Duben 2013

Kočičí skála - pokračování

30. dubna 2013 v 23:42 | Hanka |  Rostliny


Dneska vám ukážu další květiny, které jsem na Kočičí skále vyfotila. Některé z nich znám a ostatní se pokusím dohledat.


Koulenka prodloužená

Tařice skalní

Pryšec chvojkaTařice skalní

Pěchava vápnomilná - název mi našla VendyW ... díky, Vendy!

Mochna plazivá, ale jistě to nevímPryšec chvojkaNa Kočičí skále ještě zůstaneme.Přeji vám dobrou noc a krásný první májový den!


Hlaváčky a kosatce na Kočičí skále

29. dubna 2013 v 20:57 | Hanka |  Rostliny


U Michálka jsme žádné kosatce neobjevili, zato na Kočičí skále, kam jsme jeli potom, jich bylo jak naseto.
Kočičí skála je vápencový útvar u silnice mezi Mikulovem a obcí Klentnice na Pálavě. Vyskytuje se tu vzácná, chráněná i ohrožená stepní květena a zajímavé živočišné druhy. Tuto lokalitu jsme navštívili už několikrát, naposledy před dvěma roky.

Pojďte se podívat na žlutě zářící hlaváčky jarní a barevné kosatce nízké, a to bez dalšího komentáře.

Přestože bylo pořád pod mrakem a foukal silný chladný vítr, na Kočičí skále se nám moc líbilo. Strávili jsme tam skoro tři hodiny. Za tu dobu jsem pořídila spoustu snímků skály samotné, květeny i okolní krajiny. Fotky vám ukážu během dalších dnů.


Pro dnešek přeji krásný večer.

Jaro na jižní Moravě

28. dubna 2013 v 21:17 | Hanka |  Příroda ČR


Zvu vás do Jihomoravského kraje na procházku jarní přírodou.


První snímek jsem vyfotila ze silnice, hned za hranicí okresu Znojmo ...... Přírodní památku "U MIchálka" jsme navštívili loni koncem dubna a znovu 1. května, i letos jsme se jeli podívat, jestli tam vykvetly kosatce, ale nenašli jsme ani jediný. Pohled z vyvýšeniny na jarní krajinu však byl kouzelný, tak nám to ani moc nevadilo ...... kameny s jarním porostem ...... stejně jako loni, se i letos kolem nás proháněli otakárci, chtělo to hodně trpělivosti, ale nakonec se mi jednoho podařilo několikrát "ulovit" ...

... a ještě pohled dolů do kraje ...

... pokračovali jsme v cestě, a když jsme projížděli obcí Olbramovice, zaujal nás tento kvetoucí ovocný sad ...... škoda jen, že nesvítilo sluníčko, pod modrou oblohou by se kvetoucí stromy vyjímaly mnohem líp ...... chvíli jsme se po sadu pohybovali a fotili, když jsme si všimli, že k nám jde nějaká paní se psem. Byla to majitelka sadu. Ptala se, co jsme zač a co v sadu pohledáváme. Vysvětlili jsme jí to a chvíli si s ní povídali. Byla moc fajn a hezky se k nám zachovala, někdo jiný by nás nejspíš ze svého pozemku hnal bičem! V zápalu focení nám občas nedochází, že nemůžeme vlézt, kam se nám zamane ...

... kvetoucí švestka ...... a nektarinka ...... doufám, že se vám dnešní jarní snímky líbily.

Zítra se přesuneme o kus dál.


Přeji vám příjemný zbytek nedělního večera, klidnou noc a pohodové dny v novém týdnu!
Na památku obce Skryje

27. dubna 2013 v 23:10 | Hanka |  Drobné církevní památky


Výlet jsme si dneska udělali, a to dost dlouhý, vyjeli jsme po desáté hodině dopoledne a vrátili se před osmou večer. Sluníčko sice nesvítilo, obloha byla v oparu, ale aspoň nepršelo. Vyrazili jsme na jižní Moravu.

Jaro je v plném proudu, všechno se zelená a kvete. Vůbec to nevypadá, že před pár týdny byla krajina pod sněhem.

Tak jsme jeli, koukali po krajině a do oka nám padl kříž v poli, bylo to pár kilometrů za Třebíčí ...... když jsme se blížili k Dukovanské elektrárně, zahlédl přítel mezi stromy kapličku, o které jsme neměli tušení. Našli jsme místo na zaparkování a vydali se kus cesty ke kapličce ...... v tomto případě nám stožáry ani dráty nevadily ...... kaplička je totiž památkou na zaniklou obec Skryje ...

... v pozadí vidíte důvod zániku obce ... tuto fotku jsem upravila do černobílé podoby ...... kolem kapličky kvetl barvínek, tady je jeden z květů na zlepšení nálady ...... když jsme se vraceli k autu, všimla jsem si tohoto pomníčku ...... byl postaven na památku obětí první světové války ...... dukovanské věže se vám určitě líbit nebudou, ale s křížem v popředí je to docela zajímavý kontrast ...

