Listopad 2013

Třebíčský zámek - klášterní expozice

30. listopadu 2013 v 23:24 | Hanka |  Moje rodné město


Než přejdeme na prohlídku klášterní expozice, mám tady ještě kousek z jednoho betlému. Víc jsme jich neviděli, protože nebyl čas a prostor. Třebíčské muzeum v zámku se dřív pyšnilo velkým množstvím krásných betlémů, ale v současnosti jich tam zůstalo jen pár.


Tohle je asi nejznámější podoba betlému ...... přes malé nádvoří jsme pak přešli do klášterní části expozice ...... tam už jsem toho moc nevyfotila ...... náhrobní kámen Smila Osovského z Doubravice ...... a Bohunky z Žerotína ...... část klášterní chodby ...... další dva náhrobní kameny, ale nevím čí ...... maketa třebíčského zámku je poslední fotografií zevnitř ...... abyste mi věřili, že jsme na zámku nebyli sami, přidávám tři fotky z nádvoří ...... tohle je pouhý zlomek návštěvníků, uvnitř jich bylo mnohem víc ...... mimo jiné i několik skupin dětí, které se v zámku očividně nudily a taky se podle toho chovaly ...... to je prozatím všechno. Zjistíme, jestli by se uvnitř nedalo fotografovat i za normálního provozu a do zámku se podíváme znovu. Vstupné je dost vysoké, proto si myslím, že se tam moc lidí nepohrne.


Přeji vám dobrou noc a krásnou pohodovou první adventní neděli!Třebíčský zámek - zámecká expozice

29. listopadu 2013 v 21:42 | Hanka |  Moje rodné město


Nedávno jsem vám ukázala Třebíčský zámek po rekonstrukci zvenku a dnes bych vás ráda pozvala dovnitř. Minulou sobotu a neděli probíhaly na zámku dny otevřených dveří a uvnitř se smělo výjimečně fotit. Využili jsme příležitosti a šli se do zámku podívat před plánovanou cestou.
Přijeli jsme na parkoviště a zjistili, že není kde zaparkovat, na každém místečku stálo nějaké auto a všude davy lidí. Za chvíli nám došlo, že je vstup na zámek zdarma. Nakonec jsme jedno místo na zaparkování objevili a šli do zámku, i když jsem kvůli množství návštěvníků moc nadšená nebyla.


Po schodech jsme vyšli do Kamenného sálu ...... věrná kopie původního lustru ...... pokračovali jsme zámeckou expozicí po prohlídkovém okruhu ... tohle je jídelna ...... v zámku se sice smělo fotit, ale bez blesku (příležitostně se musíme zeptat, čemu blesk vadí), proto nejsou fotky dostatečně ostré, některé jsem musela doostřit ... když o tom tak přemýšlím, stejně bych blesk nepoužila ...... tohle je zřejmě pánský pokoj ...... soudím tak podle dýmek, které v něm byly vystavené (na zámku bývala hodně velká expozice dýmek) ...

... dětský pokoj, ten je jasný ... takovou košatinku jsem jako dítě taky měla ...

... a ještě několik obrazů na závěr ... nafotila jsem jich mnohem víc, jenže snímky byly nepoužitelné, tak skončily v koši ...

... zítra vám ukážu nějaké snímky z klášterní expozice, ale těch už bude míň.


Přeji vám příjemný páteční večer a prima víkend!

Večer v Novém Městě nad Metují

28. listopadu 2013 v 21:59 | Hanka |  Města a obce ČR


Výlet jsme v sobotu 16. listopadu zakončili v Novém Městě nad Metují. Kdo z vás tohle město zná, určitě mi dá zapravdu, že je krásné, obzvlášť pak náměstí s podloubími.
Do Nového Města jsme se dostali až kolem půl šesté, čili po setmění. Jedinečná příležitost nafotit večerní snímky. Jenže jsou opět z ruky a málokterý z nich je dostatečně ostrý.


Barevně nasvícenou uličkou jsme prošli k zámku ...... a dál na náměstí ... fotila jsem hlavně podloubí zevnitř ...... ale i zvenčí ... domy na náměstí mají krásné štíty a ve večerním osvětlení byly nádherně zbarvené ...... pohled na zámek ...... středověká kulatá věž nazývaná "Máselnice" ... mně trošku připomíná jehelníček ...

