Únor 2013

Večer v zámeckém areálu

28. února 2013 v 22:20 | Hanka |  Moje rodné město


V zasněženém zámeckém parku se nám v sobotu tak líbilo, že jsme zkusili i několik večerních snímků z ruky. Mně se moc nedařilo, přestože jsem měla nastavenou vyšší citlivost, doba expozice byla už hodně dlouhá, ale nějaké zdařilejší snímky jsem přece jenom vybrala.


Pohled na část osvětleného zámku ...... opustili jsme zámecký park a šli ulicí Nad zámkem zpět ...... na nádvoří zámku jsem vyfotila tuto lampu ...

¨


... potom několik detailů osvětlené baziliky ...... a nastal čas k návratu, bylo už po šesté hodině ...... na zpáteční cestě jsem ještě pár večerních snímků pořídila, jelikož mě ujišťujete, že vás nenudím, ukážu vám je zítra.Přeji pěkný zbytek večera a dobrou noc!

V zasněženém zámeckém parku

27. února 2013 v 20:16 | Hanka |  Moje rodné město


Do zámeckého parku jsme se v sobotu dostali až těsně před pátou hodinou odpoledne, to už světla valem ubývalo, ale ještě pořád se dalo v pohodě fotit.


Ulice Nad zámkem - vzadu nalevo je vchod do zámeckého parku ...... schody do parku nebyly pod nánosem sněhu vůbec vidět ...... v parku jsme se brodili neprošlapaným sněhem, potkali jsme tady jenom několik lidí ...

... šeřilo se čím dál víc, musela jsem si nastavit vyšší citlivost ...... v zámku se rozsvítila dvě okna ...... a potom se začalo rozsvěcovat i město ...... to už bylo po půl šesté ...

... jste na omylu, pokud si myslíte, že jsme potom šli domů, to nás ani nenapadlo. Fotili jsme dál, protože jsme chtěli využít sněhové nadílky, ale z ruky to bylo hodně obtížné.Mám obavy, jestli už vás fotkami z Třebíče nebudu nudit, jenže jiné zatím nemám, tak to ještě zkuste vydržet! ;-)Přeji vám pěkný středeční večer!

Bazilika svatého Prokopa

26. února 2013 v 22:30 | Hanka |  Moje rodné město


Bazilika svatého Prokopa v Třebíči je od roku 2003 zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO.
Moc jsem z ní v sobotu nevyfotila, jak jsem psala již včera, na zámku probíhá rozsáhlá rekonstrukce.


Touto uličkou jsme se dostali přímo k bazilice ...... a naskytl se nám třeba takový pohled ...... my jsme však prošli bránou dozadu ... (nápis pod dřevěnou skulpturou: "Ke cti a slávě města Třebíče") ...... do bývalé klášterní zahrady, kde byla před pěti roky založena benediktínská bylinková zahrádka ...... teď z ní není nic moc vidět, kromě toho jsem zaslechla, že ani není příliš dobře udržovaná ...... pohled na Třebíč z bývalé klášterní zahrady ...

... několik snímků baziliky, jak sami vidíte, i tady jsou natažené plachty ...

... dva detaily na závěr ...


... a pro dnešek končím. Pokud budete mít chuť, přijďte se zítra podívat do zámeckého parku.


Přeji všem dobrou noc a hezké sny!

Třebíčský zámek

25. února 2013 v 20:48 | Hanka |  Moje rodné město


Na zámku probíhá už nějakou dobu rozsáhlá rekonstrukce, nádvoří je nepřístupné, proto jsme zámek fotili jenom zvenčí.
Pokud máte zájem, můžete si přečíst informace o Třebíčském zámku na Wikipedii, ukážu vám k tomu snímky, které jsem v sobotu nafotila.


