Roštejn

5. června 2010 v 19:16 | Hanka |  Hrady a tvrze

Uprostřed lesů Českomoravské vrchoviny stojí ojediněle dochovaný gotický hrad. Vybudovali jej koncem 1. poloviny 14. století páni z Hradce a podle svého erbovního znamení, růže, mu dali jméno Rosenstein. Hrad měl trojúhelníkový půdorys a patřil k typu s obvodovou zástavbou. Vstup chránila sedmiboká věž s břitem stojící na skalisku. Kolem roku 1353 dostal Roštejn nové opevnění s kruhovými baštami. Severně od brány bývalo, dnes již zcela zaniklé, předhradí s hospodářskými budovami, které v r. 1423 dobyli husité. Vlastní hrad se jim však dobýt nepodařilo. V roce 1536 se stal hrad součástí telčského panství a po roce 1570 jej nechal Zachariáš z Hradce upravit na renesanční lovecké sídlo, které často užíval.
Od počátku 19. století přestal být Roštejn šlechtickým sídlem. Bydlel tu jen panský myslivec, pro kterého byla vystavěna budova vedle brány. Ostatní objekty značně zpustly. Nejvíce hrad zničil požár v roce 1915. V letech 1955-1962 celková rekonstrukce vrátila objektu dřívější podobu, v níž převládá gotický a renesanční styl.

Výtah z publikace "888 hradů, zámků, tvrzí České republiky".

Tento hrad v jihlavském okrese jsme se rozhodli navštívit začátkem září 2007. Vzhledem k tomu, že výlety můžeme podnikat pouze o víkendech, často se stane, že nevyjde počasí. Stejně to dopadlo i tentokrát, bylo zamračeno a podmínky pro fotografování špatné. Nejhorší je šedivá obloha, to se pak může takový amatér, jako já, snažit sebevíc a nic pořádně nevyfotí. Přesto dávám snímky na web a doufám, že příště to vyjde líp!


Roštejn 1
Roštejn 2
Roštejn 3
Roštejn 4
Roštejn 5
Roštejn 6
Roštejn 7
Roštejn 8
Roštejn 9
Roštejn 10
 


Komentáře

1 alenakub | Web | 9. července 2010 v 18:01 | Reagovat

Tento hrad ani neznám, vypadá určitě zajímavě a je fajn , že máš k tomu to povídání. Aspoň se něco dovíme o těch hradech.Fotky máš krásne!!!!!!!!!!

2 Hanka | Web | 9. července 2010 v 18:12 | Reagovat

[1]: Tenhle hrad je mohutný a pěkný, zajímavá je hlavně věž. Jak vidíš, tady nám zrovna počasí nevyšlo.
Alenko, díky! Hanka :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama