Leden 2012

Stromy, sníh a slunce

29. ledna 2012 v 20:56 | Hanka |  Příroda ČR


Rozhodla jsem se, že pokračování naší včerejší cesty zveřejním už dnes. Kdo ví, co mě čeká příští týden, třeba nebudu mít na blog čas. ;-)

Následující snímky jsou ze sněhových plání před obcí Studnice. Na Novoměstsku je všude spousta sněhu, a tím i spousta lyžařů, měla jsem docela problém vyfotit krajinu bez všudypřítomných milovníků zimních sportů. Podařilo se, na snímcích jsou po nich vidět jen stopy.

Pokračování podle okolností.
Přeji všem krásný nový týden, ... pozor na omrzliny!!!

Zasněžená krajina

28. ledna 2012 v 21:47 | Hanka |  Příroda ČR


Na Třebíčsku sice mrzne, ale sníh u nás není skoro žádný, proto jsme opět vsadili na jistotu a vydali se znovu ke Žďáru nad Sázavou. Jako téměř vždy o víkendu, tak i tentokrát, nám počasí moc nepřálo. I když nepadal sníh, jako minulou sobotu, stejně byla obloha šedivá a sluníčko se schovávalo v mlžném oparu. Přesto jsme strávili venku dost času a mně se podařilo nafotit pár docela slušných snímků. Původních 280 jsem snížila na polovinu a z té udělám výběr a snímky dám postupně na blog.


První sérii fotografií jsem pořídila kousek za Velkým Meziříčí. Tentokrát jsem snímky neupravovala, jenom dva jsem zespodu trochu ořízla.V některém z dalších dnů se přesuneme o kousek dál.

Samotín pod sněhem

25. ledna 2012 v 20:41 | Hanka |  Skanzeny a chalupy


V sobotu jsme se od Jiříkovic vydali ještě o kus dál na sever a dojeli až k sídlu (nebo osadě) s přiléhavým názvem Samotín. Tato kouzelná samota patří pod městys Sněžné.
Počasí se rapidně zhoršilo, padal drobný hustý sníh, foukal silný vítr a světelné podmínky byly na focení příšerné, přesto jsem udělala pár snímků jako dokument.


Fotografie jsou opět převedené do černobílé podoby a následně lehce zabarvené, tentokrát mají fialový nádech.


Kvalita fotografií je hodně špatná, doufám ale, že mi to prominete! ;-)
Zimní odpoledne na Žďársku

21. ledna 2012 v 23:00 | Hanka |  Příroda ČR


Dnes ráno vypadalo počasí velice slibně, obloha modrá a svítilo sluníčko. Během dopoledne se však, bohužel, zatáhlo. Přesto jsme se po obědě vydali na cestu. Rozhodli jsme se, že pojedeme na Žďársko v naději, že ve vyšších polohách najdeme sníh, u nás totiž po dvoudenním dešti všechen zmizel. Na Žďársku bylo opravdu sněhu poměrně dost.

Naše první zastávka byla u Oslavy mezi Sazomínem a Vatínem, v těchto místech je koryto řeky dost úzké.
Snímky jsem odbarvila a následně jim přidala lehký modrý nádech.
Výběžek uprostřed mi připomíná hlavu a tělo obrovského hada ...
... jeli jsme dál a zastavili na silnici nedaleko Jiříkovic, tam bylo ještě víc sněhu a začal se sypat další, světelné podmínky už byly hodně bídné ...


... přestože začalo hustě sněžit, jeli jsme ještě o kus dál a pořídili několik snímků, ty svoje vám ukážu někdy příště.

Lednový podvečer

18. ledna 2012 v 20:11 | Hanka |  Západ slunce


Ze sobotního mrazivého odpoledne mi zbylo několik snímků, které bych vám ráda ukázala.
Na zpáteční cestě jsme na chvilku zastavili, protože se mi líbil pohled na krásný kostel
v Panské Lhotě, to už bylo hodně šero ...


... a to je ze soboty všechno.
V neděli, když jsme jeli k přítelovým rodičům, jsem sice po cestě nafotila pár záběrů, ale počasí bylo ještě horší, než v sobotu, tak jsem to raději vzdala.

Tak jsme se přece dočkali ...

14. ledna 2012 v 21:13 | Hanka |  Příroda Třebíčska


... čeho? No přece zimy v lednu!!!

Dneska se mi ven ani trochu nechtělo, foukal hodně silný ledový vítr a naháněl mraky, které přinášely sněhové přeháňky. Počasí vůbec na focení nevypadalo. Nakonec jsem se přemluvila (nebo nechala přemluvit?) a po obědě jsme vyrazili. Musím říct, že jsem snad v životě nebyla tak promrzlá, jako za dnešní odpoledne. Prsty jsem měla zkřehlé a znecitlivělé tak, že mi skoro nešla zmáčknout spoušť. Jak dále uvidíte, přece jenom se mi to několikrát podařilo.

