Prosinec 2012

PF 2013

31. prosince 2012 v 11:25 | Hanka


Milí blogoví přátelé i náhodní návštěvníci,

rok 2012 se nezadržitelně blíží ke konci a na dveře nám ťuká rok 2013. Protože věřím na šťastnou třináctku, doufám, že příští rok bude dobrý.

Do nového roku vám všem přeji hlavně pevné zdraví, slušnou dávku štěstí, hodně lásky a spokojenosti a spoustu elánu a úspěchů v každé činnosti.
Všem fotografům přeji navíc DOBRÉ SVĚTLO!

Děkuji vám, za přízeň, kterou jste mému blogu po celý letošní rok věnovali a těším se na další vzájemné návštěvy a povídání v roce příštím.


Zvedám pomyslnou sklenku a připíjím všem na zdraví a štěstí.

Užijte si parádní silvestrovskou oslavu a šťastně vykročte do třináctkového roku!

Vaše Hanka

Konec prosince na Třebíčsku

28. prosince 2012 v 20:26 | Hanka |  Příroda Třebíčska


Trochu si užíváme volna a klidu po svátcích, proto dnešní odpoledne patřilo opět fotografování v přírodě. Na focení bylo počasí pěkné, ale teplota slabě nad nulou a silný ledový vítr moc fajn nebyly. Jeli jsme jen pár kilometrů severně od Třebíče a byli venku necelé tři hodiny.


Jak uvidíte na fotkách, u nás je pořád celkem dost sněhu, i přesto, že včera večer a v noci na dnešek pršelo ...... odpoledne bylo zamračeno, ale sluníčko se statečně prodíralo z mraků ven ...

... dnešní focení se mi líbilo mnohem víc než to včerejší, proto jsem ani moc nefňukala, i když na poli foukal pořádně ostrý vítr, za půl hodiny jsem byla na kost zmrzlá ...... na některých místech bylo sněhu málo a pole se pěkně zelenalo ...... jinde se naopak krásně leskla zledovatělá sněhová plocha ...... nějaký člověk se psem vyplašil srnky, bohužel, měla jsem na foťáku základní objektiv, i tak jsem je cvakla a udělala pořádný výřez ... škoda, mohl to být parádní snímek ...... tady sluníčko vykouklo trochu víc a vykouzlilo na sněhu krásnou zlatou stopu ...... teplota spadla pod nulu a kaluže se potáhly ledem ...... sluníčko pomalu klesalo za obzor a zima už byla opravdu dost nesnesitelná ...... západ slunce jsme chtěli vyfotit na vhodnějším místě, ale nestihli jsme to, sluníčko se odebralo do hajan a my zase přes celé pole k autu ...... dnešní odpoledne bylo dost náročné, tedy hlavně pro mě, byla jsem z pochodování v poměrně hlubokém zledovatělém sněhu pořádně utahaná, ale stejně se mi to líbilo.

Ještě mi zbyly nějaké snímky, příležitostně je dám na blog.Užjte si krásně poslední letošní víkend!

Obora a zámek Šenvald

27. prosince 2012 v 22:19 | Hanka |  Zámky a zámecké parky


Dnes odpoledne jsme si opět udělali takový menší výlet. Bylo docela pěkně, tak jsme toho využili a zajeli se podívat k Jinošovu do obory a na zámek Šenvald. Ten není přístupný, jednak se v současnosti opravuje, jednak slouží jako ústav sociální péče.


Cestou jsem si nejprve z dálky vyfotila náměšťský zámek.Potom jsme jeli do Jinošova, zaparkovali u obory a tři hodiny jsme se po ní procházeli a fotili ...... Apollónův chrám stojí nejblíž zámku a je nejvácnějším objektem parku, jen by si zasloužil opravu ...... skauti vystavěli v areálu zajímavou boudu, která je hezky ozdobená slabšími větvemi břízy ...

... na vrcholu kopce byl postaven kruhový templ s kupolí, která je podepřená osmi jónskými sloupy, je zasvěcen bohu lesa Silvanovi ...... uprostřed mezi sloupy je vidět zámek Šenvald ...... pohled na areál shora ...... a pak už jsme si to zase pěkně šlapali dolů, protože se připozdívalo, zmrzlý sníh nám hlasitě křupal pod nohama, což byl široko daleko jediný zvuk ...

... skrze stromy byla vidět zář zapadajícího slunce ...... pohled na zámek přes rybník ...... odraz stromů ve vodě na závěr a opouštíme park ...... bylo to docela hezké odpoledne.Přeji vám pěkný zbytek večera a dobrou noc!