... poslední, značně neostrý, snímek z Nového Města nad Metují ...... a dál už cesta domů bez zastávky. Tohle město musíme bezpodmínečně navštívit znovu.


Zítra vám ukážu něco z Třebíče.Přeji pěkný zbytek večera a dobrou noc!


Šeřeč a východočeské moře

27. listopadu 2013 v 20:07 | Hanka |  Příroda ČR


Doufám, že dnešní článek se objeví na titulní stránce!


V sobotu 16. listopadu jsme se rozloučili s Ratibořicemi a jeli o kousek jižněji. Pořád jsme se však pohybovali v blízkém okolí České Skalice.
Dostali jsme se do malé vesnice s názvem Šeřeč, kde jsme zaparkovali auto.


Ani jsme se pořádně nerozkoukali a hned nám padla do oka tato usedlost s pěkným rybníčkem a vrbami ...... jednalo se o soukromý majetek, jak jinak, proto jsem se neodvážila jít blíž ...... fotila jsem ze silnice jak to šlo ...... hned vedle stál tento malebný penzion ...... tady jsem se snažila vyhnout sloupům a drátům, které kolem objektu vedly ...... moc pěkné klidné místo, v létě tam musí být krásně ...... vesnička Šeřeč leží na břehu vodní nádrže Rozkoš, které se někdy říká východočeské moře ...... počasí se neumoudřilo, ale i tak bylo u "moře" krásně ...... nemělo smysl se u nádrže dlouho zdržovat, tak jsme šli zpátky. Před odjezdem jsem si ještě vyfotila tenhle domeček, možná je to bývalá hasičská zbrojnice, nic jiného mě nenapadá ...... náš výlet pomalu končí, ale než se definitivně vydáme na zpáteční cestu, zastavíme se na jednom krásném místě.Přeji všem krásný středeční večer a žádné problémy s blogem!

Viktorčin splav a zpáteční cesta

25. listopadu 2013 v 20:24 | Hanka |  Příroda ČR


Viktorčin splav působil minulou sobotu stejně smutně, jak smutný byl Viktorčin příběh ...Viktorčin splav známe z filmu a knížky Babička. Právě zde měla šílená Viktorka hodit své děťátko do řeky Úpy a pak na toto místo chodit zpívat ukolébavky.
Současný splav již nevypadá tak, jak jej popisovala Božena Němcová. Původní splav byl dřevěný, později několikrát upravovaný v rámci stavby zavodňovacího systému ratibořických luk. Současný železobetonový jez byl postaven vedle původního o jednu šíři řeky po proudu vlevo. Tok řeky zde byl tedy více narovnán. Při natáčení filmu Babička byl současný splav obložen kulatinou z velkých stromů. (INTERNET)... místo je velice romantické, krásu splavu však narušovalo značné množství PET lahví, které se pod ním nahromadily, fotila jsem tak, aby na snímcích nebyly vidět ...

... pomalu jsme se vraceli nazpět, cestou jsem ještě nafotila několik snímků ...... rozloučili jsme se s Babiččiným údolím i s Ratibořicemi a vydali se jižním směrem.Všechny vás zdravím a přeji hezký pondělní večer někde v teple!
Staré bělidlo

24. listopadu 2013 v 20:57 | Hanka |  Skanzeny a chalupy


Staré bělidlo je romantická dřevěná roubená chalupa krytá šindelem, která leží nedaleko Ratibořického zámku v Ratibořickém údolí. Božena Němcová právě na Staré bělidlo umístila hlavní děj knihy Babička.
Staré bělidlo v Babiččině údolí postavil v roce 1797 mlynář Antonín Ludr. K chalupě patří ještě další stavení o dvou místnostech. Mlynář Ludr prodal v roce 1842 chalupu, mlýn a bělidlo náchodské vrchnosti. Vedle bělidla byla ještě postavena panská prádelna.

