Lednice

1. června 2010 v 15:32 | Hanka |  Zámky a zámecké parky

Lednický zámek (okres Břeclav) je jednou z našich nejznámějších a nejnavštěvovanějších památek. Leží na severním okraji stejnojmenné obce na levém břehu řeky Dyje.
Lednice byla již v roce 1222 zemanským sídlem, které markrabě Přemysl svěřil roku 1249 Liechtenštejnům, v jejichž majetku zůstala téměř 300 let. Tvrz byla v 16. století přestavěna na renesanční zámek. Koncem 17. století zahájil Jan Adam rozsáhlou přestavbu zámku v barokním stylu. Za Antonína Floriána byl zámecký areál doplněn skleníkem a byla vysázena alej, která spojila Lednici s Valticemi. Dnešní vzhled dala zámku novogotická přestavba v tudorovském stylu. Barokní zdivo zůstalo zachováno, avšak zcela nový vzhled dostaly fasády doplněné o přístavby a řadu nových prvků.
Mimořádně hodnotný a atraktivní je rozlehlý zámecký park, jehož jádro vzniklo již v 16. století. Na nově upravené ploše byla vysázena vegetace dovezená z Ameriky a vznikla řada romantických staveb, z nichž nejznámější je Minaret - jedna z největších staveb tohoto druhu v neislámských zemích.

V Lednici jsme byli několikrát, ale nikdy za pěkného počasí. Nejinak tomu bylo začátkem června 2006, kdy jsem nafotila následující snímky, taky podle toho vypadají! :-(

Lednice 1
Lednice 2
Lednice 3
Lednice 4
Lednice 5
Lednice 6
Lednice 7
Informace jsou, jako obvykle, čerpány z publikace "888 hradů, zámků, tvrzí ČR".
 


Komentáře

1 tetkapernikarka | 1. června 2010 v 17:46 | Reagovat

Já objednám na prázdniny pěkné počasí a přijedeš fotit,jo? :-D Alena

2 Hanka | Web | 1. června 2010 v 17:59 | Reagovat

[1]: Jasně Ali, to by bylo supeeer!!! :-D Hanka

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama