka; odtud zůstaly při velkostatku Náměšťském a obyvatelé Častotic mívali stejné povinnosti k vrchnosti jako ze sousedních vesnic.


Přes osadu jsme sice jeli, ale fotili jen okolní krajinu, která byla plná řepky ...... sluníčko s námi pořád nechtělo nic mít ...... zajímavé je, že pokud slunce svítí, tak vždycky jinam, než je potřeba ...

... poslední snímek je bez řepky, zato s krásnými mraky, ze kterých vystřelují sluneční paprsky ...... zítra si od řepky i od krajiny odpočineme, pro změnu vám ukážu zase jeden kostel.Přeji vám příjemný zbytek nedělního večera a skvělé dny v novém týdnu!


Rybník Ostrovec a louky plné zlata

24. května 2014 v 23:11 | Hanka |  Příroda Třebíčska


Zjistila jsem, že některé z vás trošku tápou, proto připomínám, že snímky, které mám na blogu od úterka do dneška včetně jsou z prvního května. Počítám, že mi vydrží ještě do příštího úterý.


Severovýchodně od Smrku leží obec Pozďatín, kolem níž se nachází několik rybníků. Některé z nich, např. Donát, už jsme fotili.

S oblastí jsou rybníky nerozlučně spjaty. Je zásluhou předchozích generací a svědectvím bohatosti českého jazyka, že rybníkům byla přidělena poetická pojmenování jako Kačíř, Štičí rybník, Vrbinec, vzpomínaný v historických pramenech již roku 1504, Donát, Ostrovec, Podhorník, Hranečník, Čepička, Štěpánek, Maršovec či rybník Hlad.


Tentokrát (tj. 1. května) jsme zamířili k rybníku s názvem Ostrovec ...... v pozadí je vidět část obce ...... jedna louka u rybníka byla plná kvetoucích pampelišek ...

... a na druhé zářily pryskyřníky ...... k naší lítosti však nezářilo sluníčko, tedy zářilo, ale někde nad mraky ...... potom se najednou z mraků vylouplo, jenže to už jsme byli na odchodu ...... pro dnešek se s vámi loučím, ale uvidíme se zítra. Ukážu vám krajinu u Častotic.Přeji vám dobrou noc a krásnou slunečnou neděli!


První květnový den na Třebíčsku

23. května 2014 v 22:33 | Hanka |  Příroda Třebíčska


Právě teď u nás prší a bouří. Bouřka se vrátila už potřetí. Podobné počasí je nejspíš na většině území ČR, proto vám možná přijdou vhod slunečné snímky z prvního května. Jak jsem psala ve včerejším článku, naše další zastávka byla u obce Smrk.


První zmínka o obci Smrk se nachází v zakládací listině třebíčského benediktinského kláštera z roku 1104. V roce 1556 byla obec prodána Vratislavem z Pernštejna Oldřichovi z Lomnice na Meziříčí a Náměšti.


Zastavili jsme před obcí, líbilo se mi rozcestí mezi poli s všudypřítomnou řepkou ...

... sluníčko v tu dobu krásně svítilo ...... potom jsme projeli obcí a zastavili u řepkového pole s jabloněmi kvetoucími podél silnice ...

... další krátká zastávka skončila a my jeli zase o kousek dál.


Přeji vám klidnou noc!


Bouzkův rybníček ve Valdíkově

22. května 2014 v 22:17 | Hanka |  Příroda Třebíčska


Kolem Valdíkova je několik rybníků. My jsme se zastavili u toho nejmenšího hned na kraji obce.


Tohle je Bouzkův rybník, spíš rybníček ...... slunko s námi stále laškovalo, schovávalo se do mraků a jen občas juklo na svět ...... všimněte si, jak vypadá fotka, když se uráčilo vylézt z mraků ...... kolem rybníka se rozprostíral lán řepky, její žlutá barva krásně oživila krajinu ...

... kolem rybníka byla čerstvě posečená tráva, jak vidíte, značná část se jí dostala do vody ...

... všechny záběry jsem pořídila asi půldruhé hodiny po poledni ...... u Bouzkova rybníčku jsme se zastavili ještě jednou kolem sedmé hodiny večer, když jsme se vraceli domů. Na hladině tou dobou už neplavala žádná tráva a bylo úplně jiné světlo ...... Valdíkov opustíme a přesuneme se o kousíček jižněji k obci Smrk, ale to až zítra.Přeji vám pěkný zbytek večera, klidnou noc a krásné páteční ráno!