Květen 2013

Procházka jarní Třebíčí

31. května 2013 v 21:55 | Hanka |  Moje rodné město


V sobotu 18. května si přítel potřeboval vyfotit nějaké třebíčské objekty, tak jsem toho využila a pořídila fotky z míst, která jste u mě asi ještě neviděli.


Tohle je část Bráfovy třídy, Masarykovo náměstí a dál ulice Sucheniova ... jak vidíte bylo pořádně zamračeno ...... Základní škola T. G. Masaryka na Komenského náměstí ...... budova bývalé střední zdravotní školy v bývalé Vídeňské bráně ...... parčík na Masarykově náměstí za farou ...... okrasný keř, který neznám jménem ... je to dřišťál, jak mi poradila Jarmilka a Vendy ... díky, děvčata :-) ...... socha sv. Floriána dřív stávala u jedné ze tří kašen na Karlově náměstí ...... zadní část fary ...
... budova gymnázia na Masarykově náměstí ...... v této budově měl kdysi sídlo okresní úřad, dnes je tu část odborů městského úřadu ...... pohled zezadu - od farního kostela ...... farní kostel sv. Martina ...... rododendrony, které před ním rostou ...... pohled na faru zepředu ...... věže farního kostela ...... socha sv. Šebestiána rovněž stávala u jedné z kašen na Karlově náměstí ...... pohled na zámek a baziliku z parkoviště na Komenského náměstí ...... nakonec jsme jeli do Boroviny, kde jsem vyfotila kapličku, už dlouho jsem to chtěla udělat, ale nebyla příležitost ...
... pro dnešek je to všechno, ale zítra se podíváme do jedné z hal bývalé továrny BOPO. Takže zase Borovina, tentokrát však zevnitř. ;-)


Přeji všem pohodový páteční večer a krásný víkend se sluníčkem a bez deště!


Interiéry zámku v Moravském Krumlově

30. května 2013 v 18:40 | Hanka |  Zámky a zámecké parky


Tak dlouho jsem byla připravená, že mi začne stávkovat počítač, až se to stalo úplně nečekaně. Nebyl to však počítač, ten se pořád ještě drží, ale přestal fungovat modem, takže jsem byla jedenáct dnů mimo síť. Nebudu popisovat, co to stálo úsilí, než přijel technik, zjistil závadu a než jsem získala nový modem. Chválabohu, podařilo se a syn mi včera večer modem zapojil a zprovoznil.

Bylo mi po vás smutno, ale trochu jsem si odpočala a získaný volný čas maximálně využila.

Tolik tedy na vysvětlení mé delší nepřítomnosti a teď navazuji tam, kde jsem v sobotu 19. května přestala.


Jak jsem psala v minulém článku, díky ochotě pana kastelána jsme se dostali dovnitř zámku. Do místností jsme ovšem nemohli, protože ty jsou prázdné a nepřístupné. Ještě jedna poznámka. Současným majitelem zámku je Incheba Bratislava.


Dost řečí, pojďte na prohlídku ... nejprve jsem fotila z nádvoří ...

... a pak jsme šli po schodišti nahoru ...... nádvoří shora ...... nakonec nás kastelán zavedl do jedné z nejstarších částí zámku, zvenčí je vidět v minulém článku na fotce č. 4 ...... nezbývá než doufat, že se tento nádherný zámek dočká opravy a své dřívější slávy.Přeji vám všem příjemný, i když deštivý, čtvrteční večer!


Naviděnou zítra!

Zámek a park v Moravském Krumlově

19. května 2013 v 0:11 | Hanka |  Zámky a zámecké parky


Přes Moravský Krumlov už jsme jeli mnohokrát, ale nikdy nás nenapadlo se podívat na zámek, tedy až do středy 8. května. To jsme si návštěvu zámku naplánovali.

Historií bývalého gotického hradu přestavěného na renesanční zámek se nebudu zabývat, pokud by vás zajímala, můžete se podívat SEM.

Většina z vás jistě zná spor o Slovanskou epopej Alfonse Muchy.

V současné době na zámku probíhají opravy, proto není vnitřek pro veřejnost přístupný. Nám to nevadilo, jelikož většinou fotime stejně jenom exteriéry.


Když jsme dojeli k zámku, začalo se mračit ...

... pořídili jsme jenom několik snímků a spustil se liják, než jsme doběhli do auta, dost jsme promokli ...

... v autě bylo na udušení, takže jsme udělali menší okružní jízdu s puštěnou klimatizací ... za půl hodiny přestalo pršet, vyjasnilo se a po zbytek dne svítilo sluníčko ...... vchod do zámecké zahrady ...


... nakonec jsme se do zámku přece jenom dostali, a to díky velice ochotnému panu kastelánovi. Tímto mu ještě jednou děkujeme.
Zítra tedy uvidíte, jak to vypadá uvnitř.