... dva detaily krajiny na závěr vám určitě přijdou vhod ...


... pokračovali jsme dál na jižní Moravu. Slibuji vám, že na dalších fotografiích z dneška bude jenom jarní příroda.Přeji vám dobrou noc a krásnou neděli!


Borovina zatím naposledy

26. dubna 2013 v 21:39 | Hanka |  Moje rodné město


Dneska se podíváme do Boroviny naposledy. Areál bývalé fabriky ještě vyfotím, ale až za delší dobu, aby byly vidět, změny.

Prvních osm snímků je ze 16. března a zbylých pět ze včerejška.


Prodejny a paneláky proti fabrice ...... silnice kolem fabriky ...... schody do sídliště ...... v pozadí je část fabriky, ale tady šlo hlavně o stín ...... další dva snímky jsou z louky za Borovinským rybníkem ...

... umělecké dílo v čekárně jedné autobusové zastávky - i to je Borovina ...... a ještě jeden pohled na borovinské paneláky, to jsme se vraceli od rybníka ...... následují snímky ze včerejška, všechny jsou z areálu fabriky ...

... tři závěrečné fotografie jsou trochu netradiční ...... tímto máme Borovinu na delší dobu vyřízenou.


Počasí zítra nebude nejspíš nic moc, ale na to už jsme si zvykli, takže odpoledne určitě někam vyrazíme.Přeji vám všem skvělý víkend, i když se budou třeba čerti ženit! ;-)

Borovina z ptačí perspektivy

25. dubna 2013 v 22:21 | Hanka |  Moje rodné město


Včera jsem psala, že budu muset na dnešek sáhnout do archivu, ale nemusím, protože mám úplně čerstvé fotky. Naskytla se mi totiž velice zajímavá příležitost, kterou jsem brala přímo jako výzvu. Já, která mám závratě i doma na schodech, jsem vlezla na plošinu a nechala se vynést do výšky 27 metrů, abych odtud mohla fotit!
Tuto akci domluvil přítel se svým dobrým známým kvůli focení pro jednu konkrétní příležitost a vzal mě s sebou. Vůbec nepředpokládal, že bych na plošinu vlezla, když jsem to jen zkusmo nadhodila, nápad mi dokonce rozmlouval. Sama jsem do poslední chvíle nevěřila, že se odvážím. No, odvážila jsem se a zde je výsledek.

Fotili jsme v areálu bývalé továrny BOPO.


Nejvíc jsem byla zvědavá, jak bude vypadat z výšky zámeček ...... na dalších fotkách je vidět převážně staveniště, bytový dům a část Boroviny ...... a taky nový kruhový objezd, který vypadá z výšky docela zajímavě ...... sluníčko se občas schovalo za mrak a ukázalo jen vějíř paprsků ...... kvetoucí magnólie, v areálu jsou tři stromy a květy krásně voní ...... na průčelí budovy vpravo je vidět stín plošiny se třemi pasažéry ...

... vyfotila jsem i rameno, které nás vyneslo do ptačí perspektivy, na plošině jsou vidět špičky mých tenisek ...

... tady už pomalu klesáme dolů ...... a ještě jeden pohled ze země - "skládání" ramene ...... na plošině jsme strávili dvakrát půl hodiny, fotili jsme ze dvou míst a byl to úžasný zážitek.


Doufám, že se nám focení z ptačí perspektivy podaří zopakovat třeba příští rok, až pokročí rekonstrukce areálu o kus dál. Už se na to těším!!!

Zítra vám ještě ukážu pár fotek ze země.


Přeji vám pohodový zbytek čtvrtečního večera a dobrou noc!

Brtnička pod Opatovem

24. dubna 2013 v 22:37 | Hanka |  Příroda Třebíčska


Od Zlatomlýna jsme v neděli odpoledne sešli lesem dolů k říčce Brtnici a nafotili poslední snímky.


Nejprve přepad z rybníka ...... a dál několik snímků krásného vodopádu na Brtnici ...

... fotila jsem z různých úhlů a vzdáleností ...

... ještě několik fotografií říčky po proudu ...

... v lese kvetl plicník lékařský ...... mezi ním jsem objevila jeden exemplář této kytky, podobá se plicníku, ale nikde jsem nenašla, že by existoval plicník v bílé barvě. Pátrala jsem v knížkách i na internetu, jenže bezvýsledně, možná někdo z vás bude vědět.
Tímto jsem vyčerpala všechny aktuální fotografie, takže nejspíš přijde na řadu nějaký výběr z archivu.Přeji vám dobrou noc a krásné čtvrteční ráno!