Celé odpoledne jsme se drželi na severu Třebíčska.

Všechny snímky jsou barevné, jenom ten prostřední jsem odbarvila.Domů jsme se vrátili po páté hodině, uvařili jsme si hned čaj, ale mně se stejně ještě nepodařilo rozmrznout!

Dvanáct ohlédnutí

13. ledna 2012 v 21:47 | Hanka |  Výběry


Dlouho jsem uvažovala, jestli mám prozkoumat archiv a sestavit fotografické ohlédnutí za rokem 2011. Nápad jsem okoukala u Daniely, její ohlédnutí se mi moc líbilo. Nakonec jsem se do toho pustila, ale dalo mi hodně práce, abych vybrala fotografie, které nebyly publikované, i když se možná v některých loňských článcích vyskytují podobné.


Tohle jsem vytvořila:


LEDEN


ÚNOR


BŘEZEN


DUBEN


KVĚTEN


ČERVEN


ČERVENEC


SRPEN


ZÁŘÍ


ŘÍJEN


LISTOPAD


PROSINEC
V archivu už mi nezbyly téměř žádné použitelné fotografie. Uvažuji o tom, že starý archiv úplně zruším. Momentálně u nás fouká silný vítr a padá sníh, pokud zítra vyjde počasí, začnu tvořit nový.


Poněkud zvláštní zima

9. ledna 2012 v 21:53 | Hanka |  Příroda ČR


Včera odpoledne jsme byli po delší době fotit v přírodě, i když počasí za moc nestálo. Dopoledne bylo zamračeno a trošku se vyjasnilo až po obědě. Jeli jsme na Žďársko v naději, že tam bude aspoň trochu sněhu. No, nějaké náznaky jsme objevili, ale žádná sláva. Navíc se znovu zatáhlo a chvílemi i poprchávalo. Sluníčko vykouklo z mraků jen občas.


Takhle vypadá leden na Vysočině.


Nejprve jeden vypuštěný rybník ...
... pole u obce Blízkov ...


... snímek oblohy proti odpolednímu sluníčku ...


... odrazy v kalužích na silnici ...


... "zasněžené" pole a v pozadí kopec Dědkov - ráj lyžařů ...


... Dědkov - jiný pohled ...


... a ještě jednou ...


... slinice do Blízkova (aspoň si to myslím) ...
... na zpáteční cestě jsme se ještě zastavili na dvou místech, to už se pomalu stmívalo ...
... doufala jsem, že se mi podaří vyfotit i západ slunce, jenže sluníčko zakryly mraky ...
... jak to vypadá, pořádné zimy se asi letos nedočkáme! :-(
Silvestrovská noc

5. ledna 2012 v 20:27 | Hanka |  Moje rodné město


V dnešním článku se vrátíme k poslednímu dni loňského roku.
Stejně, jako předloni, jsme se rozhodli trávit loňský Silvestr fotografováním nočního města a ohňostroje. Lépe řečeno, rozhodl se můj přítel. Mně se tentokrát vůbec nechtělo, ale nakonec jsem se nechala přemluvit. Na rameni brašnu s fotoaparátem a v ruce stativ, vyrazili jsme po desáté hodině večerní do ulic. Po dlouhém kopci jsme sešli k řece a po Havlíčkově nábřeží jsme se dostali do Židovské čtvrti.


Na prvním snímku je pohled na řeku, kde se v současnosti budují protipovodňová opatření, Havlíčkovo nábřeží a zámek ...


... o kousek dál jsem vyfotila pohled na pěkně osvětlený Podklášterský most ...


... pak jsme zahnuli doprava a ocitli jsme se v Židovské čtvrti ...
... podobný snímek jsem vyfotila už o Silvestru 2010, ale tenkrát na zemi ležel sníh ...


... protože se blížila půlnoc, vydali jsme se na Hrádek, abychom měli pěkný výhled ...


... nahoře byla tma a foukal vítr, ale město jsme měli jako na dlani ...


... začalo to ještě před půlnocí, rachejtle lítaly ze všech stran, a to i nám za zády, až jsem se bála, že přijdeme k úrazu. Zařekla jsem se, že už víckrát novoroční ohňostroj fotit nepůjdu, tedy pokud se zase nenechám ukecat! ;-)

... tímto jsem téměř uzavřela loňský rok, ještě mám něco v plánu, jenom na to potřebuji čas, kterého se mi momentálně nedostává.


Novoroční ohňostroj v Třebíči

1. ledna 2012 v 2:48 | Hanka |  Moje rodné město


Letošní novoroční ohňostroj byl moc pěkný, ale mně se podařilo zachytit jen malou část, protože jsem měla nějaké problémy s foťákem. Podstatné je, že fotky mám o poznání lepší než loni, kdy jsem ohňostroj fotila poprvé.Nový rok jsme náležitě přivítali, doufejme, že bude dobrý.