Srpen 2011

Zřícenina hradu Hazmburk

31. srpna 2011 v 22:33 | Hanka |  Hrady a tvrze


Poslední záběry ze středy 10. srpna.
Když už jsme se vyšplhali až nahoru k hradu Hazmburk a zaplatili vstupné, bylo by mi líto nedat na blog žádné snímky, protože rozhodně nebudu mít chuť šplhat tam znovu. Když vezmu v úvahu špatné nastavení kompaktu (já hlava chytrá jsem ho měla nastavený na focení v místnosti při světle žárovky, ovšem na to jsem přišla až doma!), zamračenou oblohu a hrad vystavěný z čediče, tudíž tmavý, tak není divu, že jsou snímky takové, jaké jsou.


Tady má pomníček malý chlapec, asi jedenáctiletý, který se v tomto místě zřítil ze srázu ...... jak jste viděli v minulém článku, od hradu je nádherný výhled na České středohoří ...

... tímto jsem zakončila sérii snímků z kompaktu. Fotografie v příštím článku už budou ze zrcadlovky.

Středočeská krajina

30. srpna 2011 v 21:01 | Hanka |  Příroda ČR


Z Budyně jsme jeli směrem na České středohoří a dostali se ke zřícenině hradu Hazmburk. Protože jsme měli ještě celkem dost času, rozhodli jsme se k hradu vyšplhat. Cesta dlouhá necelé 2 km nebyla příliš náročná, ale trvala nám poměrně dlouho, protože jsme se pořád zastavovali a něco fotili.
Dnes to bude několik pohledů do středočeské krajiny. Snímky jsou foceny stále ještě kompaktem a navíc maximálním zoomem, takže kvalita je bídná.
... na obzoru vidíte České středohoří ...... vpravo Milešovka ...
... zítra vám ukážu, jak vypadá hrad Hazmburk.

Vodní hrad Budyně

29. srpna 2011 v 22:28 | Hanka |  Hrady a tvrze


Ve středu 10. srpna, druhý den naší společné dovolené, jsme se s přítelem vydali do Prahy, protože jsme potřebovali vyčistit foťáky. Přístroje jsme předali, po předchozí dohodě, zaměstanci servisu s tím, že si pro ně před zavírací dobou přijdeme. Měli jsme šest hodin času, který jsme hodlali využít na fotografování. Můj přítel má náhradní zrcadlovku, ale já musela fotit svým starým kompaktem. Musím se přiznat, že už jsem úplně zapomněla, jak se s ním zachází, špatně jsem nastavila parametry, navíc bylo zataženo, a fotky podle toho taky vypadají. Doufám, že mi to prominete.
Z Prahy jsme vyjeli směrem na Litoměřice a dále na Slaný, kde jsme potkali a navštívili pěkně udržovaný hrad. Jedná se o vodní hrad Budyně ve městě Budyně nad Ohří.Na hradě jsme se moc dlouho nezdrželi, chtěli jsme toho stihnou víc, proto jsme asi za hodinu pokračovali v cestě.

Pestrá křídla motýlí

28. srpna 2011 v 19:27 | Hanka |  Hmyz a pavouci


Motýly fotím při každé příležitosti, občas se mi nějaký snímek i podaří. Ve druhé polovině srpna jsem na různých místech vyfotila motýly, které vám chci dnes ukázat. Dokonce se mi podařilo najít i názvy, ale znáte to, u některých nemám tušení, jestli jsou správné.


Babočka bílé C ... tohoto krásného motýla jsem "ulovila" minulou neděli u Markovky, podařil se mi jen jeden snímek, ještě k tomu teleobjektivem, a potom motýlek uletěl. Tento motýl má na spodní straně křídel opravdu písmeno C.


Babočka kopřivová


Babočka paví oko


Babočka síťkovaná


Bělásek řepkový


Modrásek jehlicový - samička


Modrásek obecný


Modrásek tmavohnědý


Ohniváček černočárný


Ohniváček černokřídlý


Perleťovec dvanáctitečný


Perleťovec malý


Vřetenuška obecná


Žluťásek řešetlákový
Doufám, že po včerejších smutných fotografiích je pro vás přehlídka motýlů vítanou změnou.


