Březen 2013

Velikonoce 2013

29. března 2013 v 23:39 | Hanka |  Rostliny


Všem návštěvníkům blogu přeji příjemné prožití svátků jara.


Abych navodila jarní atmosféru, protože jinak je počasí spíš vánoční, vkládám fotografie z března 2011 a 2012. Všechny jsou z Vysočiny .


Sněženky - 12. 3. 2011Koniklec - 20. 3. 2011Bledule - 24. 3. 2012Křivatec - 25. 3. 2012Plicník - 25. 3. 2012Petrklíč je ze začátku dubna 2012Nakonec jedna letošní úplně čerstvá a opravdu velikonoční fotka
KRÁSNÉ VELIKONOCE!

Ledové závěsy na Brtničce

26. března 2013 v 20:54 | Hanka


Omlouvám se, ale poslední snímky od Brtničky jsou ve znamení ledu.
Vůbec jsme nečekali, že na říčce objevíme nějaké ledové útvary, když jsme na ně narazili, naše nadšení neznalo mezí. Hlavně proto jsme se v údolí zdrželi tak dlouho.
Nebudu popisovat, jaké úsilí jsem musela vynaložit, abych pořídila následující snímky, protože to není až tak důležité. Stačí, že je mám a že jsem přežila bez úrazu. ;-)

Z údolí Brtničky mám ještě spoustu fotek, zatím je odkládám do archivu.


Ještě bych se chtěla omluvit podruhé. Příští dva dny se budu věnovat především pečení a vaření na velikonoce, na počítač mi nejspíš nezbude čas.Přeji vám pěkný úterní večer.

Řeka Brtnička - detaily

25. března 2013 v 21:58 | Hanka |  Příroda ČR


Na dnešek jsem vybrala několik detailů z koryta Brtničky. Tok řeky je místy klidný, místy naopak dost prudký. Chci vám pár takových úseků ukázat zblízka.

Zítra se s Brtničkou rozloučíme.Přeji vám hezký zbytek pondělního večera a dobrou noc!


Podruhé v údolí Brtničky

24. března 2013 v 22:19 | Hanka |  Příroda ČR


Dostáváme se k hlavnímu cíli naší včerejší cesty.
Možná si vzpomínáte, že jsme letos začátkem února navštívili údolí říčky Brtničky. Krásné údolí, krásná říčka, jenom počasí tenkrát nebylo krásné ani trochu. Řekli jsme si, že se k Brtničce podíváme znovu za slunečného počasí, což včera vyšlo.
Po několika fotografických zastávkách jsme se konečně dostali ke Střížovu.

Zaparkovali jsme auto u lesa a sešli po křupajícím sněhu do údolí Brtničky ...... potom jsme chodili podél řeky a fotili jako o život ...

... počasí nám opravdu přálo, sluníčko krásně svítilo a v údolí zpočátku ani nefoukal tak silný vítr, jako nahoře ...

... na stinných místech leželo ještě kolem 10 cm sněhu ...

... v místech, kam svítilo sluníčko, vznikaly pořádné mokřiny ...... ze sněhu vykukovaly krtčí hromádky ...... lesy v údolí Brtničky jsou většinou jehličnaté a na březích rostou hlavně olše a vrby ...... díky meandrům se dají na říčce pořídit třeba i takovéhle snímky ...

... v jednom místě zakrýval sníh i krtiny a sluníčko už bylo dost nízko, proto se dal pořídit docela zajímavý snímek ...... jedna z větších mokřin ...... kolem řeky roste i hodně lísek ...... ani jsme se nenadáli a zapadlo sluníčko, potom už byla zima dost nesnesitelná, protože začal foukat silný vítr i v údolí ...... vyfotili jsme ještě na vodě pár odrazů oblohy po západu slunce a vydali se na zpáteční cestu ...... do údolí Brtničky jsme přišli před půl druhou odpoledne a odcházeli po šesté hodině večer. Strávili jsme tam téměř pět hodin.
Určitě vás napadne, že jsem za takovou dobu musela nafotit mnohem víc snímků. Taky že ano, bylo jich skoro 500. Hodně jsem jich smazala, jako vždycky, a z těch, co mi zůstaly, dám nějaké na blog zase zítra.Přeji vám dobrou noc a pěkné dny v příštím týdnu.


Mrazivé březnové odpoledne

23. března 2013 v 23:49 | Hanka |  Příroda ČR


Na dnešek jsme měli opět naplánované Beskydy a opět nám to kvůli počasí nevyšlo. V Beskydech totiž mělo být pod mrakem, kdežto na Vysočině polojasno. Tak to vyhrála Vysočina. Ráno bylo sice zataženo a poletoval sníh, ale během dopoledne se opravdu vyjasnilo. Vyjeli jsme až po desáté hodině a nabrali směr k Brtnici na Jihlavsku. Cestou jsme opět zastavovali na místech, která se nám líbila, takže jsme zpočátku víc jezdili, než chodili. Kdyby nás někdo pozoroval, asi by zavolal Chocholouška. Vždycky jsme popojeli nějakých sto metrů, vyrazili z auta, něco vyfotili a honem zpátky. Foukal příšerný ledový vítr.