Živý betlém v Měříně

25. prosince 2012 v 23:14 | Hanka |  Reportáže


Ještě nikdy jsem neviděla živý betlém, až letos. Včera večer jsme se totiž vydali za Velké Meziříčí do Měřína, kde mělo proběhnout tradiční divadelní představení o narození Ježíše Krista. Počasí bylo docela hrozné, mlha, mrholení, vítr a slabý mráz. Vyjeli jsme o půl osmé, abychom byli v Měříně včas, což se nám podařilo.
V areálu za kostelem byla připravena ohrazená scéna. Vstoupili jsme do stanu, kterým bylo nutné projít, abychom se dostali do hlediště. Očekávali jsme, že budeme platit vstupné, ale neplatili jsme nic, naopak, ještě jsme každý dostali malou svíčku v ořechové skořápce. Prošli jsme stanem a venku nám bylo hned jasné, že s focením bude problém. Kolem ohrady z klád už se totiž tísnila spousta diváků, bylo hodně těžké najít aspoň malou skulinu.

Ze všeho nejdřív jsme ale uviděli dvouhrbého velblouda (drabaře). Ten se dal vyfotit docela snadno.Našli jsme si sklulinu mezi diváky a čekali asi dvacet minut, než začalo představení, během něhož hrála výborná živá hudba.

Nejprve bylo z reproduktorů slyšet, jak babička vypráví vnoučatům o dávných vánočních zvycích. Rozpovídala se hlavně o tom, k jakým účelům sloužila v selských staveních vánočka. Když nakonec řekla, že vánočka připomíná děťátko v zavinovačce, začal se odvíjet hraný biblický příběh o narození Krista a o tom, co mu předcházelo. Hraný příběh se prolínal s babiččiným vyprávěním a živou hudbou.

Fotila jsem jako o život, bohužel, použitelných fotek jsem pořídila velice málo. Focení ve tmě z ruky uprostřed davu není nic moc.

Zde jsou ty, které jsem vybrala:

Archanděl Gabriel hovoří s Marií o tom, co bylo předpovězeno ...... vojáci vyhlašují nařízení císaře Augusta o sčítání lidu v celé říši ...... Josef s těhotnou Marií se vydávají na cestu do Betléma, aby se nechali zapsat, v Betlémě pak marně shánějí nocleh ...

... nakonec jim jeden člověk řekne o prázdném chlévě za městem ...... Marie s Josefem se do chléva uchýlí a Marie ještě týž den porodí syna ...... splnilo se, co bylo předpovězeno, lidé jásají a přinášejí dary svému Spasiteli ...... příběh byl mnohem obsáhlejší, vystupoval v něm i král Herodes, ale toho jsem neměla v zorném poli.


O včerejším představení si můžete přečíst ZDE a pokud by vás zajímal příběh narození Krista, i když ho většina z vás určitě zná, nahlédněte třeba SEM.


Představení skončilo a my jsme se odebrali k zaparkovanému autu. Po cestě jsme ještě stačili vyfotit tuhle ledovou krásu.
Domů jsme se dostali kolem jedenácté hodiny v noci, já byla zmrzlá, ale spokojená, živý betlém se mi moc líbil.Přeji vám všem dobrou noc a příjemné prožití druhého vánočního svátku.Vánoce 2012

22. prosince 2012 v 23:14 | Hanka


Všem návštěvníkům mého blogu, ať již stálým nebo náhodným,
přeji krásné vánoční svátky prožité ve zdraví a pohodě.

Pro ty, kdo by snad měli chuť, přidávám i pár kousků cukroví, které jsem na letošní vánoce napekla.
Přeji dobrou chuť a dobrou noc!

Loňský listopad u Markovky

18. prosince 2012 v 23:11 | Hanka |  Rostliny


Ráda bych navodila podzimně zimní atmosféru, když se k tomu příroda nemá. Vybrala jsem několik snímků z poloviny loňského listopadu, fotili jsme námrazu u Markovky. Byl to jeden z mála krásných mrazivých dnů. Letos takový nebyl snad ani jeden.


Na víc už se nezmůžu, protože únavou skoro nevidím.Přeji vám dobrou noc a pěkné středeční ráno.

Večerní snímky

15. prosince 2012 v 23:30 | Hanka |  Výběry


Dnes jsem si konečně udělala čas a vybrala další sérii snímků. Tentokrát jsou z večerních osvětlených měst a taky od jednoho hradu a jednoho poutního kostela. Až na dvě výjimky jsem fotky pořídila v zimě.Třebíč - 31. 12. 2010 ... Havlíčkovo nábřežíTřebíč - 15. 1. 2011 ... Svojsíkovo nábřeží ...... ulička k zámku ...... průchod do zámeckého parku ...... kašna na zámeckém nádvoříŽďár nad Sázavou - 22. 1. 2011 - poutní kostel Zelená horaNáměšťsko - 19. 11. 2011 - zámeček na Vlčím kopciTelč - 26. 12. 2011 - náměstí s podloubímiTřebíč - 31. 12. 2011 ... pohled z Hrádku ...... podklášterský mostRožmberk - 26. 9. 2012 - areál hradu

Tímto jsem vyčerpala večerní fotografie.