Průčelí zámku už je opravené a konečně zmizelo i lešení ...... z této strany se víc ze zámku vyfotit nedalo, proto jsme přešli na podzámeckou nivu neboli panskou louku, kde se každoročně koná hudební festival "Zámostí", a fotili zámek z druhé strany ... tady jsme se brodili v pořádně vysoké vrstvě sněhu ...... nivu jsme opustili a přešli do ulice Nad zámkem, odkud se dá jít do zámeckého parku ...... detail zámeckých věží ...... do parku jsme zatím nešli, tímto průchodem jsme se dostali k bazilice ...... tu vám ovšem ukážu až zítra.Pro dnešek vám přeji pěkný zbytek večera a dobrou noc!

Pohled na zámek z Hrádku

24. února 2013 v 20:17 | Hanka |  Moje rodné město


Jsem moc ráda, že nám včera focení tak pěkně vyšlo, protože dneska už je po sněhu, na stromech nezůstal skoro žádný a na zemi je z něj špinavá klouzající břečka.


Pojďte se mnou ještě jednou na Hrádek, ráda bych vám ukázala pohled na zámek z různých míst mezi malebně pokroucenými zasněženými stromy ...... v Židovské čtvrti jsem tentokrát fotila jenom schody, po kterých jsme šli z Hrádku na zámek, byla to cesta, když ne o život, tak o nějakou zlomeninu určitě ...... pohled zpátky dokazuje, že jsme to zvládli ...
... pro dnešek je to všechno a zítra se podíváme k zámku.Přeji vám pěkný nedělní večer a šťastné vykročení do nového týdne!

Únor bílý v Třebíči

23. února 2013 v 21:45 | Hanka |  Moje rodné město


Celé dopoledne u nás hustě padal sníh, ani jsme ho nestačili odklízet. Vypadalo to, že dneska zůstaneme doma, ale kolem jedné hodiny odpoledne sněžení trochu ustalo, takže jsme se přece jenom vypravili ven. Pro jistotu jsme však zůstali v Třebíči, nechtělo se nám riskovat, že někde zapadneme s autem do závěje. Ona to byla pořádná zabíračka i ve městě. Vyrazili jsme o půl druhé a vrátili se o půl sedmé večer úplně rozmáchaní, ale spokojení.

Nejdříve jsme fotili na Hrádku, pohled z výšky na zasněženou Třebíč byl nádherný.


Náš farní kostel (sv. Martina) už určitě znáte ...

... alej na Hrádku ...... znovu farní kostel ...... skupina borovic ...... zátiší s lavičkou ...... labrador, který se přede mnou z ničeho nic objevil ...... ještě jedna lavička ...... a opět pohled dolů na zasněžené střechy ...

... panorama se zámkem ...... farní kostel z jiného úhlu ...... a na závěr cesta na Hrádku lemovaná krásně vystínovanými stromy ...
... zítra budeme pokračovat.Přeji vám příjemný sobotní večer a pohodovou neděli!

Únor 2011 - 2013

22. února 2013 v 22:50 | Hanka |  Výběry


Včera jsem vám slíbila, že zkusím najít v archivu nějaké veselejší fotografie. Hledala jsem, našla a řekla bych, že se vám budou líbit víc, než třeba ty včerejší. Rozhodně aspoň hýří barvami, i když jsou všechny z února. Vytáhla jsem nepublikované snímky z února 2011, 2012 a 2013. Můžete porovnat, jaké bylo počasí.


26. 2. 2011 - splav na Oslavě u Skřipiny ...... tentýž den na zpáteční cestě v polích u Slavětic ...... 3. 2. 2012 - nedaleko obce Horní Smrčné ...... tentýž den na zpáteční cestě u Čechtína ...... 4. 2. 2012 - rybník u Moravce na Žďársku ...... 11. 2. 2012 - u Markovky za Třebíčí ...... 11. 2. 2012 - řeka Jihlava u Sokolí ...... 12. 2. 2012 - závěje v polích u Bransouz na Třebíčsku ...... 18. 2. 2012 - rybník u Kochánova na Velkomeziříčsku ...