Osamělá labuť

23. dubna 2013 v 20:41 | Hanka |  Zvířata a ptáci


Jak jsem psala ve včerejším článku, po Zlatomlýnu plavala, kromě několika kačen, i osamělá labuť. Jakmile nás zaregistrovala, veslovala ke břehu, ovšem celkem zbytečně pro ni, ale k mojí velké radosti. Labutím prostě neodolám, musím je pokaždé fotit. Tahle na mě nejdřív syčela, ale potom docela ochotně pózovala.


Tady usilovně plave ke břehu ...... syčení jsem nezachytila, bylo to jen jednou a pak hned začalo pózování ...... fáze potápění a lovení pod vodou - labuť mi chtěla dokázat, že se klidně obejde i bez mého rohlíku ...... další pózování, bohužel, ty nejlepší pozice jsem nezachytila ...... po chvíli se labuť znuděně (nebo zhnuseně?) otočila a důstojně odplouvala ...... tímto se s vámi pro dnešek loučím, ale uvidíme se zase zítra. Z neděle mi ještě nějaké snímky zbyly.Přeji vám pěkný zbytek úterního večera!

Rybník Zlatomlýn u Opatova

22. dubna 2013 v 22:29 | Hanka |  Příroda Třebíčska


V západní části okresu Třebíč, severně od městečka Opatov na říčce Brtnici, se nachází rybník zvaný Zlatomlýn. Název rybníka s možností koupání je na mapě vyznačen modře, ale vzhledem k historickým souvislostem by měl být vyznačen zlatým písmem. Oblast Zlatomlýna, která se nachází v trojúhelníku mezi Třebíčí, Telčí a Jihlavou, je totiž považována za jedinou zlatonosnou oblast na západní Moravě.

Právě k tomuto rybníku jsme se zajeli podívat včera odpoledne po návštěvě přítelových rodičů. Samozřejmě jsme nehledali zlato, ale pěkné přírodní scenerie. Byl krásný slunečný den, škoda toho nevyužít.


Na břehu jsem objevila několik ladoněk ...... a potom už jsem fotila hlavně rybník a stromy ...... tuhle krásně rozvětvenou starou vrbu jsem zvěčnila z různých stran ...... šli jsme po hrázi na druhý konec rybníka ...

... sešli jsme k říčce, ale tu vám ukážu později, a pak jsme se vrátili ...... v dálce na rybníku bylo pár kačen a k nám plavala osamocená labuť, když se nedočkala žádného pamlsku, oštipovala aspoň trávu ze břehu ...
... tak zase zítra.


Přeji vám dobrou noc!


Zřícenina hradu Rokštejn

21. dubna 2013 v 22:45 | Hanka |  Hrady a tvrze


Zřícenu Rokštejna jsme navštívili naposledy před necelými třemi roky, v červnu 2010. Tenkrát bylo zataženo a snímky za moc nestály. Včera bylo aspoň zamračeno, což je mnohem lepší. Příští návštěvu si naplánujeme, až bude slunečno, abychom viděli hrad v "lepším" světle.

Na hradě probíhají již několik let rozsáhlé opravy a rovněž archeologický výzkum. Chválabohu, zmizelo lešení a samotný hrad je opravený. Přesto však bude ještě nějaký čas trvat, než budou opravy a výzkum dokončeny.

Pokud byste měli zájem si o hradu něco přečíst, můžete se podívat třeba SEM.

Zvu vás na prohlídku krásné zříceniny hradu v malebném údolí říčky Brtnice (nebo Brtničky, jak jsem uváděla dřív).


Nejprve jsem hrad vyfotila zespodu od říčky ...... pak jsme vylezli nahoru a fotila jsem z cesty, která vede kolem hradu ...... informační tabule u brány ...... vylezli jsme až k hradu a fotili jeho pozůstatky ze všech možných úhlů ... nejraději mám všelijaké průchody a průhledy ...

... ve výklencích hnízdí značné množství poštolek, bohužel se mi žádnou nepodařilo vyfotit, byly z nás nejspíš vyplašené a držely se raději v uctivé vzdálenosti, křiku však nadělaly hodně ...... pod hradem se najednou vynořili dva jezdci na koních, tak jsem je vyfotila taky ...... potom jsem vylezla na dřevěné schody, které vedou ke vchodu do věže (ten byl zamčený) ...... zbytek snímků jsem vyfotila širokoúhlým objektivem, který jsem si půjčila od přítele - ohnisková vzdálenost 10 mm a pěkně široký záběr ...... jak vidíte, bylo pořádně zamračeno, což dodává snímkům mírně strašidelný nádech ...... sestoupili jsme na cestu pod hradem, odkud jsem ještě udělala několik záběrů ...... potom jsme se vrátili údolím Brtničky k autu a jeli domů. Dojeli jsme do naší ulice a začalo se vyjasňovat.


Dneska bylo počasí přímo ukázkové, proto jsme to na cestě od přítelových rodičů vzali trochu větší oklikou a já jsem si něco vyfotila. Zítra vám fotky ukážu.


Přeji vám pohodový zbytek nedělního večera a pěkné dny v novém týdnu!