Červenec 2011

Kudlanka nábožná

31. července 2011 v 22:01 | Hanka |  Hmyz a pavouci


Kudlanku nábožnou objevíte v trávě dost těžko, protože dokonale splyne s okolím. Ovšem tahle kudlanka objevila mého přítele. Když totiž klečel v trávě a fotil motýly na Pouzdřanské stepi, vlezla mu na ruku. Opatrně jsme ji přendali zpět do trávy a dobře hodinu ji fotili. Pózovala nám vcelku ochotně.


Na prvním snímku se nedá moc rozeznat od okolního porostu ...

... zajímavý výtvor přírody, ... co říkáte?!


Nepříliš vydařený výlet

30. července 2011 v 22:41 | Hanka |  Příroda ČR


Přestože mám ještě nějaké fotografie z Pouzdřanské stepi z minulé soboty, rozhodla jsem se, že dám na blog snímky z dneška.
V minulém článku jsem psala, že máme v plánu vydat se dnes na Šumavu. Podle radaru mělo totiž být na jihozápadě docela slušné počasí. Na cestu jsme se vydali v sedm hodin ráno, bylo sice pod mrakem, ale chvílemi nesměle vykouklo sluníčko.
Kdykoliv jsme dříve jeli na Šumavu, cílem naší cesty byl většinou Antýgl, Modrava a Srní. Tentokrát jsme zamířili na Churáňov.

Projeli jsme Mrákotínem, když tu najednou můj přítel zařval: "černej čáp!!!" ... a smýkl autem do pole. Ne, že bych se lekla, ale málem mě trefil šlak. Hned jsem se však vzpamatovala, vyrazila z auta, přehodila objektiv a cvakala jeden snímek za druhým. Černého čápa jsem totiž ve volné přírodě ještě neviděla. Snímky nejsou nic moc, jednak bylo pod mrakem, jednak byl čáp hodně daleko.

Tohle je zvětšenina ...... čáp si nás zpočátku moc nevšímal, ale pak jsme ho nějakým pohybem vyrušili, tak se vznesl a odletěl. Podařilo se mi ho v letu zachytit ...... pokračovali jsme dál, jen s jednou zastávkou u benzínky, až na Churáňov. Počasí se, bohužel, neustále zhoršovalo. Na Churáňově bylo méně než 10°C, foukal hodně silný ledový vítr a navíc se tam právě pořádaly cyklistické závody, o kterých jsme vůbec neměli tušení, "Šumavský MTB maratón České spořitelny". Start byl v poledne a startovalo asi 800 závodníků. Pořídila jsem jenom pár snímků na zdokumentování ...

... proplétali jsme se davem lidí a snažili se vyfotit něco ze šumavské krajiny, ... moc toho nebylo ...... jakmile odstartoval poslední závodník, pořadatelé nás pustili na silnici a my jsme mohli pokračovat v cestě. Bylo po jedné hodině odpolední a začalo pršet. Zprvu jen mírně. Po několika kilometrech jsme zastavili v jedné vesnici, kde jsme si vyfotili již dopoledne vyhlédnutý objekt, ale ten dám do některého z příštích článků. Jeli jsme dál směrem na Kašperské Hory, ... pršelo stále víc. V jednom místě jsme zastavili, protože se nám líbil tento pohled, ... fotili jsme za hustého děště ...


... i když nevyšlo počasí, výlet zas tak nevydařený nebyl!

Modrásci z Pouzdřanské stepi

29. července 2011 v 19:36 | Hanka |  Hmyz a pavouci


Minulou sobotu jsem na Pouzdřanské stepi nafotila také spoustu modrásků. Snažila jsem se je pojmenovat, ale po dvou hodinách jsem to vzdala. Někteří motýlci jsou si vzájemně tak podobní, že si je vůbec netroufám zařadit.

Tak se podívejte jenom na obrázky.
Vkládání komentářů mi stále nejde, proto vám chci aspoň tímto způsobem poděkovat za návštěvy a vzkazy. Chodím se dívat i na vaše blogy, ale na většině z nich mi nejde odeslat komentář. Strašně mě to štve!!!

Posílám všem pozdrav a přeji krásný víkend. Pokud zítra vyjde počasí, vyrážíme na Šumavu.
Hanka

Znovu v říši hmyzu

28. července 2011 v 20:01 | Hanka |  Hmyz a pavouci


Fotografování hmyzu mě láká stále víc, ale je to hodně těžké. Jak už jsem psala dříve, potvůrky jsou dost neposedné, neustále fouká vítr, třesou se mi ruce a navíc fotím většinou v nějakých krkolomných pozicích. Při fotografování makroobjektivem stačí jenom malý záchvěv a je po legraci.
Tolik tedy úvodem na omluvu některých nepříliš kvalitních snímků.

Hmyz, který zde vidíte, jsem nafotila v sobotu na Pouzdřanské stepi. Výjimkou je pavouk a tesařík, ty jsem vyfotila včera navečer v Heraltických lesích. Všechny exempláře jsem se pokusila pojmenovat, ale nemám tušení, jestli se mi to podařilo správně. U dvou nebo tří se mi přesný název nepodařilo zjistit. Třeba mi někdo poradí, možná Ema nebo Drak ... ?
Děkuji předem.