... 2. 2. 2013 - údolí Brtničky u Přímělkova na Jihlavsku ...... 3. 2. 2013 - zámek a krajina v okolí obce Sádek na Třebíčsku ...... 16. 2. 2013 - rybník u Studence ...
... pro dnešek je to všechno a dál se uvidí.Přeji vám všem krásný zasněžený víkend!

Pochmurná únorová krajina

21. února 2013 v 20:53 | Hanka |  Příroda Třebíčska


Čtyři dny řeším dilema, jestli mám dát na blog zbytek snímků, které jsem nafotila minulou sobotu a v neděli odpoledne. Nakonec jsem si řekla, že je zveřejním. Snad to přežijete, ale jsou dost depresivní.

Komentář k nim psát nebudu, snad jenom to, že jsou focené nedaleko Třebíče a tři jsem odbarvila, stejně na nich, kromě černé, šedé a bílé, skoro žádné barvy nebyly.

Zítra se pokusím vylovit z archivu něco veselejšího. Jak to vypadá, počasí o víkendu nebude stát za nic, takže naděje na nové fotky je mizivá. ZamračenýMějte se všichni co nejlíp to jde!

Únorový západ slunce

17. února 2013 v 21:08 | Hanka |  Západ slunce


Když jsme se včera navečer vraceli domů, přece jenom na chvíli vykouklo sluníčko. Zastavili jsme na dvou místech a vyfotili, jak zapadá, i když to ten pravý západ slunce nebyl.
Tentokrát jsem si s fotkami trošku pohrála a upravila ty na šířku. První je originál a druhá odbarvená a natónovaná. Jiný komentář k těmto snímkům snad ani není potřeba.

Pár snímků krajiny mi zbylo ze včerejška a nějaké jsem nafotila ještě dneska odpoledne, ale moc se mi je nechce zveřejňovat, protože jsou strašně pochmurné.Přeji vám pohodový nedělní večer a pěkné dny v novém týdnu!

Po čtrnácti dnech opět venku

16. února 2013 v 23:07 | Hanka |  Příroda Třebíčska


Snažila jsem se dnes přivolat pěkné počasí ze všech sil, jenže se mi to nepodařilo. Sluníčko ne a ne vylézt. Co se dalo dělat, doma už jsme to nemohli vydržet, tak jsme po obědě vyjeli na kratší výlet. Kam jinam, než k řece, tentokrát pro změnu k Oslavě. Po cestě jsme se nejdříve zastavili u jednoho rybníka a, světe div se, sluníčko se přece jenom na chvilku ukázalo ... a mělo už docela sílu ...... pokračovali jsme dál k řece Oslavě na Skřipinu, tam jsme byli už několikrát, ale ani jednou nám nevyšlo počasí, pokud se pamatuji ... nejdříve jsme zašli ke splavu ...... snažila jsem se o delší expozici z ruky, aby byla voda trošku "mázlá" ...

... snímek po proudu směrem ke mlýnu ...... a pak jsme šli kousek dál proti proudu ...

... údolí Oslavy je krásné, jenomže mu k dokonalosti chybělo sluníčko, tak aspoň kousíček modré oblohy nad skalami ...... jednu chvíli se nad námi sluníčko přece jenom smilovalo a mrklo aspoň jedním očkem ...... tady už se pomalu vracíme, ... v údolí Oslavy jsme strávili asi dvě hodiny a věřte mi, že jsem toho měla dost ...... v puklině skály jsem si všimla kapradinky, moc se mi líbila, tak jsem ji vyfotila, ... to je pro dnešek poslední snímek ...... při cestě domů jsme ještě párkrát kvůli focení zastavili. Další snímky vám ukážu snad zítra.


Přestože počasí za moc nestálo, bylo to hezké odpoledne, teď jenom doufám, že jsem to napoprvé nepřehnala.


Přeji vám pěkný zbytek sobotního večera, dobrou noc a krásnou neděli!