Červenec 2010

Červencové kytky

30. července 2010 v 22:06 | Hanka |  Rostliny


Přidávám další květiny, které jsem vyfotila během července a podařilo se mi je zařadit.

Diviza černá-alba (Verbascum nigrum-album)


Jetel rolní (Trifolium arvense)

Lnice květel (Linaria vulgaris)


Mochna sedmilistá (Potentilla heptaphylla)


Náprstník červený (Digitalis purpurea)


Náprstník červený - detail


Pastinák setý (Pastinaca sativa)


Rdesno červivec (Persicaria maculata)

Rozchodník purpurový (Sedum purpureum)


Sléz lesní (Malva sylvestris)


Starček Fuchsův (Senecio ovatus)


Vratič obecný (Tanacetum vulgare)... to je zatím všechno. Ještě mám dost fotografií s květinami, které se mi nepodařilo zařadit. Budu pátrat dál ...Okáč bojínkový

29. července 2010 v 20:37 | Hanka |  Hmyz a pavouci


Okáč bojínkový (Melanargia galathea) - lokalita Třebíč, Libušino údolí - 27. července 2010.

Vyskytuje se na loukách, pasekách, křovinatých stráních i lesních cestách. Jeho křídla se vyznačují velkou proměnlivostí skvrn i zabarvením od bělavé do světle žluté. Létá od června do srpna a vyhledává převážně kvetoucí chrastavec a různé bodláky. Vytváří pouze jedno pokolení a housenky se živí listy rostlin, jako je bojínek luční, lipnice, pýr, apod.
Okáč bojínkový má rozpětí křídel 27-52 mm.

... a to je pro dnešek všechno.

Bělásek zelný

29. července 2010 v 20:13 | Hanka |  Hmyz a pavouci


Bělásek zelný (Pieris brassicae) - lokalita Třebíč, Libušino údolí - 27. července 2010.

Tohoto motýla můžeme vidět od jara do podzimu prakticky všude. Samec od samice se vzhledově mírně odlišuje, na křídlech samice je více tmavých skvrn. Tento motýl vytvoří během roku většinou dvě pokolení. Samice klade žlutá vajíčka na spodek zeleninových listů a housenky později okusují listy tak, že z nich zbude jenom žilkování. Kukla přezimuje.
Bělásek zelný má rozpětí křídel 50-65 mm.


Babočka admirál

29. července 2010 v 19:46 | Hanka |  Hmyz a pavouci


Babočka admirál (Vanessa atalanta) - lokalita Třebíč, Libušino údolí - 27. července 2010.

Housenky tohoto motýla můžeme vidět na kopřivě žahavce nebo kopřivě dvoudomé (obě mám na stránkách).
Tito motýli k nám přilétají z jihu, jsou to dobří a vytrvalí letci. V době dozrávání ovoce se objevují v zahradách, kde nasávají šťávu z vyzrálých hrušek, či švestek. Motýli posledního pokolení odlétají na jih.
Babočka admirál má rozpětí křídel 50-60 mm. Často usedá na kmen stromu se složenými křídly a dokonale tak splývá s okolím.
Rozšíření: Evropa, Malá Asie, Nový Zéland, Severní Afrika, Severní Amerika.

Motýli jsou, jak známo, velmi plachá stvoření, která není snadné vyfotografovat. Když se však mezi nimi delší dobu opatrně pohybujete, zvyknou si na vás a přestanou si vás všímat. Tohle není, samozřejmě, z mé hlavy, ale přesvědčila jsem se, že to funguje.
Důkazem toho je, že mi babočka takhle hezky pózovala.

Ze světa hmyzu

29. července 2010 v 19:14 | Hanka |  Hmyz a pavouci


Tyto exempláře jsem nafotila v úterý, kdy jsem se vypravila ven sama s foťákem. Snímky jsou z Libušina údolí v Třebíči.

Na první fotografii je část Libušina údolí, následuje čmelák zemní, slunéčko sedmitečné, včela medonosná a žluťásek řešetlákový. Nejsou to všechny exemláře hmyzu, které jsem v úterý nafotila, ostatní dám do samostatných článků.

Plži a ptáci

29. července 2010 v 14:57 | Hanka |  Zvířata a ptáci


Kosa jsem vyfotila teleobjektivem při návštěvě westernového městečka Šiklův mlýn a hlemýždi s holubem domácím pocházejí z areálu Pardubického zámku.

Hlemýžď 1

Hlemýžď 2

Hlemýžď 3

Hlemýžď 4

Holub

Kos

Slunečnicové pole

28. července 2010 v 17:47 | Hanka |  Rostliny


Mám velikou radost, když si ve všední den odpoledne nebo navečer vyjedeme jen tak. To se stalo zrovna včera. Můj přítel dorazil ze zaměstnání nezvykle brzy, už ve čtyři hodiny, tak jsme jeli "na otočku" k dukovanské elektrárně fotit slunečnice. Je to jen pár kilometrů, ale nakonec nám výjezd zabral téměř tři hodiny. Když se dáme do fotografování, nevíme kdy přestat.

Jenomže slunečnice se vůbec nechovaly tak, jak měly. Neotáčely se totiž za slunkem, ale stály k němu, až na několik výjimek, pěkně zády. To pro nás bylo docela zklamání, protože fotit květy proti slunci není to pravé. Kdo fotografuje, ví, o čem je řeč. Nějak jsme si poradili a tady je výsledek mého snažení.
Poslední dva snímky jsou pořízeny právě proti slunci. Kdyby se slunečnice otáčely za slunkem, byla by na pozadí krásně modrá obloha! Nedá se nic dělat, třeba to vyjde příště!!!

Lehká hádanka

27. července 2010 v 20:46 | Hanka

Než připravím další fotografie, mám pro vás ještě jednu hádanku. Fotografii jsem upravila jen málo a myslím si, že tuto hádanku uhodnete snadno.
Snímek byl pořízen na slunečnicovém poli u dukovanské eklektrárny.

Hádanka číslo 2

25. července 2010 v 11:37 | Hanka

Protože venku prší nebo je aspoň pod mrakem a chladno, přijde vám možná vhod další hádanka. Jedná se o snímek z přírody, víc vám nenapovím a nebudu tentokrát ani komentovat vaše nápady. Další snímek a nápovědu přidám podle okolností.

Jenom na doplnění, na původním snímku jsou provedeny 4 úpravy.
Tak se do toho pusťte, ale předem vás upozorňuji, že úspěšným hadačům bude odměnou pouze dobrý pocit!


... to pro vás bude brnkačka!!!Přidávám falší fotografii, která vám ještě asi moc nepomůže, a nápovědu. Jedná se o malého živočicha.


... zítra přidám další fotku. Možná už dneska večer.Tady je další fotka a bez nápovědy. Teď už by to mělo být celkem zřejmé!ROZLUŠTĚNÍZámečtí pávi - Pardubický zámek

25. července 2010 v 10:50 | Hanka |  Zvířata a ptáci

Přestože pávi na Pardubickém zámku přišli o svoji nejkrásnější ozdobu - dlouhá ocasní pera - na důstojnosti jim to neubralo. Po zámeckém areálu se vznešeně procházejí a chvílemi přelétávají přes nízkou ohradu bílí a modří pávi, jsou tam paví samci i samice a mezi nimi dokonce jedno kuřátko, kterému začíná na hlavičce rašit korunka. Vypadá docela legračně, ale je roztomilé. Na snímku se bohužel dost ztrácí, jednak kvůli podkladu, jednak kvůli zatažené obloze.

Prohlédněte si fotografie těchto krasavců.