Mandelinka mátová


Pavoukovec sekáč


Pestřenka trubcová


Potemník-Smrtník obecný


Ruměnice pospolná-nymfa (larva)
Saranče ... zde si nejsem jistá, jestli je to opravdu saranče a jaká, to už vůbec nevím, není totiž v květu dobře vidět


Slunéčko sedmitečné


Tesařík obecný


Včela medonosná


Vřetenuška ... nepodařilo se mi najít, jaký druh to je


Vřetenuška obecná


Některé hmyzí exempláře mají prazvláštní názvy, moc by mě zajímalo, jak k nim přišly.


Právě jsem zjistila, že mi nefunguje vkládání komentářů!!! Nevím, jestli se zase něco děje na blogu.cz nebo je chyba jenom u mě, ... každopádně se omlouvám, protože nemůžu odpovědět ani na vaše komentáře zde, ani cokoliv napsat na vaše blogy.


Léto na Žďársku

26. července 2011 v 22:36 | Hanka |  Příroda ČROd Radostínského rašeliniště jsme se vydali na další cestu, ale už bez konkrétního cíle. Fotili jsme všechno, co se nám líbilo. Tak třeba:


Kostel v Netíně, ten mě opravdu zaujal, ale vyfotila jsem ho jenom z auta teleobjektivem ...... zastavili jsme se i v Radostíně, kde jsem si vyfotila rybníček na návsi ...... na poslední zastávce, bylo to nedaleko Rosičky, jsem si vyfotila tohle pole ...


... snímků jsem nafotila mnohem víc, ale tyhle jako ukázka bohatě stačí.

Radostínská rašeliniště

25. července 2011 v 23:00 | Hanka |  Příroda ČR


Protože jsme v sobotu před týdnem byli venku jen pár hodin odpoledne, vydali jsme se na výlet i v neděli, a to už dopoledne. Tentokrát jsme zamířili na Žďársko k Malému Dářku. Hlavním cílem naší cesty byla Národní přírodní rezervace Radostínská rašeliniště. Nebudu se o této lokalitě nijak rozepisovat, zmíním jenom to, že je krásná a zajímavá a taky nebezpečná. Rašeliniště jsou totiž místy hluboká přes 3 metry, ... brrrrrrrr, hrozné pomyšlení!
Pokud budete mít zájem, více údajů najdete ZDE ...


... a ode mě tu máte několik fotografií ...


... dřevěná vyhlídka, kde si můžete odpočinout a v bezpečí se kochat pohledem na krásu rašeliniště ...


... na závěr dva detaily suchopýru pochvatého, této zajímavé rostlinky jsme v rašeliništi viděli velké množství ...


... a to je pro dnešek všechno, ... přeji dobrou noc!

Krajina na Jihlavsku

24. července 2011 v 11:03 | Hanka |  Příroda ČR


Několika záběry krajiny na Jihlavsku končí náš sobotní odpolední výlet ze 16. července.
Malá zastávka u Kamenice, kde mi padlo do oka kukuřičné pole ...... kostel u Vysokých Studnic a pohledy do krajiny v okolí ...

... kostel v Lukách nad Jihlavou a záběr krajiny ...


Přeji všem krásnou neděli!

Hmyz na Vysočině

22. července 2011 v 21:17 | Hanka |  Hmyz a pavouci


Dnes mám pro vás několik snímků hmyzu, který jsem nafotila během července na Vysočině. Vyhledala jsem i názvy, ale neručím za to, že jsou správné. Možná mi někdo poradí, třeba Drak!


Babočka kopřivová


Lesklice měděná

.

Okáč třeslicový

.

Tesařík černohrotý

.

Vážka ploská

.

Vřetenuška obecná

.
.

Na zítřek jsme měli v plánu Beskydy, ale v tomhle počasí je riskantní jezdit do hor a ještě k tomu tak daleko. Někam určitě pojedeme, kam to bude, se dozvím až zítra! ;-)

Linie v obilných polích

21. července 2011 v 22:28 | Hanka |  Příroda ČR


Je čas žní a v obilných polích jsou vidět různé obrazce, které vznikly projížděním zemědělských strojů. Tyhle jsem viděla a vyfotila minulou sobotu na Jihlavsku a Žďársku.

... v jednom poli jsme objevili srnce, pokusila jsem se ho vyfotit, ale snímky nejsou dostatečně ostré, protože byl hodně daleko ...... pokud mi vyjde čas, přidám něco i zítra ... dobrou noc!


Malá ochutnávka z jižních Čech

19. července 2011 v 22:15 | Hanka |  Příroda ČR


Následující fotografie jsou ještě ze středy 6. července.


Motýl na prvním snímku je pravděpodobně babočka síťkovaná ...... na dalších třech snímcích je krajina poblíž Kunějova ...... náprstníky jsem vyfotila v lese u Kunžaku ...

... lekníny a stulík pocházejí z rybníčku v Senotíně ...... nakonec cesta nedaleko Dobré Vody ...

Na blogu.cz zase dělali nějaké úpravy, měla jsem problém vložit obrázky do galerie i do článku.