Dneska vám tedy ukážu fotky z těchto zastávek. Pořídila jsem je v okolí Brtnice, Komárovic a Střížova ...... když jsme sjížděli k Brtnici, cvakla jsem jeden záběr za jízdy, tenhle pohled se mi odjakživa líbil ...... jak vidíte, zima si pořád ještě "vyskakuje" ...... tenhle krásný osamělý dub si o fotku přímo říkal, tak má hned dvě ...... krajina u Střížova ...... tuhle zříceninu možná budete znát, je to Rokštejn, až bude tepleji, zajedeme se k němu podívat, je opravený ...

... na snímku je na horizontu vidět věž střížovského kostela ...... poslední snímek, to už jsme byli skoro u cíle naší cesty ...
... kousek jsme popojeli a potom už chodili pěšky, kudy a kam, to vám ukážu zítra.Přeji vám dobrou noc a krásnou slunečnou první jarní neděli.


Druhá polovina března na Třebíčsku

22. března 2013 v 21:43 | Hanka |  Příroda Třebíčska


Přestože mi bylo "taktně" naznačeno, že dnešní snímky za moc nestojí (a já to, ač nerada, uznávám), rozhodla jsem se je zveřejnit, a to z jednoho prostého důvodu, dýchá z nich příslib jara.

Jsou to poslední fotografie z minulé neděle. Prvních šest je od Dašovského potoka u Štěměch a zbylé tři od Želetavy.

Zítra pravděpodobně vyrazíme do přírody, snad se mi podaří "ulovit" něco lepšího.Přeji vám všem krásný první jarní víkend!

Ještě trocha ledu

21. března 2013 v 22:09 | Hanka


Ledové útvary, které vám chci dnes ukázat, jsem nafotila pod želetavským rybníkem. První dva jsou z odtoku z rybníka a další o kus níž na potoku nebo říčce u Želetavy.


Jiný komentář ke snímkům psát nebudu, ale vy můžete zapojit svoji fantazii.

Z nedělní vyjížďky mám několik fotografií ještě na zítřek a v sobotu musíme jet pro nové, pokud ovšem počasí dovolí. ;-)Přeji pěkný zbytek čtvrtečního večera a dobrou noc!

Želetavské rybníky

20. března 2013 v 22:05 | Hanka |  Příroda Třebíčska


Nedělní výlet pokračuje.
Dnes se podíváme k želetavským rybníkům. U jednoho z nich jsme byli nedávno, určitě si odtamtud pamatujete snímky v mlze. Tentokrát bylo krásné počasí a snímky mají úplně jinou atmosféru.


Oba rybníky jsme obešli a teď zvu na procházku i vás ...... fotku této vrby mám i v minulém článku, můžete posoudit rozdíl ...

... i snímek s lavičkou je v minulém článku ...

... a do třetice vrba, kterou jsem z tohoto úhlu vyfotila i minule ...... v jednom místě jsme objevili krásný hrad ...... a potom jsem ještě vyfotila ledové útvary na boku kamenného koryta odtoku z rybníka.
Vzhledem k tomu, že je dnes první jarní den, i když už pomalu končí, přidávám jednu krásně zbarvenou primulku.
Pro dnešek je to opět všechno.


Přeji vám příjemný zbytek večera prvního jarního dne a dobrou noc!

Dašovský potok

19. března 2013 v 22:39 | Hanka


V neděli jsme jeli od římovské vodní nádrže o pár kilometrů dál na severozápad k obci Štěměchy. V lokalitě, která nese místní název Dašov, teče takový pěkný potůček. Objevili jsme na něm krásné ledové útvary, letošní zimu první. Už nemusím "závidět" Vendy a Drakovi. ;-)


Podívejte se, co dokáže voda a mráz:Přeji vám dobrou noc a slunečný první jarní den!Vodní nádrž Římov

18. března 2013 v 21:45 | Hanka |  Příroda Třebíčska


Borovinu necháme trochu uležet a vydáme se do jiných končin.


V sobotu jsme kvůli různým neodkladným povinnostem nemohli jet do přírody, proto jsme si to vynahradili v neděli. Počasí bylo trochu nejisté, ale nakonec vyšlo parádně. Pro všechny případy jsme se ale zdržovali na Třebíčsku.

Obec Římov leží asi 10 km jihozápadně od Třebíče. Vydali jsme se tím směrem a zastavili u vodní nádrže, která k obci patří. Bylo slunečno a docela příjemně, i když foukal hodně silný ledový vítr. Ten na fotkách neuvidíte, zato modrou oblohu ano.

Snad vám v dnešní sněhové vánici barevné snímky přijdou vhod.


První tři snímky jsou pořízeny z hráze vodní nádrže ...... můstek přes obtok, který funguje hlavně v havarijních případech ...... nádrž byla zamrzlá a poprášená sněhem, což vypadalo docela zajímavě ...

... vrba a "skokanský můstek" ...... poslední dvě fotografie jsou z protějšího břehu nádrže ...


... pro dnešek je to všechno a zítra se podíváme k Dašovskému potoku.


Přeji vám pěkný zbytek večera, dobrou noc a ráno buďte opatrní, sníh má padat celou noc!!!