Srpen 2013

Bukovanský mlýn

31. srpna 2013 v 23:58 | Hanka |  Zajímavosti


Mlýn jsme zahlédli, když jsme ve středu 21. srpna projížděli krajinou nedaleko obce Bukovany. Hned jsme si ho zdálky vyfotili ...... domnívali jsme se, že se jedná o další větrný mlýn ...... přestože jsme měli jiné plány, k mlýnu jsme se museli podívat ... poznáte, jak vznikla tahle fotka? ...... zblízka bylo jasné, že se nejedná o žádnou technickou památku, utvrdila nás v tom i tato tabulka ...... Bukovanský mlýn je vlastně rozhledna a muzeum ...... rekreaci v takovém areálu bych si určitě dala líbit ...

... lopatky Bukovanského mlýna jsou poháněny elektřinou ...

... stylový areál je vybudován v pěkném prostředí na vrcholu kopce mezi obcemi Bukovany a Ostrovánky u Kyjova ...... pokud vás neláká dovolená v zahraničí, tohle místo je jako stvořené pro tuzemskou rekreaci ...... v areálu Bukovanského mlýna jsme se moc dlouho nezdrželi, byla to neplánovaná zastávka a nás trochu tlačil čas.


Zítra se ještě rozhlédneme po krajině kolem Bukovan a pak pojedeme dál.


Přeji vám dobrou noc a pěknou slunečnou neděli!

Kostel v Uhřicích a pole u Žarošic

30. srpna 2013 v 23:02 | Hanka |  Příroda ČR


Ve středu 21. srpna jsme vyrazili znovu na jižní Moravu, protože jsme tento kraj poslední dobou dost zanedbávali. Měli jsme v plánu určité místo, ale jako vždycky jsme se cestou zastavili i jinde.


První zastávka byla v obci Žarošice v okrese Hodonín, odtamtud jsem teleobjektivem vyfotila malebný kostelík v nedaleké obci Uhřice ...... kostel je zasvěcen sv. Janu Křtiteli ...

... krajina kolem Žarošic je hodně členitá a velice fotogenická ...

... zajímavě vypadalo zorané pole se skupinkami stromů a keřů ve zvlněném terénu ...... tenhle pohled jsem si vychutnala a fotila z různých úhlů s různou ohniskovou vzdáleností ...... jeden snímek v sépii, aby byla trošku změna ...... a nakonec krásně žlutá kytka, která vypadala jako miniaturní slunečnice ...... ze středy je to pro dnešek všechno, pokračovat budeme zítra, ale na jiném místě.Přeji vám dobrou noc a příjemně slunečný víkend!

Večerní záběry z jižní Moravy

29. srpna 2013 v 22:26 | Hanka |  Západ slunce


Je mi to hrozně trapné, ale zase se musím omluvit, že nestíhám navštěvovat spřátelené blogy. Je doba zavařování, tak to nějak nezvládám. K počítači se dostanu vždycky až večer a musím brzy končit. Sotva stihnu připravit a vložit fotky. Obdivuji ty, kteří to zvládnou všechno.


Děkuji za pochopení a zvu vás na prohlídku posledních snímků ze soboty 17. srpna.


Boží muka se sluncem jsem vyfotila v podvečer u mlýna Kuželov ...... vzhledem k tomu, že bylo stále jasno a blížila se osmá hodina večerní, začali jsme usilovně hledat nějaký osamělý strom nebo kostelní věž nebo cokoliv vhodného, za čím by se dal vyfotit západ slunce, ... nic takového jsme nenašli ...... a sluníčko se nezadržitelně koulelo na kutě, tak jsme museli vzít zavděk slunečnicovým polem ...

... přidala jsem trochu kontrastu, aby byly fotky dramatičtější ...

... fotila jsem vkleče i vleže na prašné cestě ...

... z podhledu vypadaly siluety slunečnic proti rudé obloze dost strašidelně ...... pak už sluníčko zapadlo ...... po západu slunce jsem ještě vyfotila slunečnici, abyste věřili, že jsem předtím nefotila nějaké stvůry z hororu ...... další z netradičně focených západů slunce se docela vydařil. Nakonec jsem byla ráda, že jsme nenašli žádnou věž, ani osamělý strom.


Zítřejší snímky budou ze středy 21. srpna, to jsme měli dovolenou, já doživotní, přítel řádnou. ;-)Přeji vám dobrou noc a slunečné páteční ráno!