Po roce 1945 byla chaluba vybavena dobovým lidovým nábytkem a zařízením ze sbírek Muzea Boženy Němcové v České Skalici. Další úpravy byly provedeny při natáčení filmu Babička od režiséra Moskalyka. Na Starém bělidle však Panklovi (rodiče Boženy Němcové) ve skutečnosti nikdy nebydleli, ale spisovatelka tu prožila léto se svými dětmi.

Původní bělidlo stálo u starého zámeckého skleníku a bylo strženo již v roce 1820. Právě v něm žili Panklovi i s Babičkou, později se přestěhovali do sklepního bytu o dvou místnostech pod ratejnou v areálu panského dvora. V novém domě již s babičkou nebydleli. Magdalena Novotná, jak se babička jmenovala, se neshodla se svojí dcerou Terezkou, proto krátce žila s mladší dcerou Johankou v ratibořickém dvoře, později v Dobrušce a nakonec ve Vídni, kam odešla s Johankou a kde také v roce 1841 zemřela. (INTERNET)


Po rozblácené cestě jsme se vydali ke Starému bělidlu ...

... kolem náhonu k Rudrovu mlýnu roste spousta košíkářských vrb, jejich červené proutky aspoň trochu oživily podzimní šeď ...... a jsme u Starého bělidla ...... na druhé straně náhonu se páslo několik černých ovcí, jedna z nich měla na krku zvonky, které jsme slyšeli už z dálky klinkat ...... kláty - úly vydlabané z kmenů ...... jsme za Starým bělidlem ...

... tahle chaloupka stojí na protějším břehu náhonu, bohužel nevím, k čemu sloužila ...... pro dnešek končím, ale těším se na shledanou zítra u Viktorčina splavu.Přeji vám pěkný nedělní večer, dobrou noc a zdárné vykročení do nového týdne!

Dávejte ráno pozor, vůbec bych se nedivila, kdyby po dnešním ochlazení napadl přes noc sníh!!!Babiččino údolí

23. listopadu 2013 v 23:38 | Hanka |  Skanzeny a chalupy


Od Ratibořického zámku do Babiččina údolí je to jen asi 300 m, ale výběrčí na parkovišti nám poradil, že můžeme dolů sjet autem, pokud spěcháme. My spěcháme pořád, protože toho chceme za den stihnout co nejvíc, takže jsme tu krátkou vzálenost přejeli. Odstavili jsme auto na parkovišti a plni zvědavosti vkročili do Babiččina údolí.


Přivítal nás "Panský hostinec" ...

... a hned o kousek dál sousoší, na které jsem se dost těšila ...... kdo zná babičku Terezie Brzkové nebo Jarmily Kurandové, případně i kouzelnou vousatou babičku třebíčského rodáka Jiřího Pechy (Manéž Boleslava Polívky), musí být sochou babičky nutně vyvedený z míry, což já byla, a pořádně! Babička v sousoší má v obličeji takový výraz, že z něj jde skoro strach ...... vyfotili jsme sousoší, a pak šli k Rudrovu mlýnu ...... Rudrův mlýn zblízka ...... bez průvodce se dovnitř nedá dostat a dokonce se tam ani nesmělo fotit. Nemám ve zvyku porušovat zákazy, ale tentokrát jsem udělala výjimku, když už jsme jeli takovou dálku ...... tady jsem se aspoň nahnula přes plot a vyfotila dvůr ...... mezitím dorazili všichni ti, kteří šli od zámku pěšky, jeden tatínek si na nás nějak zasedl a opakovaně nám nabízel svého nezvedeného synka, stálo nás hodně trpělivosti nafotit snímky bez lidí ...

... když jsme se vraceli od mlýna, vyfotila jsem ještě sousoší zezadu ...... zítra půjdeme údolím ke Starému bělidlu.Přeji vám dobrou noc a krásnou neděli!


Ratibořický zámek a park

22. listopadu 2013 v 21:35 | Hanka |  Zámky a zámecké parky


Ve včerejším článku jsem psala, že je to z České Skalice všechno, ale není to tak docela pravda. Jeli jsme odtud do Ratibořic, což je místní část České Skalice. Jistě uhodnete, že jsme se byli podívat na empírový zámek, ve kterém žila všem dobře známá kněžna Zaháňská z "Babičky". O zámku se píše, že je krásný. Musím ovšem konstatovat, že krásný by byl, kdyby ... to už si určitě všichni domyslíte po prohlídce fotografií ...