Přeji vám dobrou noc a krásnou neděli!P.S. Velice se omlouvám, že mi nevychází pravidelně navštěvovat vaše blogy, snažím se, ale prostě to nejde tak, jak bych si přála! :-(


Údolí Jihlavy pod Mohelenskou stepí

17. května 2013 v 22:34 | Hanka |  Příroda Třebíčska


Poslední série fotografií ze středy 8. května je z údolí řeky Jihlavy pod Mohelskou stepí. Na hadcové stepi jsme byli už několikrát, ale pod ní ještě ne. Na dnešních fotkách už nebude řeka, ale louky, květiny, stromy a skály na březích.

Zítra už se konečně dostaneme do Moravského Krumlova.Pro dnešek se s vámi loučím a přeji krásný slunečný víkend!
Splav na Jihlavě u Mohelského mlýna

16. května 2013 v 21:14 | Hanka |  Příroda Třebíčska


Pokračujeme v naší středeční cestě.

Šli jsme dál proti proudu Jihlavy ke splavu. Ten jsem si vyfotila z různých úhlů, jenom škoda, že v té době zrovna nesvítilo sluníčko ...
... poněkud krkolomný úsek cesty, kterým jsme museli projít, podobných je na řece Jihlavě víc než dost ...

... pohled na splav shora - fotila jsem mezi skalami ...

... pokračování kluzké skalnaté cesty ...

... a tady už jsme byli kus nad splavem ...

... zítra vám ukážu snímky, které jsem nafotila na březích Jihlavy.Přeji vám pohodový zbytek večera a klidnou noc!

Jihlava pod Mohelským mlýnem

15. května 2013 v 21:25 | Hanka |  Příroda Třebíčska


Od Mohelského mlýna jsme šli dál podél řeky a užívali si zelenou krásu jarní přírody. Klidu jsme tentokrát ovšem moc neměli, protože kolem řeky brouzdaly celé výpravy, což na fotkách, chválabohu, není vidět.


Zvu vás na procházku ...


... ve vodě rejdily vodoměrky bruslařky, jak mě upozornil Drak (díky, Draku), bylo dost těžké je vyfotit, ale několik jsem jich zachytila ...... tenhle snímek byl docela ostrý, proto jsem mohla udělat pořádný výřez ...
... na několika místech jsme v řece viděli rybáře ...
... dnešní procházka končí, pokud však budete mít zájem, můžete se zítra podívat ke splavu.Přeji vám příjemný středeční večer!

U Mohelského mlýna

14. května 2013 v 21:55 | Hanka |  Příroda Třebíčska


Ve středu 8. května jsme měli původně namířeno do Moravského Krumlova, jako obvykle jsme však nejeli rovnou k plánovanému cíli, ale udělali si jednu delší fotografickou zastávku. Zajeli jsme k Mohelskému mlýnu na řece Jihlavě. V těchto místech jsem ještě nikdy nebyla, přestože je to jen pár kilometrů od Třebíče. Počasí nám tentokrát, kupodivu, přálo.

V Mohelském mlýně se nachází galerie Čertův ocas pojmenovaná po zákrutě řeky Jihlavy. Pokud máte zájem, můžete se o galerii něco dovědět ZDE.


Mlýn samotný jsem nefotila, protože tam bylo dost rušno, vyfotila jsem aspoň přilehlá stavení ...

... naproti jsem si všimla nějakého sklípku, aspoň to jako sklípek vypadalo ...... nedaleko stál nad kamennou zídkou starý kříž ...

... šli jsme se podívat i k řece ...

... vyfotila jsem trávník plný sedmikrásek ...... a několik detailů ... mravenec se mi pod objektiv připletl náhodou ...

... a na závěr jedna krásná kytička s nevábným názvem - kakost smrdutý ...... šli jsme dál podél řeky ... fotografie uvidíte zítra.Přeji vám krásný úterní večer a ještě krásnější středeční ráno!Zpátky po pravém břehu Brtnice

13. května 2013 v 22:04 | Hanka |  Příroda ČR


Od Vidourkova mlýna jsme se vydali na zpáteční cestu. Kousek jsme šli po levém břehu ...
... a potom přešli po tomhle "můstku" na pravý ... jen pro úplnost dodávám, že ta kláda nepraskla pode mnou, na mou duši!!! ...... dál jsme šli převážně lesem a já jsem fotila hlavně detaily ...

... ještě jednou jsme sešli k Brtnici ...... a zase zpátky na lesní cestu ...... tohle už je poslední úsek, čvachtali jsme zase po louce plné vody a bláta ...... ohlédnutí před koncem cesty, zrovna vykouklo sluníčko a prozářilo koruny stromů ...... ale hned se zase schovalo za mraky ...... náš výlet v sobotu 4. května byl u konce. Užili jsme si ho parádně, i když počasí nebylo nejlepší.


Ve středu, 8. května, bylo počasí mnohem lepší - pro výlet jako stvořené.Přeji vám pěkný zbytek pondělního večera a dobrou noc!Doubkov a Vidourkův mlýn

12. května 2013 v 21:21 | Hanka |  Technické památky


Kráčeli jsme po břehu Brtnice stále dál, až jsme konečně došli do cíle. Ocitli jsme se v místech, kde dříve stávala osada Doubkov. Ta však údajně zanikla během třicetileté války, a to tak důkladně, že z ní zbyl jenom mlýn.


Další text jsem si vypůjčila ze stránek MLÝN STŘÍŽOV


"První zmínka o mlýnu a osadě Doubkov pochází z darovací listiny tišnovskému Cisterciáckému klášteru a je z roku 1234. Do dnešních dnů se z Doubkova zachoval pouze mlýn.
Rod Vidourků se poprvé dostává do Doubkova před rokem 1890. Hynek Ignát Vidourek (1848 - 1916) si tamější mlýn pronajal a mlynářské řemeslo tam provozoval minimálně pět let.
Spolu s manželkou Marií a čtyřmi dětmi se roku 1914 na místo vrací jeho syn Vincenc Čeněk Vidourek (1871 - 1932), který již mlýn i s okolními pozemky kupuje.
Provádí rozsáhlou rekonstrukci objektu mlýna i vodního díla. V té době slouží k pohonu mlýna a pily dvě vodní kola. Další rozsáhlou přestavbou prošel mlýn začátkem třicátých let.
17. dubna 1932 Vincenc náhle umírá a řemesla se ujímá jeho syn Karel Vidourek (1907 - 1939).
Po požáru, který v roce 1934 zničil celé strojní zařízení mlýna a pily, začíná Karel Vidourek se stavbou nového mlýna na snadno přístupném místě u silnice ve Střížově. V Doubkově buduje pilu a elektrárnu, ve Střížově pak moderní čtyřpodlažní budovu elektrického mlýna. Provoz mlýna se rozbíhá v roce 1937.
9. září 1939 Karel Vidourek ve věku pouhých 32 let umírá. Jeho žena Marie zůstává na počátku války na provoz mlýna sama se 4 malými dětmi. V zimě 1944 přichází pro obyvatele Střížova, Přímělkova a Komárovic příkaz k vystěhování a jednotky SS přeměňují tento prostor na obrovskou střelnici a cvičiště. V obou mlýnech způsobila německá armáda značné škody, zejména rekvizicí měděného elektrického vedení spojujícího elektrárnu a mlýn.
Po osvobození přichází krátká doba svobodného nadechnutí, avšak než se mohl živnosti naplno chopit Karel Vidourek mladší (*1931), v únoru 1948 uchopili moc v této zemi komunisté, kteří se navzdory předvolebním slibům velice krutě pustili do likvidace veškerého soukromého podnikání. Mlýn ve Střížově byl vyvlastněn, následně zdevastován, rozebrán a rozkraden v roce 1952. Do bytu se nastěhoval tajemník MNV a do mlýna podnik ZZN, který budovu využíval ke skladování obilí.
Marie Vidourková (1907 - 1998), která zažila dvě světové války i 40 let komunistické devastace země, se v roce 1992 dočkala navrácení sice poničené, ale konečně opět vlastní, budovy mlýna.
Prázdnou budovu se podařilo zrekonstruovat a od roku 1994 je opět mlýnem, který semílá obilí."


Zvu vás na procházku kolem mlýna ...... pod mlýnem vede přes Brtnici dřevěný můstek, na který jsem se neodvážila vstoupit ...... vyfotila jsem několik záběrů říčky a šli jsme ke mlýnu ...

... areál je pěkně upravený ...

... na samotném mlýně jsou vidět stopy zubu času, ale současný majitel pilně pracuje na jeho rekonstrukci ...... šli jsme dál proti proudu řeky a potkali skupinku tří lidí - zřejmě otce se dvěma syny. Dali jsme se do řeči a zjistili, že je to samotný majitel. Byl to velice příjemný člověk, který nám pověděl něco o Doubkově, historii mlýna a plánech do budoucna. Odkázal nás i na stránky, které jsem uvedla na začátku.
Držíme palce, aby se mu záměr s obnovou mlýna podařil.

Rozloučili jsme se a šli ještě o kousek dál, až k přepadu z náhonu ...

... poslední snímek ...... a pak už jsme se vydali na zpáteční cestu.Přeji vám pohodový nedělní večer a příjemné dny v novém týdnu!

Mladé kapradí

11. května 2013 v 21:24 | Hanka |  Příroda ČR


Šli jsme lesem podél Brtnice, když jsem si všimla mladého kapradí na protějším - pravém - břehu ...
... o kus dál jsme uviděli na levém břehu úplnou kapradinovou džungli, slezli jsme k říčce (já jsem spíš sklouzla) a fotili tu zelenou krásu ...... občas dokonce vysvitlo sluníčko a kapradí krásně projasnilo ...... v tuto chvíli na nás zase vykouklo sluníčko ...... vyfotila jsem i několik detailů, stočené listy vypadají trochu jako vetřelci z vesmíru ...

... tohle by klidně mohla být hlava kobry ...... ještě dva vetřelci ...

... a pro dnešek končíme. Zítra se dostaneme k cíli naší cesty z minulé soboty.Přeji vám příjemný zbytek sobotního večera a krásnou neděli!