Prosinec 2013

Tohle že je zimní krajina ... ?!

31. prosince 2013 v 23:56 | Hanka |  Příroda Třebíčska


Připadám si jako uprostřed válečné zóny. Všude kolem to rachotí a bouchá, že každou chvíli nadskočím úlekem. K tomu ještě vypadává internet, ale snad stihnu vložit tento článek ještě v roce 2013!


Snímky jsou z 27. prosince z krajiny u Trnavy - měla být zasněžená ...... sluníčko vesele svítilo na strniště a docela slušně i hřálo ...... občas se sice schovalo za nějaký ten hrozivě vyhlížející mrak, ale bylo to vždycky jen na chvilku ...... místo sněhu kalužiny, v kterých se zrcadlila modrá obloha ...

... později odpoledne, když bylo sluníčko už dost nízko, získala krajina úžasnou barvu ...

... to je pro letošní rok všechno.


STIHLA JSEM TO!!!


Připíjím vám všem na zdraví (pomyslně) a do nového roku přeji všechno nejlepší!

Vaše Hanka

Rybník u Oslavičky

30. prosince 2013 v 22:30 | Hanka |  Příroda ČR


Minulou sobotu, 21. prosince, jsme naši vyjížďku zakončili u Oslavičského rybníka.
Dnešní fotky jsou poslední, které bych vám z prvního zimního dne chtěla ukázat.


Oslavička je obec, která leží za hranicí třebíčského okresu, patří do okresu Žďár nad Sázavou, ale do konce roku 2006 patřila k Třebíči.

Přišli jsme, mimo jiné, o tento krásný rybník ;-) ...... auto jsme zaparkovali na silničce, která vede po hrázi, a šli si každý po svém ...

... chodila jsem kolem rybníka, kochala se a fotila ...... když jsem najednou uslyšela rachot ...... pár metrů ode mě se zřítila námraza i s větvemi ...... bohužel, jsem nebyla dost pohotová, abych tu lavinu zachytila ...... nepodařilo se mi to ani podruhé, ale to jsem byla stejně moc daleko ...... potom jsem chvíli fotila a chvíli odhazovala a odkopávala větve ze silnice ...... aby se nám vůbec podařilo odjet ...... no, a pak jsme raději odjeli ...... pro dnešek končím a zítra, pokud mi to vyjde, vám nabídnu prosluněné obrázky od Malého Boru z pátku 27. prosince.Dobře se vyspěte a užijte si skvělý poslední den letošního roku!!!


Krutá daň za ledovou krásu

29. prosince 2013 v 20:52 | Hanka |  Příroda ČR


Mrazivé dny s mlhou si na Vysočině vybraly svou daň. Námraza na stromech a keřích sice vypadala krásně, jenže svou tíhou hodně stromů poničila.
Projížděli jsme krajinou a na mnoha místech viděli dílo zkázy - spadané větve, rozlomené stromy, ... a nedaleko Třebíče, u Vlčatína, dokonce přelomený stožár vysokého napětí. Elektrikáři měli pohotovost.


Dnešní fotografie pohádkové zrovna nebudou ...... nejhůř vypadaly aleje a nejvíc to odnesly mladé stromky, skoro všechny byly zlomené, ani podpěry jim nepomohly ...... dost smutný pohled ...... zítra mrazivý seriál z minulé soboty ukončím.Přeji vám pěkný nedělní večer a pokud možno příjemné pondělní ráno!Drsná krása zimní Vysočiny

28. prosince 2013 v 21:34 | Hanka |  Příroda ČR


Včerejší slunečné snímky střídá mlha a námraza z minulé soboty. Od Velkého Boru jsme jeli na sever a po zbytek odpoledne se pohybovali na hranicích třebíčského a žďárského okresu.

Dneska jsem se nezdržovala žádným povídáním, stejně nevím, co bych k snímkům napsala. Raději odpovím na vaše komentáře a podívám se na spřátelené blogy.


