Červen 2013

Rybníky na Humpolecku

30. června 2013 v 22:05 | Hanka |  Příroda ČR


Předem vytipované místo byl rybník Tuksa, u kterého jsme se už jednou zastavili, a to v říjnu 2011. Tenkrát byl rybník zpola vypuštěný.


V sobotu 22. června vypadal úplně jinak ...

... vyfotili jsme rybník a vrátili se k autu ...... o kousek dál jsme zastavili u Hejnického rybníka ...... zde jsem fotila hlavně kytky - tohle je vrbina penízková ...... bílý náprstník ...... kopretina ...... červený náprstník ...... opět následoval přesun a zastávka u rybníku Kamenná trouba ...... tady se nám líbily, kromě rybníka samotného, i balíky sena na protějším břehu ...


... to je dneska všechno. Hádejte, kam se podíváme zítra! ;-)


Na závěr bych se ráda omluvila. Měla jsem dost rušný konec týdne (větší množství práce, návštěvy, příprava oslavy dvojích narozenin, ...), proto jsem nestihla návštěvy spřátelených blogů, ani odpovědi na komentáře. Pokud nebude počítač stávkovat, hodlám si zítra udělat odpočinkový den a všechno doženu.Přeji vám pěkný zbytek nedělního večera, dobrou noc a krásný první červencový den!


Vlčí bob po dešti

29. června 2013 v 22:52 | Hanka |  Příroda ČR


V sobotu 22. června jsme vyrazili na výlet už dopoledne. Počasí nám přálo až moc, sluníčko doslova pražilo a po modré obloze se proháněly bílé obláčky.
Projeli jsme Jihlavou a pokračovali dál, když nám padla do oka fialová barva mezi stromy. Bylo to nedaleko lomu Bílý kámen. Zastavili jsme na odbočce a šli se podívat.


Před námi se rozprostírala velká louka plná vlčího bobu ...... některé rostliny byly hodně vysoké ...... a na listech se třpytily kapky vody po nočním dešti ...

... podařilo se mi zachytit pilného čmeláčka, který se pásl na květech ...... jako obvykle jsme čvachtali v mokřině a jako obvykle nám to vůbec nevadilo ...... lupina byla už dost odkvetlá, ale pár krásných "klasů" se ještě najít dalo - jako třeba tenhle ...... Pěnodějku červenou (název mám od Draka - DÍKY, DRAKU!!!) jsem vyfotila na stejné louce ......tato zastávka byla neplánovaná, už zítra se však podíváme na jedno z míst, která jsme si předem vytipovali.


Přeji vám dobrou noc a slunečnou neděli!


Nedělní odpoledne mezi vlčími máky

28. června 2013 v 23:16 | Hanka |  Příroda Třebíčska


V neděli 16. června bylo pěkně, proto jsme z pravidelné návštěvy přítelových rodičů nejeli rovnou domů, ale vzali jsme to delší oklikou.


Hned za vsí jsme viděli čápa, který se procházel po poli a hledal něco k snědku ...

... to byla jen taková krátká zastávka, mnohem delší jsme si udělali po objevení pole s vlčími máky ...

... sluníčko pořádně pražilo a pod nohama nám čvachtala voda ... já měla sandály ...... vlčích máků jsme měli nafocených dost, proto jsme se vydali k domovu, jedna krátká zastávka však ještě byla ...

... pro dnešek se s vámi loučím, ale zvu vás na zítřek. Uděláme si výlet po krásách Vysočiny, tentokrát mimo okres Třebíč.


Přeji vám dobrou noc a příjemný slunečný víkend!


Polovina června na Třebíčsku

27. června 2013 v 21:01 | Hanka |  Příroda Třebíčska


Pokračování podvečerních toulek v sobotu 15. června. Opustili jsme Opatský rybník a jezdili křížem krážem krajinou Třebíčska.


Nejprve jsme narazili na pole plné chrp ...... potom jsme se zastavili na cestě u křížku ...

... a nakonec jsme strávili delší dobu u jedné louky ...

... mračilo se stále víc a víc ...... sluníčko schované za mraky osvětlovalo část oblohy ...

... do západu slunce zbývalo něco málo přes půl hodiny ...

