Březen 2011

Orchideje

31. března 2011 v 19:29 | Hanka |  Rostliny


Fotografie z přírody jsem vyčerpala, i když v archivu by se ještě něco našlo, zdobení perníčků mě momentálně přestalo bavit, tak jsem udělala pár snímků toho, co dům dal.

... aspoň je nějaká změna! ;-)))

Nedaleko Opatova

30. března 2011 v 20:33 | Hanka |  Příroda Třebíčska


Včera bylo tak nádherně, že jsme si navečer vyjeli vyfotit západ slunce. Měli jsme v plánu zase trochu jiný pohled. Protože bylo ještě dost času, jeli jsme dál a dostali se k Opatovu, kde jsme objevili nově zbudovaný rybník, který má název Jinšov, což jsme zjistili podle mapy. Obloha byla blankytně modrá a bez mráčku, takže překrásně zbarvila dosud poměrně čistou vodu v rybníku.


... tenhle snímek jsem pořídila, protože se mi líbilo, jak párek kačen plave každá na své straně podél dělící čáry, kterou představoval odraz kmene stromu ...... potom jsem šla "lovit" teleobjektivem ptáčky zpěváčky ve větvích stromů, ovšem bez valného úspěchu ...


... použitelné jsou jenom tyto dva snímky, ale stejně nepoznám, o jaké ptáčky se jedná ...
... už to vím, poradila Ema ... první ptáček je červenka (stejně tipovala i jjanynka) a druhý pravděpodobně strnad ...
Díky, Emi a Jani :-))) ...


... pak už byl nejvyšší čas, abychom se vrátili na vyhlédnuté místo, protože sluníčko se začalo sklánět k západu ... po cestě jsem ještě z auta (ale tentokrát ne za jízdy) vyfotila káně, které sedělo na stromě, snímek bohužel není ostrý a navíc je po zvětšení hodně zrnitý, doufám, že mi to prominete ...


... jeli jsme dál až jsme se dostali na stanovené místo a vyfotili západ slunce přes věž heraltického kostela ...

... s politováním musím konstatovat, že včera se mi vůbec nedařilo! :-(

Stará Říše - Jechovec

29. března 2011 v 21:36 | Hanka |  Příroda ČR


Kromě konikleců jsem vám slíbila i bledule. Protože se sliby snažím plnit, na bledule jsme se skutečně vypravili. Tentokrát jsme však nejeli do Dašova, ale ke Staré Říši. Dostali jsme totiž tip na rezervaci bledulí - Jechovec.

Zaparkovali jsme auto u fotbalového hřiště ve Staré Říši a šli asi půl kilometru lesem. Nasměroval nás jeden ochotný starousedlík. Když jsme došli na místo, zůstala jsem úžasem úplně zkoprnělá! Něco takového jsem v životě neviděla.
Vy ano?!Kam oko dohlédlo, všude samé bledule a mezi nimi šlahouny maliní ...... v lese bylo hodně mokro a bledule rostly tak hustě, že byl problém mezi nimi chodit ...
... abych pravdu řekla, u Dašova se mi bledule fotily mnohem líp, i když tam byla skoro bažina, nepletly se mi aspoň pod nohy žádné šlahouny ...
... na Jechovci jsme strávili víc než dvě hodiny a já byla z tělocviku, který jsem při focení byla nucena provozovat, celá rozlámaná, navíc i rozmáchaná (fotila jsem totiž chvílemi vkleče) a zmrzlá. Nafotila jsem minimálně 150 snímků, ovšem použitelných jich je velmi málo. V každém případě to však byl nezapomenutelný zážitek.

Labutě zblízka

28. března 2011 v 20:29 | Hanka |  Zvířata a ptáci


Oba ptáčovské rybníky jsou blízko sebe. Přešli jsme silnici a kousek louky a byli jsme u druhého rybníka. Na břehu bylo hodně uschlého rákosí a ve výběžku rybníka dost bahna.


Na druhém břehu seděly dvě labutě, jakmile nás uviděly, postavily výhružně křídla a plavaly k nám ...
Labutě zblízka 1

Labutě zblízka 2

Labutě zblízka 3

... připlavaly až ke břehu, na kterém jsme stáli a syčely na nás, ... ale taky moc pěkně pózovaly ...
Labutě zblízka 4

Labutě zblízka 5

... potom vylezly na břeh, jak vidíte, byly olepené kousky tlejícího rákosu ...
Labutě zblízka 6

Labutě zblízka 7

... poslední snímky a odcházíme ...
Labutě zblízka 8

Labutě zblízka 9... zítra se podíváme na jiné místo mimo okres Třebíč.