Větrný mlýn Kuželov

28. srpna 2013 v 22:40 | Hanka |  Technické památky


Větrný mlýn Kuželov je zděný mlýn holandského typu. Nachází se v Jihomoravském kraji nedaleko stejnojmenné obce. O mlýnu jsme věděli a jelikož nás takové památky zajímají, jeli jsme se k němu podívat. Vzhledem k tomu, že už bylo po šesté hodině, vůbec nás neudivilo, že je areál zavřený. Fotili jsme tedy aspoň přes plot, který byl naštěstí celkem nízký.


Zde je mlýn v celé své kráse ...

Od roku 1963 je mlýn památkově chráněn. V roce 1964 byla opravena křídla. V roce 1973 mlýn zakoupilo Technické muzeum v Brně, které provedlo kompletní rekonstrukci, a tím mlýn zachránilo. V roce 1977 byl mlýn zpřístupněn veřejnosti. V současné době je to nejlépe zachovalý větrný mlýn holandského typu v ČR. Je zde kompletní technologie mletí a v přilehlém stavení je muzeum horňáckého bydlení z přelomu 19. a 20. století ... z internetu ...... využila jsem slunečného počasí a pořídila fotku, kterou jsem si v žádném případě nemohla odpustit ...... jak vidíte, areál je pěkně upravený a pěkný je i plot, vypadá, že byl postavený nedávno ...... chodila jsem kolem plotu a fotila mlýn z různých stran, tedy i zezadu ...

... tady je pěkně vidět šindelová střecha ...... poslední snímek ...... a byl čas vydat se na cestu k domovu, což jsme taky udělali. Předtím jsem však u mlýna ještě něco vyfotila. Protože bylo jasno, zastavili jsme po cestě ještě jednou. Určitě uhodnete proč, ale uvidíte to až zítra.Přeji vám dobrou noc a pěkné čtvrteční ráno!

Krajina jižní Moravy

27. srpna 2013 v 22:01 | Hanka |  Příroda ČR


S lítostí jsme v sobotu 17. srpna opustili skanzen ve Strážnici a vydali se na další cestu. Jezdili jsme stále po jižní Moravě a občas zastavovali a fotili krajinu, jak už je naším zvykem. V místech, kde byl nejkrásnější výhled, se nedalo, jako obvykle, zastavit. To asi zná každý, kdo fotí a jezdí na výlety autem. Pár celkem slušných snímků se mi však podařilo nafotit. V tomto ročním období jsou to většinou obilná pole po žních.


Balíky slámy na poli fotím moc ráda, nějaké už jsem dala na blog vloni ...... v této době je krajina zajímavá a pěkně barevná ...... osamělý strom vypadá v poli hezky, i když trošku opuštěně ...... v pozadí je vidět křížek, najdete ho? ...

... za jednou zatáčkou jsme v poli zahlédli poměrně blízko skupinu mladých srnek. Přítel zacouval na cestu, která byla příhodně zrovna v těch místech, vystoupili jsme a snažili se k srnkám přiblížit. Chytla jsem jen tyhle dvě, ostatní se daly okamžitě na úprk. Byla to taková rychlovka, že se mi nepodařilo pořádně zaostřit ...... o kus dál na jiném poli jsme uviděli jedenáct čápů, ti ale byli hodně daleko. Fotila jsem teleobjektivem s maximálním přiblížením a do záběru jsem dostala jen těchto šest dlouhonohých opeřenců.... snažila jsem se k nim dostat blíž a takhle to dopadlo ... omluvte kvalitu snímku, cvakala jsem bez ostření ...... čápi odlétli, aniž by se s námi rozloučili ...... potom jsme už fotili jenom krajinu, ta se ani nehnula ...

... tak to byla malá projížďka jižní Moravou. Zítra vás zavedu na jedno zajímavé místo, kde se chvilku zdržíme ... nebojte se, tentokrát mám materiál pouze na jeden článek! ;-)Přeji vám pohodový úterní večer!

Strážnický skanzen - konec prohlídky

26. srpna 2013 v 20:10 | Hanka |  Skanzeny a chalupy


Dneska jsem se konečně dopracovala k poslední sérii snímků ze Strážnického skanzenu. Děkuji vám všem za trpělivost a komentáře k předešlým článkům.


Zátiší s koly od žebřiňáku, takové věci fotím moc ráda ...... tyhle stavby jsou zřejmě v soukromém vlastnictví, všechno kolem tomu nasvědčovalo ...... líbil se mi pohled na věže strážnického kostela s domky v popředí ...... fotila jsem z různých míst, aby byly věže vidět pokaždé jinde ...... na lavičce u malovaného domku jsem si chvilku odpočinula ...... pak už jsme se pomalu vraceli zpátky, protože se blížila pátá hodina ...... dokonce jsme byli upozorněni, že se skanzen bude brzy zavírat ...... tak ještě honem pár snímků ...