... bohužel, nic víc než tohle jsme ze západu slunce neviděli ...... naše sobotní podvečerní vyjížďka skončila a troufám si říct, že byla docela vydařená.

Zítra vám ukážu pár snímků z nedělního odpoledne. Nafotila jsem je na zpáteční cestě po návštěvě přítelových rodičů.Dnes byl docela pěkný den, tak vám přeji i pěkný večer!


Opatský mlýn a rybník

26. června 2013 v 21:40 | Hanka |  Příroda Třebíčska


V sobotu 15. června jsme měli nějakou nutnou práci, proto jsme se dostali ven až navečer. Z časových důvodů jsme zajeli jen kousek od Třebíče k obci Valdíkov. V jejím katastru se nachází Opatský mlýn a rybník, právě tam jsme se zastavili ...

... mlýn je v soukromém vlastnictví ...... u mlýna jsem vyfotila krásného čistokrevného kocourka - se svolením jeho majitelky ...... mlýn focený od rybníka ...... Opatský rybník, ve kterém se zrcadlila podvečerní obloha ...... u cesty, která vedla podél rybníka, jsem vyfotila lupinu ...... a břízky ...... pak jsme ještě asi hodinu hledali další pěkná místa na focení. Našli jsme jich několik ... ukážu vám je zítra.Přeji vám večer plný pohody a klidnou dobrou noc!

Kostel Všech Svatých ve Stojicích

25. června 2013 v 21:23 | Hanka |  Církevní stavby


U nás snad neexistuje jediná obec, kde by se nenašlo něco zajímavého, ať již ze stavebních nebo z přírodních památek.
Od Svojšické tvrze jsme jeli dál, už se připozdívalo a na obloze začaly vystupovat hrozivé mraky. Přesto jsme se zastavili ještě v obci Stojice u místního kostela.

Kostel Všech Svatých je pozdně gotická stavba v poměrně zachovalém stavu, i když rekonstrukce by jí rozhodně neuškodila.


První snímek jsem pořídila přes ulici ...... před kostelem se nachází socha sv. Jana Nepomuckého, do přední části podstavce je vytesán nápis "Svatý Jane Nepomucký, ochránce cti a dobrého jména, oroduj za nás" ...... pak už jsem fotila kostel a jeho detaily z různých úhlů ...... gotické okno z podhledu ...... a průchod do zadní části areálu ...

... nová fasáda by se hodila ...

... ještě snímek proti slunci, to už bylo pořádně zataženo ...... ze Stojic jsme se vydali na cestu k domovu. Projížděli jsme městysem Choltice, kde je pěkný zámek, ale na ten už nebyl čas, kromě toho začalo pršet. Kousek za Cholticemi jsem ještě vyfotila Boží muka ...

... a tím náš výlet 8. června skončil.
Zítra vám ukážu snímky, které jsem nafotila v sobotu 15. června. Tentokrát budou z přírody.


Přeji vám pěkný úterní večer a dobrou noc!

Svojšická tvrz

24. června 2013 v 22:41 | Hanka |  Hrady a tvrze


Na úpatí Železných hor leží obec Svojšice, v níž se do dnešních dnů zachovaly zbytky gotické tvrze. Právě tam jsme se vydali ze Starkoče. Svojšická tvrz byla v roce 1995 opravena, je ve velmi dobrém stavu, má krásné okolí a je velice fotogenická.


Zde se můžete dovědět něco z historie tvrze ...... a teď už se na ni pojďte podívat ...... všude kolem kvetla v trávě spousta sedmikrásek ...... nahlédnutí dovnitř přes zábradlí, byla tam pořádná hloubka ...
... zítra se podíváme do další obce, kterou jsme projížděli, a tím výlet 8. června ukončím.Přeji vám dobrou noc!
Barokní kostel ve Starkoči

23. června 2013 v 21:28 | Hanka |  Církevní stavby


V sobotu 8. června jsme opustili zámek Žleby a vydali se na další cestu. Projížděli jsme obcí Starkoč v okrese Kutná Hora, kde jsme si všimli zajímavého kostela na návrší. Co je zajímavé, to musíme vyfotit, proto jsme ke kostelu zajeli.

Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie z první poloviny 18. století je v současné době nevyužitý a nepřístupný kvůli velmi špatnému stavu. Nejnutnějšími opravami se zamezuje úplnému zchátrání. Jako v mnoha dalších případech chybí i zde finanční prostředky na celkovou rekonstrukci. Ve značně neutěšeném stavu je i část hřbitova, který kostel obklopuje.


Kostel jsem vyfotila jen z té strany, kam svítilo slunce ...

... obloha byla nádherně modrá, kostel pod ní vypadal pohádkově ...

... dala by se u něj natočit nějaká strašidelná pohádka nebo dokonce horror ...... jeden z devíti figurálních náhrobníků zabudovaných do obvodové kamenné zdi hřbitova ...

... vchod na hřbitov s dalšími dvěma náhrobníky ...... nakonec jedna krásná socha ze hřbitova ...
... to je ze Starkoče všechno. Zítra se podíváme na další místo, které jsme měli před čtrnácti dny naplánované.Přeji příjemný nedělní večer a šťastné vykročení do posledního červnového týdne!

Bílí jeleni - obora Žleby

23. června 2013 v 1:11 | Hanka |  Zvířata a ptáci


Když jsme se včera v deset hodin večer vrátili z výletu, zjistila jsem, že nám opět nejde internet. Máme totiž problémy s novým modemem. Podařilo se mi ho rozchodit až o půl jedné, tak chci ještě dokončit naši návštěvu zámku Žleby.

V sobotu 8. června jsme tam jeli hlavně kvůli bílým jelenům.

Komentář nebudu psát, jenom se omlouvám za kvalitu fotek. Sluníčko pražilo a jeleni se schovávali do stínu, barvy proto nejsou úplně přirozené a kontrast světla a stínu fotkám taky moc nepřidá.


Zde tedy jsou bílí jeleni a laně v oboře zámku Žleby ...... raději už nic neslibuji napevno, ale pokud půjde internet, pojedeme dnes večer o kus dál. Před dvěma týdny jsme totiž navštívili ještě další zajímavá místa.


Přeji vám dobrou noc a příjemnou odpočinkovou neděli!

Mini ZOO - zámek Žleby

21. června 2013 v 22:09 | Hanka |  Zvířata a ptáci


Od dravců jsme se šli podívat do další části zámecké obory. Moc jsem toho nevyfotila, protože zvířata se držela ve stínu a co nejdál od cesty.


Výjimkou byl čáp bílý, ten se neschovával, chodil kolem rybníčku a pátral po něčem k snědku ...... pátrání bylo zřejmě úspěšné ...... volavka popelavá stála téměř nehnutě, jenže dost daleko ...

... kormorán velký se chvílemi čvachtal v brouzdališti a chvílemi se protahoval na slunci ...... na ostrém slunci se fotil dost špatně ...... na supa bělohlavého jsem včera zapomněla, fotila jsem ho jen v ukázce sokolnictví ...... výra velkého jsem na blog nedala úmyslně, protože fotky za moc nestojí, ale nakonec jsem přece jenom jednu vybrala pro Jarmilku ...... pěnkava obecná sice nepatří přímo do ZOO, ale seděla na plotě, tak ji tu máte taky, fotila jsem v protisvětle na dálku a fotka podle toho vypadá ...... ani drozd zpěvný není chovancem ZOO, jenže já musím vyfotit všechno, co se kde šustne, podívejte se, jakou má v zobáčku vypasenou žížalu (vzpomněla jsem si přitom na "svého" drozdíka) ...... to je z opeřenců všechno, teď se podíváme na zvěř ... nejdříve prase divoké, rylo si v páchnoucím bahně a nějací návštěvníci mu byli ukradení ...... ve volné přírodě bych takového "krasavce" asi potkat nechtěla ...... mufloni pohromadě s krocany ...

... a ještě kozička (nebo spíš kozlík), v ohradě jich bylo víc, jenže se schovávaly ...... pro dnešek je to opět všechno, ale v oboře ještě zůstaneme. Zítra vám ukážu to, kvůli čemu jsme hlavně Žleby navštívili.


Přeji vám pěkný páteční večer a příjemně prožitý víkend!