Koniklece u Ptáčova

27. března 2011 v 21:02 | Hanka |  Rostliny


Za uplynulý týden ptáčovské koniklece hezky povyrostly, rozvily se a některé už dokonce začaly odvétat. Na louce jsme viděli ještě dost nerozvitých poupátek, ale oproti minulému roku jich je žalostně málo!

Koniklece u Ptáčova 1

Koniklece u Ptáčova 2

Koniklece u Ptáčova 3

Koniklece u Ptáčova 4

Koniklece u Ptáčova 5


Koniklece u Ptáčova 6


Koniklece u Ptáčova 7


Koniklece u Ptáčova 8


Koniklece u Ptáčova 9


Takhle vypadá místo, kde koniklece rostou ...
Koniklece u Ptáčova 10


... jenom velká škoda, že bylo skoro celou dobu zamračeno ...
Koniklece u Ptáčova 11
... u Ptáčova ještě zůstaneme. Zítra se podíváme k druhému ptáčovskému rybníku.

Ptáčovský rybník - vodní ptactvo

26. března 2011 v 21:15 | Hanka |  Zvířata a ptáci


Slíbila jsem vám, že se znovu podíváme na místa, kde jsme před týdnem fotili bledule a koniklece. Počasí dnes za moc nestálo, ale nepršelo, takže jsme se vydali na cestu. Nejdříve jsme zajeli k Ptáčovu, ... jenže, už z dálky jsme viděli a hlavně slyšeli, že je na kopečku, kde rostou koniklece, nějak rušno. Byla tam početná výprava dětí. Za takových podmínek nemělo vůbec smysl na kopeček chodit, proto jsme zůstali u rybníka a fotili vodní ptactvo - labutě, divoké kačeny a lysky.


Labutě nám pěkně pózovaly, jsou zvyklé na lidi a hlavně na krmení, proto připluly blízko ...
Vodní ptactvo 1

Vodní ptactvo 2

Vodní ptactvo 3


... lysky se držely se daleko od břehu, jsou dost plaché ...
Vodní ptactvo 4

Vodní ptactvo 5

Vodní ptactvo 6


... protože jsme neměli žádné krmení, labutě odplavaly doprostřed rybníka a už si nám nevšímaly ...
Vodní ptactvo 7

Vodní ptactvo 8

Vodní ptactvo 9

Vodní ptactvo 10


... jednu lysku se mi nakonec podařilo "ulovit" zblízka ...
Vodní ptactvo 11... zatímco jsme fotili ptáky na rybníku, děti odešly a my jsme konečně mohli zkontrolovat, jak za uplynulý týden vyrostly koniklece. Vy je uvidíte zítra.

Židovský hřbitov

23. března 2011 v 19:55 | Hanka |  Moje rodné město

Hřbitov jsem včera musela fotit jenom zvenčí, protože psi dovnitř nesmějí. Náhrobky jsem fotila zdálky přes zeď teleobjektivem, jeden snímek jsem pořídila mezi mřížemi vstupní brány a budovu s obřadní síní jsem vyfotila základním objektivem.

Židovský hřbitov v Třebíči patří mezi světové památky UNESCO a je jedním z nejvýznamnějších židovských hřbitovů v celé ČR.


Obřadní siň a vstupní brána.


Pohled do areálu skrz mříže vstupní brány.


Dál už jsem fotila zboku přes zeď. Okolo hřbitova roste hodně stromů, které jsou v této době ještě bez listí, proto jsem mohla snímky zvenčí pořídit. Později už dovnitř nebude vidět, ale mám v úmyslu fotit náhrobky přímo na hřbitově ... bez psa. ;-)Fotografie mi pomalu docházejí a na pořízení dalších momentálně není čas. Nejspíš si dám nějaký den pauzu (budu se věnovat zdobení perníčků) a nechám vás taky trochu odpočinout. ;-)

Odpolední procházka

22. března 2011 v 20:23 | Hanka |  Zvířata a ptáci


Dnes byl tak nádherný den, že jsem po obědě sbalila foťák a mamčina pudlíka a šla na procházku okolo Židovského hřbitova k Vodovodnímu rybníku. To, co se mi nepodařilo nafotit ve volné přírodě, jsem vyfotila ve městě.