... vůbec se nám nechtělo odejít, ale nedalo se nic dělat. Úplně na závěr jsem znovu vyfotila věže kostela, tentokrát bez domků ...

... a pak už jsme museli opravdu areál opustit, byli jsme poslední.


Ve Strážnici je nejkrásnější skanzen, jaký jsem doposud viděla. Pokud máte možnost, doporučuji návštěvu, prohlídka opravdu stojí za to, jenom je k tomu potřeba slunečné počasí.


Se Strážnicí jsme se definitivně rozloučili a zítra pojedeme o kus dál.Přeji vám pohodový pondělní večer!

Strážnický skanzen - další stavby

25. srpna 2013 v 22:10 | Hanka |  Skanzeny a chalupy


Dnes vám ukážu nějaké další stavby, to už je taková všehochuť z různých míst skanzenu.


Tohle je usedlost "Čerešníkovy mlýny" ...... dál už nevím, tak se jen dívejte ...... necky a valchu jsme doma taky kdysi používali, to bylo aspoň praní, člověk si přitom krásně zacvičil ...... na schodech mezi dveřmi seděl nějaký mladík, zřejmě průvodce ...

... když už jste to vydrželi tak dlouho, ukážu vám pár fotek ještě zítra, a pak se se Strážnickým skanzenem rozloučíme.Přeji vám příjemný (u nás je deštivý) nedělní večer, dobrou noc a pěkné pondělní ráno!

Strážnický skanzen - stavby z Horňácka

24. srpna 2013 v 22:07 | Hanka |  Skanzeny a chalupy


Bojím se, že už vás začnu nudit, ale přesto bych ráda pokračovala v prohlídce skanzenu. Dnes to budou stavby z Horňácka.


Nejprve kovárna ...

... u některých staveb nevím, čemu sloužily, tahle měla pod okny zahrádku ...... zemědělské usedlosti ...

... všimněte si vepřovic složených u zdi ...... jeden detail ...... a další usedlost i s hejnem hus, tohle nejsou zdaleka všechny ...... na závěr odraz v okně ...... tři série fotografií už jsem vám ukázala, ale ještě nejsou zdaleka všechny. Co myslíte, vydržíte další dávku?!Přeji vám příjemný sobotní večer a krásnou neděli!

Strážnický skanzen - vinohradnické stavby

23. srpna 2013 v 22:19 | Hanka |  Skanzeny a chalupy


Pokračujeme v prohlídce strážnického skanzenu, dnes to bude areál s vinohradnickými stavbami ...
... v těchto místech se pohybovalo tak málo lidí, že jsme se jim při focení snadno vyhnuli ...

... vpravo ve stínu je vidět vinařský lis ...

... do prostřední chalupy jsme si zašli na občerstvení, kromě ochutnávky vín byla k mání i káva a chlazené nealko nápoje. Víno jsme neochunávali, kdyby se náhodou někdo ptal ;-) ...

... pro dnešek opět končím. Uvidíme se zítra večer.Přeji vám všem příjemný slunečný víkend!

Strážnický skanzen - stavby z Kopanic

22. srpna 2013 v 21:28 | Hanka |  Skanzeny a chalupy


Skanzen ve Strážnici jsme objevili úplnou náhodou. Vůbec jsme o něm nevěděli, ale při projíždění městem jsme si všimli upoutávky. Podle ukazatelů jsme se dostali k velké budově, jenže skanzen, jak ho známe, nikde. Nejdříve jsme mysleli, že je Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy v této budově. Zklamaně jsme odcházeli, potom však jsme si všimli tabule velké jako výkladní skříň (v rozčilení jsem ji zapomněla vyfotit) a honem jsme se vrátili. Prošli jsme budovou (samozřejmě po zaplacení vstupného) a ocitli se v ráji.

Pokud budete mít dost trpělivosti, ráda bych vás s celým rájem postupně seznámila.


Nejprve se projdeme areálem staveb z Moravských Kopanic ...... detail roubené stodoly ...... prohlédla jsem si pořádně doškové střechy, těmi asi nezatéká, déšť po nich musí sjet jako po skle ...

... většina staveb na snímcích jsou stodoly nebo sušárny ovoce ...... ještě jeden detail ...... nejdřív jsem fotila cedulky na stavbách, ale pak jsem se v nich stejně přestala orientovat ...

... několik zátiší s koly od žebřiňáků (nebo co to vlastně je) ... skvělé objekty na focení ...

... poslední snímek z první série fotografií ...... zítra budeme v prohlídce pokračovat.


Přeji vám pohodový čtvrteční večer!