Pokud je k dispozici informační tabule, vždycky ji ofotím, nutí mě k tomu moje vrozená nechuť k delšímu psaní ...... zámek jsem nejdřív vyfotila přes jezírko v parku ...

... představovala jsem si, jak se kdysi parkem procházeli urození pánové a dámy ...... v sobotu se tam honily ječící děti a mámy na ně hulákaly na celé kolo ...... na fotkách po nich není naštěstí ani stopy ...... při svých toulkách potkáváme občas lidi tak "zvláštní", že se nestačíme divit ...... v sobotu si někteří z nich zřejmě dali sraz v areálu ratibořického zámku ...... všem jsme se úspěšně vyhnuli a podařily se nám, i přes velice nepříznivé počasí, docela slušné snímky ...... ratibořický zámecký park je moc pěkný ...... jezírkem jsem začala a jezírkem z jiného pohledu končím ...... pro dnešek je to všechno, ale v Ratibořicích ještě nějakou dobu zůstaneme.


Pokud máte zájem dovědět se něco z historie zámku, můžete nahlédnout třeba na tyto stránky.Přeji vám pohodový páteční večer a krásně prožitý víkend!Maloskalický muzejní areál

21. listopadu 2013 v 21:34 | Hanka |  Ostatní památky


V sousedství kostela Nanebevzetí Panny Marie a staré fary se nachází "Maloskalický muzejní areál".Jako obvykle jsem nejdříve ofotila tabuli s informacemi ...... v parku stojí krásný pomník sedmnáctileté Barunky Panklové ...

... pohled na muzea ...

... muzeum z jiného pohledu, ... jako spousta dalších historických staveb, i tahle volá po opravě ...

... potom už jsem fotila jen maloskalickou tvrz ...

... řeka Úpa ...... a nakonec zrcadlení na hladině řeky ...

... z České Skalice je to všechno, zítra zase pojedeme o kousek dál.Přeji vám pěkný čtvrteční večer!

Maloskalický kostel

20. listopadu 2013 v 22:11 | Hanka |  Církevní stavby


Ze všeho nejdříve se omlouvám, že jsem včera nevložila slíbený článek, měla jsem značné problémy s blogem a málo času.


Jak jsem předpokládala, z pevnosti v Josefově jste moc nadšení nebyli. Já zase nejsem vůbec nadšená z fotek ze sobotního výletu, byly tak špatné podmínky, že fotky za nic nestojí. Nejspíš bych je neměla vůbec zveřejnit, ale na druhé straně je mi zase líto neukázat vám místa, která jsme navštívili.


Opustili jsme pevnost Josefov a vydali se o kousek dál na sever.

Malá Skalice je část města Česká Skalice, právě tam jsme měli namířeno. V dnešním článku vám ukážu kostel Nanebevzetí Panny Marie.


Ofotila jsem informační tabule, snad na nich něco přečtete ...

... tenhle snímek jsem musela odbarvit, ale i tak vypadá hrozně ...... socha sv. Jana Nepomuckého u kostela ...... a socha sv. Floriána ...... odporně šedivá obloha s věžemi kostela ...... v pozadí umrlčí kaple ...... místo posledního odpočinku maloskalického pátera J. M. Ludvíka ...

... ještě jeden pohled k márnici ...... stará fara s šindelovou valbovou střechou a vnějším dvouramenným schodištěm ...... na pamětní desce v průčelí fary je napsáno: "V TÉTO MALÉ FAŘE BYDLELI FUNDATISTÉ FRANT. HURDÁLEK, PĚSTITEL JIŘINEK A J. M. LUDVÍK KRONIKÁŘ SKALICKA" ...... poslední záběr fary s kostelem ...... pokud se zase něco nepředvítatelného nestane, prohlédneme si zítra maloskalický muzejní areál.


Přeji vám příjemný zbytek středečního večera a dobrou noc!