Tohle je mamčin trpasličí pudlík, je to holka a jmenuje se Tara.
1. Náš pudlík


Hezky jsme si s Tarou vykračovaly, občas jsem jí hodila míč, a přitom se neustále koukala kolem sebe, kde by se dalo něco zajímavého cvaknout. Foťák s teleobjektivem jsem měla pověšený na krku. V jedné chvíli nad námi přeletěly dvě divoké kačeny, byly sice dost vysoko, ale podařilo se mi je zaměřit.
2. Divoké kačeny


Došly jsme s Tarou k Vodovodnímu rybníku, na hrázi jsem vyfotila tohoto krásného kačera.
3. Kačer


Potom jsem zaregistrovala na stromě nějakého ptáčka a o kus dál veverku, bohužel, oba byli hodně vysoko.
4. Ptáček


5. Veverka


Holub hřivnáč (aspoň si myslím, že je to on) seděl docela nízko nad zemí a úplně nás ignoroval, takže jsem ho mohla v klidu vyfotit.
6. Holub hřivnáčNakonec ještě větvička s kočičkami proti úžasně modré obloze.
7. Kočičky

Tyhle snímky jsem pořídila jen tak mimochodem, fotila jsem hlavně Židovský hřbitov, ale ten vám ukážu až zítra.

Jaro je tady!!!

21. března 2011 v 20:32 | Hanka |  Rostliny


Konečně jsme se dočkali, i když nás zima nejspíš ještě trochu potrápí, je tady JARO!!!
První jarní den byl sice chladnější, ale od rána do večera krásně svítilo sluníčko, obloha byla blankytně modrá a obláčky na ní bílé a nadýchané. Počasí, jak se na první jarní den sluší a patří.
Když jaro, tak jarní kytičky. Včera jsme je hledali a našli. Sice se krčily u země v lesní mokřině, bylo jich zatím málo, ale byly ... a teď jsou tu i pro vás.
BLEDULE JARNÍ - tyto jarní květinky rostou hojně v lese u Dašova. Teprve začínají, ale za týden jimi bude zem úplně pokrytá. Možná, že se k Dašovu vypravíme ještě jednou.
Bledule jarní 1

Bledule jarní 2

Bledule jarní 3

Bledule jarní 4

Bledule jarní 5

Bledule jarní 6

Bledule jarní 7

Bledulky jsme fotili nejméně dvě hodiny. Bohužel, počasí nám moc nepřálo, se sluníčkem by byly snímky mnohem lepší.


Když jsme se vraceli domů, napadlo nás, že bychom se ještě mohli podívat, jestli už náhodou nevykvetly koniklece. Začínají totiž kvést přibližně ve stejnou dobu, jako bledule. Projeli jsme Třebíčí a vydali se na místo, kde obvykle koniklece kvetou. Žádné jsme zprvu neviděli, ale po chvíli, když naše oči přivykly terénu, jsme jich pár objevili. Byly schované v loňské trávě a jenom tak nesměle vykukovaly. Museli jsme kolem nich trávu trošku odhrnout, aby byly vůbec vidět.

KONIKLEC VELKOKVĚTÝ - chráněná oblast u Ptáčova.
Koniklec velkokvětý 1

Koniklec velkokvětý 2

Koniklec velkokvětý 3

Koniklec velkokvětý 4

Koniklec velkokvětý 5

Koniklec velkokvětý 6

K Ptáčovu se určitě podíváme znovu, až vyroste nová tráva a vykvete více těchto krásných fialových kytiček.Možná jste čekali něco zajímavějšího a budete zklamaní, ale myslím si, že květin není nikdy dost, zvláště pak po letošní vleklé a nudné zimě.

Poslední zimní den

20. března 2011 v 19:45 | Hanka |  Příroda Třebíčska


Včera bylo celý den zamračeno, proto jsme zůstali doma. Večer se však vyjasnilo a vypadalo to, že bude v neděli krásně. Opravdu bylo, aspoň pár hodin. Když jsme ráno vstávali, obloha byla nádherně modrá a nikde ani mráček. Rozhodli jsme se, že nepojedeme ven až po obědě, ale pro jistotu už dopoledne. Dobře jsme udělali, protože se brzy začalo zatahovat, foukal ledový vítr a byly jen tři stupně nad nulou.

Projížděli jsme krajinou na Třebíčsku a já jsem fotila chvílemi za jízdy (první tři snímky), to bylo ještě krásně, ale už se začaly objevovat mraky.

... tady jsme na chvíli zastavili, abych mohla udělat tyto snímky ...
... jeli jsme dál, až jsme se dostali k obci Dašov, což byl cíl naší cesty, a šli pátrat do lesa. Touto dobou už bylo skoro zataženo, v lese bažina a já na kost zmrzlá, ale hledali jsme a našli ...

... co jsme našli, uvidíte zítra ...Původně jsem vůbec neměla v úmyslu tyto fotky na blog dávat, protože za moc nestojí, ale jsou to poslední zimní. Zhruba dvacet minut po půlnoci tu máme jaro, ... konečně!!! ... aspoň podle kalendáře. ;-)