Přeji vám dobrou noc a krásnou třetí adventní neděli!

Dopolední procházka s Tarou

12. prosince 2012 v 22:50 | Hanka |  Moje rodné město


Kdysi dávno stály v naší ulici přízemní domky, které měly jako protějšek louku a kopec, říkalo se mu Marijánka (upozornění: s marihuanou neměla nic společného!!!). Bydleli jsme doslova v přírodě, všude kolem nás louky a pole a k tomu božský klid. Bohužel, před pětatřiceti lety se naproti našim domkům začalo stavět poměrně velké sídliště a rázem bylo po přírodě i po klidu. V sídlišti bylo naštěstí vysázeno dost stromů, které za ty dlouhé roky vyrostly, takže se příroda částečně vrátila. Klid ovšem ani náhodou.

To jen tak na úvod.

Dneska bylo krásně, ale protože to venku klouzalo, musela jsem zastoupit mamku a jít vyvenčit čoklíka. Šla jsem naproti do sídliště a potom dál k vyhlídce. Vzala jsem si s sebou foťák, takže zase uvidíte kousek Třebíče.


Paneláky jsou zateplené a pěkně barevné ...... ze sídliště je krásný výhled na Třebíč, jenom mu trošku brání větve stromů ...... mezi paneláky bylo vybudováno oplocené hřiště pro menší děti ...

... a tohle je vyhlídka ...... Tara asi půl hodiny aportovala klacík, a pak jsme se vydaly na zpáteční cestu, ... vyfotila jsem sluníčko, které bylo ještě dost nízko ...... sebrala jsem Taře klacík a schovala ho na příští procházku, ve sněhu se jiné těžko hledají ...

... tady vidíte tu naši holku ve slušivém zimním oblečku ...

... to je pro dnešek všechno.

Zítra se hodlám intenzivně věnovat pečení "normálního" vánočního cukroví (bezlepkové jsem dokončila dneska), takže se pravděpodobně neuvidíme.


Přeji vám dobrou noc a pěkné dny do konce týdne!


Toulky jarní přírodou

11. prosince 2012 v 21:53 | Hanka |  Výběry


Dneska si zavzpomínáme na jarní dny a ponoříme se na chvíli do zeleně. Vybrala jsem snímky, které jsem nafotila v loňském a letošním roce většinou na Vysočině.


Konec dubna 2011 u Přeckova na Třebíčsku ...... tentýž den na ŽďárskuZačátek května 2011 na TřebíčskuPolovina května 2011 u Příštpa na Třebíčsku - medvědí česnekKonec května 2011 ... vlčí máky na TřebíčskuKonec června 2011 u Pokojovic na TřebíčskuKonec března 2012 ... Přírodní památka Špilberk na Třebíčsku - koniklecePolovina dubna 2012 na TřebíčskuZačátek května 2012 na TřebíčskuPrvní polovina května 2012 ... Přírodní památka Čeřínek na JihlavskuPoslední tři snímky jsou z druhé poloviny května 2012 a pořídila jsem je na Pálavě ...

... loučím se s vámi a odlétám na vaše blogy!

Přeji vám pěkný zbytek úterního večera a dobrou noc!Předvánoční třebíčské náměstí

9. prosince 2012 v 21:04 | Hanka |  Moje rodné město


Když jsme dnes navečer jeli od přítelových rodičů, napadlo mě, že bych mohla vyfotit třebíčské náměstí a vánoční strom. Foťák jsem měla naštěstí u sebe. Zastavili jsme tedy na Karlově náměstí a já pořídila pár snímků. Nejsou zrovna kvalitní, byla to rychlovka z ruky s dlouhými časy, i přes vyšší citlivost, ale jako dokument snad ujdou.


Pohled na náměstí od radnice - vánoční strom jsem měla za zády ...... náš urostlý vánoční strom stojí před radnicí a je moc pěkně ozdobený, jenže na snímku to není dobře vidět ... nalevo vykukuje věž farního kostela a napravo kousek Malovaného domu ...


... znovu Karlovo náměstí jako celek ... snímek je hodně zrnitý, udělala jsem výřez ...... detail jedné z vánočních světelných ozdob - lemují celé náměstí a vypadají moc hezky, i když na některých nesvítí všechny žárovky ...... jedna z mála ozdobených výloh ...... česká spořitelna má tyhle světelné závěsy každý rok, líbí se mi jejich barva ...... tyto tři smrky rostou na náměstí blízko Jejkovské brány a taky jsou každý rok takto ozdobené ...
... to je z našeho náměstí všechno, ale máme v plánu pořídit nějaké další večerní snímky ze stativu.Přeji vám pohodový zbytek nedělního večera, dobrou noc a šťastné vykročení do nového týdne!

POZOR NA UKLOUZNUTÍ!!!