Zámek Červená Řečice

27. srpna 2011 v 18:57 | Hanka |  Zámky a zámecké parky


Zámek Červená Řečice byl v úterý 9. srpna poslední zastávkou při našem celodenním výletu. Na zámek jsme byli velice zvědaví, ale neměli jsme ani nejmenší tušení, jak smutný pohled nás čeká. Objekt je v dezolátním stavu a tudíž nepřístupný.

Podívejte se, jak to vypadá, když nelze najít společnou řeč.

Zde si můžete přečíst něco o historii zámku a problémech s restitucí.Nakonec dva veselejší snímky ...


Budeme držet palce, aby jednání dopadla dobře a krásný zámek Červená Řečice se dočkal rekonstrukce.

Několik detailů z kláštera Želiv

26. srpna 2011 v 22:17 | Hanka |  Církevní stavby


Závěrečná série obrázků z Želivského kláštera jsou různé detaily, které se mi v areálu líbily.

První tři snímky jsem nafotila v chodbě ubytovny a všechny další už jsou foceny venku.

... a to je z areálu Želivského kláštera všechno ... zítra se uvidí ...

Nedělní odpoledne u Markovky

25. srpna 2011 v 21:51 | Hanka |  Příroda Třebíčska


V neděli odpoledne si přítel potřeboval něco vyřídit v práci, tak jsem ho požádala, jestli by mě předtím nezavezl k Markovce. Bylo krásně a mně se nechtělo být samotné doma. Mnohem raději brouzdám sama loukou nebo lesem. Moje přání bylo splněno a já měla tři hodiny na focení.
Pokud máte zájem, můžete se podívat, jak jsem je využila.


V Markovce je míň vody, proto vylezly pařezy stromů, které jsou za normálního stavu zatopené ... některé připomínají příšery z hororu ...... voda je dost špinavá ...... když jsem se vracela, potkala jsem v poli jednu divoženku ...... a o kousek dál jednoho lesního skřítka ...... shora se na svět dívalo sluníčko zahalené v mlžném oparu ...... potom už jsem čekala u silnice, až si mě přítel vyzvedne.Zítra dokončíme klášterní komplex Želiv.


Další budovy klášterního komplexu

24. srpna 2011 v 13:35 | Hanka |  Církevní stavby


Jsme opět v krásném prostředí Želivského kláštera. Doufám, že nějaké obrázky z tohoto místa ještě snesete.


První tři snímky představují část opatství kláštera ...... na dalších dvou je stará prelatura, můžete si o ní i něco přečíst ...... nakonec ještě úřednický dům ...
... bydlet v takovém domě by se mi docela líbilo, i když nevím, jak to vypadá uvnitř ...

... to je pro dnešek všechno, ale ještě pár snímků z kláštera mám, pokud vás budou zajímat. Příště však dám na blog zase něco z přírody.

Ze srpnové louky

22. srpna 2011 v 23:12 | Hanka |  Hmyz a pavouci


Další z mých pokusů o makrofotografii.
Některé snímky se mi docela povedly, ale některé nejsou dostatečně ostré, protože jsem hmyz fotila za šera. Na blog je dávám z toho důvodu, že se jedná o zajímavé hmyzí exempláře. Opět jsem se snažila najít názvy a opět se mi to v několika případech nepodařilo, u některých si názvem nejsem úplně jistá.


Kukléřka mrkvová ... za tuhle housenku vděčím Janynce, která mi poslala odkaz ... díky, Jani!Kněžice - larva (děkuji, Draku), ale nevím jakáKněžice ostrorohá (doufám)Létavý hmyz je Tiplice zelná - tímto děkuji DrakoviMandelinka topolováMravenec, možná lesní, možná obecný, a Pestřenka pruhovaná (doplnil Drak)Můra ???Nosatcovití - nějaké zobonosky? (tahle fotografie je dost neostrá)Pavouk křižák

Šidélko páskovanéTesařík černošpičký (nebo se říká i černohrotý) ... opět pomohl DrakŽlutokřídlec šťovíkový (snad)

Mám takový dojem, že jsem se dneska moc nevyznamenala, ale snad udělám radost aspoň Drakovi! ;-)

Tímto děkuji Drakovi za pomoc při určování hmyzu!

Trčkův hrad

21. srpna 2011 v 22:41 | Hanka |  Hrady a tvrzeSoučástí klášterního komplexu v Želivě je i Trčkův hrad.Zítra dám na blog zase něco z přírody a pak budeme pokračovat v prohlídce kláštera.