Přeji příjemný sobotní večer a neméně příjemnou neděli!Konec prosince u Malého Boru

27. prosince 2013 v 22:20 | Hanka |  Příroda Třebíčska


Původně jsem chtěla pokračovat ve vkládání fotografií z minulé soboty, protože jsme však byli asi dvě hodiny venku i dneska odpoledne, rozhodla jsem se pro aktuální snímky. Rozdíl mezi počasím v sobotu a dnešním je pořádný, však uvidíte sami.


Byli jsme znovu u Trnavy, ale pro změnu u Malého Boru ...... sluníčko nejen svítilo, ale dokonce krásně hřálo ...

... po námraze nikde ani památky ...... spíš než začátek zimy, připomínalo počasí začátek jara ...... chvílemi se sluníčko sice schovalo do mraků, ale zase brzy vylezlo ...... modrá obloha se krásně zrcadlila na hladině rybníka ...

... před necelým týdnem byla zem zmrzlá a teď zase pro změnu samé bahno ...... u Malého Boru jsem nafotila snímků poměrně dost. Další vám ukážu v některém z příštích dnů, zítra budu nejspíš pokračovat v mrazivé sérii.


Vánoce jsou za námi, ale čeká nás víkend, tak si ho pěkně užijte!Kaplička a památný kámen u Velkého Boru

26. prosince 2013 v 23:24 | Hanka |  Drobné církevní památky


Vánoční svátky už jsou skoro pryč, takže zase pokračuji v naší sobotní procházce po okolí Trnavy. Tentokrát se zastavíme u Velkého Boru, což je rybník, který už na blogu mám, ale v sobotu byl vypuštěný. Nezajímal mě ani tolik rybník, jako kaplička, která stojí na vyvýšenině na jeho břehu. K vánočním svátkům se dobře hodí a navíc se s fotkami hodlám zúčastnit projektu "Sakrální stavby" u Daniely.


Kaplička u Velkého Boru mezi keři pokrytými námrazou ... taky už ji mám na blogu z dřívějška ...... o této kapličce jsem, bohužel, nenašla nic ani v knížce, ani na internetu ...... některé drobné sakrální stavby nejsou totiž zmapované a zanesené v příslušných dokumentech ...... ovšem je docela dobře možné, že neumím pořádně hledat ...... pod kapličkou je zasazený památný kámen, o tom jsem nějaké informace našla v publikaci "Památné kameny a pověsti na Třebíčsku" ...... do hrubě opracovaného žulového kamene je vytesán oboustranný pozitivní reliéf latinského kříže. Kámen stojí na hrázi rybníka.

Cituji doslova z publikace: Podle pověsti na tomto místě vyvrcholil historicky doložený spor mezi učitelem a žákem, o němž hovoří kronika i vlastivěda.
Rudíkovský učitel byl na žáky zlý, nešetřil rákoskou a na žáky křičel. To byly jeho osvědčené metody. Jméno Jana Ámose Komenského, který chtěl, aby si děti hrály a všechno se nenásilně učily, mu zřejmě nic neříkalo. Žák Jakub Kopečný z Trnavy chodil do školy nerad. Proč se učit, když byl myšlenkami jinde? Jednou ho učitel vyhnal, aby mu pásl krávy. Jakub si však lehl do trávy a o krávy se nestaral. Při této siestě ho však učitel překvapil a seřezal ho holí hlava nehlava. Jakub musel hnát krávy k Rudíkovu, zatímco učitel zapadl do trnavské hospody. Jakub úkol splnil, krávy ustájil, ale domů se mu nechtělo. Plný hněvu se usadil na hrázi rybníka. Tohle učiteli nikdy neodpustí! Vtom se na obzoru zakymácela známá učitelova postava. Jakub plný nenávisti uchopil do ruky kámen. Když se učitel přiblížil na krok, rozmáchl se, srazil jej k zemi a učitele bil do hlavy, dokud nevypustil duši. Jakub nedopadl nejlépe. Zákony těch časů měly daleko k dnešnímu stavu. Tak se o nešťastném žákovi můžeme dočíst v popravčí knize: "Jedenáctého května 1644 popraven Jakub Kopečný z Trnavy, dvanáctileté pachole, pro mord nad preceptorem svým spáchaný."

... památný kámen připomíná moc smutný příběh a tyto snímky ho dokreslují ...... vyfotila jsem i vypuštěný rybník ztrácející se v mlze ...... pro dnešek je to všechno.Přeji vám dobrou noc a těm, kdo musí ráno do zaměstnání, bezproblémový pracovní den!


Vánoční a novoroční přání

23. prosince 2013 v 23:59 | Hanka


Všem blogovým přátelům i náhodným návštěvníkům přeji krásné pohodové vánoční svátky a do nového roku zdraví a štěstí. Zároveň děkuji za přízeň, kterou jste doposud věnovali mému blogu.

Vaše HankaMrazilka se činila

23. prosince 2013 v 23:13 | Hanka |  Příroda Třebíčska


Dnes pokračuji v procházce zimní Vysočinou, jak jsem vám slíbila včera.


Pořád jsme fotili kousek od Trnavy ...

... na každém kroku jsem viděla něco pěkného ...... nejhezčí bylo, když se nad mlhou chvílemi ukázala modrá obloha ...... někdy jsem fotila skupinku stromů a keřů víckrát, ale záběry se liší ...... blížíme se ke konci dnešní série ...... závěrečnou fotografií je detail miříkovité rostliny - připomíná ledovou misku na nožce ...... prozatím se s vámi loučím, ale ještě přijdu s vánočním přáním.Mrazivý prosincový večer

22. prosince 2013 v 23:50 | Hanka |  Moje rodné město


Dneska se vrátíme o kousíček zpátky v čase, a sice do posledního podzimního dne. Námraza nás v pátek večer vylákala do třebíčských ulic. Vzali jsme foťáky a stativy a vyrazili fotit večerní Třebíč.

Nejprve jsme se zastavili na zámku. Záběry, které jsme měli v plánu, nebylo možné pořídit, protože v ulicích kolem zámku nesvítily pouliční lampy, zavinila to nejspíš silná námraza.

Několik snímků jsem nafotila z nádvoří zámku ...

... fotila jsem i baziliku ...... další pohledy jsou zezadu. Bazilika byla barevně nasvícená, ale světla často zhasínala ...... přesunuli jsme se na Hrádek ...... námraza na stromech osvětlená pouličními lampami vypadala nádherně ...... pohled na město a věž farního kostela ...... další stromy s námrazou ...

... potom jsme ještě zašli na Barborku - místo je nazvané podle kapličky sv. Barbory ...... nakonec pohled na zámek od Barborky ...... zítra budeme pokračovat v procházce zimní Vysočinou.


Přeji vám všem dobrou noc!První zimní den na Třebíčsku

21. prosince 2013 v 23:30 | Hanka |  Příroda Třebíčska


První zimní den se u nás vydařil, jak se patří. Tedy ne, že by napadl sníh, ale byla pořádná mlha a docela slušný mráz a tahle kombinace navodila nádhernou zimní atmosféru. Samozřejmě jsme museli vyrazit do polí a tu krásu zvěčnit. Jeli jsme na severovýchod a zastavili kousek za Třebíčí nedaleko Trnavy. Všude kolem nás byla námraza ...
... sluníčko se snažilo prorazit hustou mlhu, bohužel, marně ...... krajina zrovna nehýřila barvami, ale přesto, nebo možná právě proto, vypadala pohádkově ...

... občas prosvítala skrze mlhu modrá obloha ...

... sluníčko to zkoušelo docela vytrvale ...

... a zase jeden detail rostlinky obalené jinovatkou na závěr ...... dneska jsem nafotila přes 400 snímků, samozřejmě se všechny nedají použít, ale mám na nějaký čas vystaráno.Pro dnešek se s vámi loučím, přeji dobrou noc a krásnou poslední adventní neděli!